Informacje

W Sobniowie narzekają na brak pobocza

Mieszkańcy jasielskiego osiedla Sobniów alarmują, że po wyremontowaniu ulicy Floriańskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sobniowską do granicy miasta z miejscowością Wolica brakuje poboczy, wzdłuż których mogliby się bezpiecznie poruszać piesi. Na dodatek wkrótce mogą się one usunąć przez przejeżdżające tamtędy ogromne ciężarówki przewożące śmieci do pobliskiej sortowni odpadów.

remoncie ulicy Floriańskiej, poprawił się komfort połączenia osiedla Sobniów z centrum Jasła. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Po remoncie ulicy Floriańskiej, poprawił się komfort połączenia osiedla Sobniów z centrum Jasła.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Po wielu latach oczekiwań udało się wyremontować prawie dwukilometrowy fragment ulicy Floriańskiej na odcinku od ronda do granicy miasta z miejscowością Wolica. Jednak nie wszystko udało się zrobić. Mieszkańcy osiedla najbardziej narzekają na brak pobocza w kierunku Wolicy. Powoduje to, że piesi boją się o swoje zdrowie i życie.

Od wysepki w stronę Wolicy położono tylko nową nawierzchnię i wykopano rowy. Pobocze jest tak bardzo wąskie, że piesi nie mają w ogóle jak przejść. Pobocza prawie wcale nie ma, chodników też nie ma. Jeżdżą tędy śmieciarki, które przewożą bardzo duże tonaże śmieci. One zajeżdżają za te pobocza. Te pobocza się już w tej chwili osuwają. Za chwile ta droga też zacznie pękać. – informuje Elżbieta Bernal, przewodnicząca osiedla Jasło-Sobniów.

Dodatkowo mieszkańcy skarżą się na zbyt głębokie rowy, które po dużych opadach deszczu bardzo szybko napełniają się wodą, przez co zostają podtapiane ich posesje. Najgorzej jest przy zjeździe w ulicę Żniwną, gdzie ulica Floriańska po remoncie jest położona stosunkowo wyżej i stamtąd napływają wody opadowe.

Nie udało się wszystkiego zrobić

Jak podkreśla Adam Pawluś, Zarząd Powiatu w swojej polityce i działaniach przyjął zasadę korzystania z pomocy finansowej gmin. Gmina miasto Jasło jest jednak wyjątkiem w skali całego powiatu jasielskiego, która do remontu dróg powiatowych dokłada się bardzo mało.

Bez pieniędzy nie da się niczego zbudować. Miasto i Rada Miasta musi widzieć potrzebę wsparcia powiatu, bo inaczej to będzie tak, jak było przez lata, że powiat niczego nie zrobił. To jest możliwe, jeśli miasto zadeklaruje poparcie. Ja wiem, że jest tam niebezpiecznie, ale jeśli chodzi o komfort jazdy, to jest zdecydowana poprawa. Wygląda to zupełnie inaczej. – powiedział Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

W nowym projekcie przygotowywanym przez Starostwo Powiatowe w Jaśle przewidziana jest przebudowa przepustu drogowego na granicy trzech miejscowości: Jasła, Sobniowa i Wolicy. Ma być gotowy do końca sierpnia br. Nowy przepust będzie w stanie pomieścić wody opadowe, które zbierają się podczas dużych opadów deszczu.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Sobniowie narzekają na brak pobocza”

  1. mieszkańcy skarżą się na zbyt głębokie rowy, które po dużych opadach deszczu bardzo szybko napełniają się wodą,

    To chyba jakieś nieporozumienie hehe chyba o to chodzi aby były rowy jak najgłębsze aby osuszały drogę