Informacje

IPN: Czy „EUREKA” to wójt gminy Brzyska?

Ryszard Papciak, wójt gminy Brzyska. Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl
Ryszard Papciak, wójt gminy Brzyska.
Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl

Czy Ryszard Papciak, wójt gminy Brzyska, był kontaktem operacyjnym organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „EUREKA”? Takie informacje udało nam się uzyskać z dokumentów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Sam zainteresowany jest oburzony całą sytuacją twierdząc, że nigdy świadomie nie nawiązał współpracy z żadnymi służbami.

Z danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Ryszard Papciak w dniu 1 września 1982 roku został zarejestrowany przez Wydział IV Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej Krosno w kategorii kontakt operacyjny o pseudonimie „EUREKA”, pod numerem 4941. Następnie dane zostały przekazane do pionu IV SB RUSW w Jaśle (brak dokładnej daty). Zdjęty z ewidencji z powodu „zmiany miejsca pracy”. Akta zarchiwizowano w Sekcji „C” WZO WUSW w Krośnie dniu 26.02.1985 pod sygn. I-1690, następnie zniszczono za protokołem brakowania nr 425 z dnia 05.01.1990.

W latach 80. 55-letni dzisiaj Ryszard Papciak pracował jako główny księgowy w SKR Tarnowiec. Jak podkreśla, codziennie podpisywał kilkadziesiąt faktur i organy bezpieczeństwa mogły bez problemu spreparować jego dane.

Ja tylko mogę podejrzewać, że ktoś szykuje to już pod przyszłą kampanię wyborczą, żeby mnie opluć. Bo jak to inaczej można wytłumaczyć? W ogóle nigdy nie miałem pojęcia, że jest coś takiego, jak współpraca. Nigdy nie interesowały mnie te zagadnienia. Ja się dziwię, że ktoś takie bzdury potrafi montować. W tamtym czasie każdy rolnik, który zamawiał usługę traktorową, orkę to miał kilka faktów z moim podpisem. Więc jaki to problem było wziąć i skopiować podpis. Czuje się, że podłość ludzka nie ma granic. – komentuje dla terazJaslo.pl Ryszard Papciak, wójt gminy Brzyska.

Kto w tym całym sporze ma rację? Po zaczerpaniu opinii od historyków Instytutu Pamięci Narodowej przekażemy więcej informacji na ten temat.

(Red.)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “IPN: Czy „EUREKA” to wójt gminy Brzyska?”

  1. Pragnę więcej informacji na temat wójta mojej gminy i chcę ocenić to z moją rodizną wspólnie podczas wyborów…

  2. Wszystkie jasielskie portale przedrukowały Wasz artykuł i podają go jako news. Mam nadzieję, że tak jak obiecujecie przekażecie więcej informacji na ten temat, bo społeczność gminy o niczym innym dzisiaj nie mówi i chce wiedzieć więcej szczegółów. Pozdrawiam.