Informacje

Nowoczesne papy z Jasła już w sprzedaży

NEXLER to nowa marka pap, których produkcja rozpoczęła się w Zakładzie Materiałów Hydroizolacyjnych w Jaśle należącym do LOTOS Asfalt. Po uzyskaniu niezbędnych certyfikatów, papy są już w sprzedaży.

LOTOS Asfalt produkuje w Jaśle wysokogatunkowe, termozgrzewalne materiały hydroizolacyjne. – Są to produkty szerokiego zastosowania, zarówno w obiektach wielko-powierzchniowych, inżynieryjnych, jak i mieszkalnych – podkreśla Leszek Stokłosa, prezes zarządu spółki LOTOS Asfalt. – Obok klasycznego pokrywania dachów, wybrane gatunki mogą być także użyte do zabezpieczenia przed wilgocią fundamentów i konstrukcji budynków – dodaje prezes Stokłosa.

Spółka zapowiada stopniowe rozszerzanie asortymentu o kolejne wyroby. – Wszystko zależy od oczekiwań kontrahentów i handlowców. Jednym z priorytetowych zadań jest uruchomienie produkcji pap wykorzystywanych w drogownictwie. To jest olbrzymi rynek z jednej strony, z drugiej zaś naturalne uzupełnienie naszej oferty asfaltów – zdecydowanie wyjaśnia prezes Stokłosa.

W spółce podkreśla się, że jednym z czynników decydujących o budowie zakładu były właśnie oczekiwania odbiorców asfaltów. Możliwość zaopatrzenia w wiele produktów, w jednym miejscu, co nie tylko ułatwia logistykę, ale i zmniejsza koszty.

Wielkość rynku pap wyniosła w 2007 r. ok. 95 mln m2, podobnym wynikiem zakończył się 2008 r. – Trudno jeszcze nawet o szacunkowe dane dotyczące 2009 r. Choć w ostatnim czasie na rynku nowych inwestycji widać spowolnienie, to rynek remontowy ma się dobrze. Głównie z powodu wymiany starych pokryć, układanych metodą tradycyjną na pokrycia z nowoczesnych, zgrzewalnych pap modyfikowanych SBS – zapewnia Piotr Stępień, dyrektor zakładu materiałów hydroizolacyjnych w Jaśle. – Duży wpływ na wielkość rynku remontowego mają także prace związane z termomodernizacją obiektów, w tym dachów płaskich – kończy.

Trochę technologii

W ofercie znajdują się dwie grupy produktów. Pierwsze to papy oksydowane, które powstają w procesie nadmuchania masy bitumicznej gorącym powietrzem. Poprzez takie działanie papa zyskuje większą odporność na niską i wysoką temperaturę, w zakresie od 0 do +70°C. Co ważne – zachowuje wszystkie swoje właściwości. Te papy nadają się do pokryć kilkuwarstwowych. Drugie to papy modyfikowane uszlachetniane elastomerem SBS. Dzięki SBS papy zachowują swoje właściwości w temperaturze od -20°C do +120°C.

Spółka LOTOS Asfalt powstała w kwietniu 2004 r., w czerwcu tego samego roku spółka przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu 2005 r. kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Tym samym LOTOS Asfalt dysponuje obecnie trzema ośrodkami produkcyjnymi – w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Do klientów w Polsce i Europie trafiają produkowane w nich asfalty drogowe, asfalty przemysłowe, emulsje i specyfiki asfaltowe. LOTOS Asfalt jest liderem pod względem wielkości produkcji asfaltów modyfikowanych w Polsce. Produkuje je zarówno w rafinerii gdańskiej, jaki i na Śląsku – w Czechowicach-Dziedzicach. Ulepszenie klasycznych asfaltów stało się konieczne z powodu wzrostu liczby pojazdów i większego obciążenia nawierzchni dróg krajowych. Ponadto warunki klimatyczne występujące w Polsce skłaniają do wykorzystywania w budowie dróg najwyższej klasy materiałów.

Marcin Zachowicz | Grupa LOTOS

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowoczesne papy z Jasła już w sprzedaży”

  1. I właśnie czuć,że ruszyła produkcja.Śmierdzi szczególnie nocami.I co na to ochrona środowiska?Min.dzisiaj w nocy waniało jak …”od posterunkowego w sobotę wieczór”…