Informacje

Dąb katyński ma przypominać młodzieży o trudnej historii naszej Ojczyzny

Dyrektor szkoły Grzegorz Zięba przed posadzonym dębem katyńskim. Fot. Damian Palar
Dyrektor szkoły Grzegorz Zięba przed posadzonym dębem katyńskim.
Fot. Damian Palar

Jedni chcą w naszym mieście wycinać dęby, natomiast inni poprzez ich sadzenie upamiętniają ważne momenty z trudnych kart historii naszej Ojczyzny. Z okazji przypadającej dzisiaj 70. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, przed budynkiem Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Staszica w Jaśle zasadzono dęba katyńskiego. Symboliczne drzewko będzie przypominało młodzieży o tragicznych losach tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie czy Miednoje.

Drzewko zostało zasadzone w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Katyń – ocalić od zapomnienia”, nad którą honorowy patronat sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Szkoła poświęciła ten dąb majorowi Antoniemu Mulińskiemu, który urodził się w Kołaczycach, a w Jaśle uczęszczał do szkoły. Później jako zawodowy żołnierz bronił naszej Ojczyzny. Został zamordowany w Charkowie. Oprawcy z NKWD oddali do niego strzał w tył głowy.

To jest akcja ogólnopolska, którą znaleźliśmy w Internecie. Ponieważ szkoła nosi imię Bohaterów Września, staramy się upamiętniać bohaterów, którzy w 1939 roku walczyli za Ojczyznę. Zgłosiliśmy się, zaproponowaliśmy kandydaturę majora Antoniego Mulińskiego jako człowieka związanego z naszym terenem po to, żeby upamiętnić jego osobę, żeby upamiętnić zdarzenia, które rozegrały się w tamtych latach. Jest to symboliczne upamiętnienie wszystkich ofiar, które w różnych miejscach Związku Radzieckiego zostały zamordowane tylko za to, że były Polakami. – powiedział Grzegorz Zięba, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle.

Dla Portalu terazJaslo.pl mówi Grzegorz Zięba (posłuchaj)

Drzewko zostało zasadzone w obecności władz samorządowych, przedstawicieli rodzin katyńskich, Związku Sybiraków oraz uczniów szkoły. Pochodzi ze szkółki leśnej w Łysej Górze (gmina Nowy Żmigród) i posiada certyfikat z indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Jest to dąb kolumnowy, który będzie rósł bardzo wąsko i wysoko. Przez długie lata ma przypominać młodzieży o zbrodni, jakiej NKWD dokonała na tysiącach niewinnych Polaków.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE