Informacje

STOP dla alkoholu wśród młodzieży szkolnej

Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

W czwartek w Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbyły się eliminacje rejonowe konkursu „STOP dla alkoholu”. Organizatorem przedsięwzięcia był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a nagrody dla laureatów sfinansowano ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż napojów alkoholowych.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W finale gimnazjaliści wyłonieni z eliminacji szkolnych, zmierzyli się z pisemnym testem. Oceniano również przygotowane wcześniej plakaty poświęcone problematyce alkoholu wśród młodzieży szkolnej. Pomysłem organizatorów było popularyzowanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez młodzież oraz kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych w środowisku lokalnym.

Z przykrością musimy stwierdzić, że alkoholizm wśród jasielskiej młodzieży pojawia się. Już nawet w szkołach podstawowych młodzież sięga po pierwszy kieliszek, co nawet nie ukrywają. Przeprowadzaliśmy anonimowe ankiety i młodzież określiła się, że sięga bardzo wcześnie po ten kieliszek. Często wynoszą przykład z domów, od rodziców. Staramy się zapobiegać tej patologii. – mówi Krystyna Długosz, kierownik biura PCK w Jaśle.

Najlepiej z testem pisemnym poradzili sobie: Patryk Kmiotek (Gimnazjum nr 2), Przemysław Węgrzyn (Gimnazjum nr 1) oraz Kamila Ciupek (Gimnazjum nr 2). Natomiast w kategorii plastycznej jurorzy konkursu przyznali najwięcej punktów za wykonanie plakatu: Kamili Piękoś (Gimnazjum nr 2), Aleksandrze Wałek i Klaudii Bezak (Gimnazjum nr 1) oraz Kamili Chlebowskiej (Gimnazjum nr 1).

Nagrody dla laureatów ufundował Urząd Miasta w Jaśle, w ramach realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “STOP dla alkoholu wśród młodzieży szkolnej”