Kultura | rozrywka | edukacja

Balladyna w oryginalnej interpretacji „Groteski” (zapowiedź)

„Balladyna” w wykonaniu krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”, jest trzecią propozycją Jasielskiego Domu Kultury w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem. Spektakle, których adresatem jest głównie młodzież, odbędą się w czwartek (5 listopada) o godz. 11.30 oraz piątek (6 listopada) o godz. 9 i 11.

Oryginalna interpretacja „Balladyny” zaproponowana przez Teatr „Groteska” ułatwia zrozumienie dzieła Juliusza Słowackiego, wyraźniej niż przy tradycyjnej formie oddzielając dwa przenikające się światy: świat elfów i świat ludzi. Relacje pomiędzy animatorem i lalką odnoszą się do sfery ducha i materii opowieści wieszcza. Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie, z artystycznego tworzywa teatru zbudowano sceniczny świat oparty na nieograniczonej wolności wyobraźni poetyckiej, bez zobowiązujących odniesień do zasad logiki, psychologii, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść uzyskała charakterystyczne cechy poetyki swego literackiego pierwowzoru – baśni, legendy, mitu…

Zabieg teatralizacji świata „Balladyny” pozwolił równocześnie pokazać fenomen zła poprzez możliwość jego transformacji w systemie wzajemnych odniesień rzeczywistości scenicznej i pozascenicznej. Natomiast zinterpretowanie relacji świata duchów i ludzi jako aktora-animatora i przedmiotu jego manipulacji – lalki, umożliwiło przedstawienie problemu wolności jednostki i narodu, tak istotnego dla zrozumienia filozofii i historiozofii autora „Kordiana”.

Spektakl został nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2005r.), gdzie Aldona Jankowska, Włodzimierz Jasiński i Franciszek Muła dostali Nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich im. prof. Władysława Jaremy, za kreację aktorską. Otrzymał również II równorzędną nagrodę na festiwalu Dramaty Narodów – Polski Dramat Romantyczny (I nagrody nie przyznano) w Krakowie (2005 r.).

Adaptacja i reżyseria: Bogdan Ciosek
Bilet 14 zł

Kolejne sztuki:

7 listopada 2009 r., godz. 18.00
Szwejk – Jaroslav Hašek
Teatr Polski – Bielsko-Biała
Reżyseria: Robert Talarczyk
Występuje 30 aktorów, m.in. Grzegorz Halama (w roli głównej) i Anna Guzik
Bilet 40 zł

12 listopada 2009 r.
Spróbujmy jeszcze raz – Murray F. Schisgal
Studio Gudejko – Warszawa
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Występują: Cezary Żak, Joanna Żółkowska
Głos doktora Oliovsky’ego: Maciej Damięcki
Bilet 35 zł

17 listopada 2009 r., godz. 11.00, 18.00
Do piachu – Tadeusz Różewicz
Kompania Teatr i Teatr Provisorium – Lublin
Reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet
Bilet 16 zł (spektakl przedpołudniowy), 20 zł (spektakl wieczorny)

21 listopada 2009 r., godz. 18
Stachura – piosenki Edwarda Stachury śpiewa Piotr Machalica
Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa
Pomysł całości, postać Michała Kątnego: Robert Dorosławski
Występują: Piotr Machalica, Robert Dorosławski, Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne, Dariusz Bafeltowski – gitary, Krzysztof Niedźwiecki – gitary
Bilet 25 zł

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE