Informacje

Miasto wyłożyło 50 tysięcy złotych na film o Karpackiej Troi

Jan Gancarski, inicjator powstania Karpackiej Troi. Fot. Damian Palar
Jan Gancarski, inicjator powstania "Karpackiej Troi".
Fot. Damian Palar

Radni miejscy przekazali pięćdziesiąt tysięcy złotych samorządowi Województwa Podkarpackiego na realizację filmu o historii wałów królewskich, powstającego na przedmieściach Jasła skansenu archeologicznego „Karpacka Troja”. To o połowę mniejsza kwota, którą pierwotnie Rada Miejska miała przekazać na ten cel.

Film będzie przedstawiał historię grodu, od początku epoki brązu po wczesne Średniowiecze. Będzie emitowany codziennie dla zwiedzających skansen archeologiczny oraz w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych: TVP Historia, Planete, EDUSAT. Być może również na innych kanałach, ale na dzień dzisiejszy nie ma co do tego porozumienia. Całość ma trwać pół godziny.

Płyta z filmem będzie sprzedawana, jeżeli będą chętni, zwiedzającym. Nie ulega wątpliwości, że tacy chętni będą. Oczywiście będzie tam wzmianka w treści, że skansen archeologiczny Karpacka Troja jest położony tuż pod Jasłem oraz będzie też pokazane Jasło na tle wzgórza trzcinickiego, bo to jest rzecz oczywista. Stamtąd jest najlepsza reklama dla miasta, ponieważ z samego grodu i z budowanej wieży widać całą kotlinę jasielską i miasto, jak na dłoni. – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Film będzie wykonywała jedna z najlepszych firm przygotowująca tego rodzaju filmy edukacyjno-promocyjne, z animacjami komputerowymi na najwyższym poziomie technicznym. Dodatkowym atutem tej produkcji będzie głos lektorski, którego użyczy Krystyna Czubówna.

W pierwotnym projekcie uchwały radni mieli przegłosować sto tysięcy złotych na realizację tego projektu, jednak ostatecznie z budżetu miasta (dział „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”) przekazane zostanie o połowę mniej. Jedynym radnym, który głosował przeciwko zmniejszeniu tej kwoty był Tadeusz Stachaczyński.

Głosowałem jako jedyny w radzie przeciw 50 tys. bo uważam zdecydowanie, że inwestycja, której koszt zamknie się w granicach 12 milionów złotych, jest zdecydowanie za mało. Po drugie, jest niedopuszczalne, żeby taką inwestycję o znaczeniu regionalnym, czy nawet ponadregionalnym, promować w sposób przypadkowy. Mój wniosek był taki, aby skierować do Wydziału Promocji, aby opracować strategię promowania tej inwestycji. Tu nie może być przypadku w promocji tej inwestycji. – mówi Tadeusz Stachaczyński.

Skansen archeologiczny Karpacka Troja ma być jedną z największych atrakcji kulturalnych i turystycznych w Województwie Podkarpackim. Odkrycia archeologiczne datowane na okres sprzed dwóch tysięcy lat p.n.e. są wyjątkowym zjawiskiem historycznym w skali kraju. Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne fragmentów osady oraz budowa pawilonu muzealnego. Inwestycję realizuje Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Wszystkie prace budowlane mają być zakończone już w październiku br.

KOMENTARZ

Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej:
Promocja odbywa się tylko w mediach, poprzez rozpowszechnianie filmu. Ten film będzie pokazywany i w środku w Karpackiej Troi, jak i na zewnątrz. Bez promocji wiemy, że nie sprzedamy dzisiaj nic. Każdy artykuł gospodarczy, czy turystyczny trzeba sprzedawać poprzez promocję. Promocję ogólnopolską czy w Internecie, czy w telewizji regionalnej, czy w telewizji jasielskiej. Ta promocja kosztuje, nie ma dzisiaj nic za darmo. Publiczne pieniądze wydaje się na cel publiczny, a nie prywatny. Troja jest przedsięwzięciem publicznym samorządu Województwa Podkarpackiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE