Informacje

Trwa wewnętrzna kontrola po wizycie agentów CBA w firmie GAMRAT S.A.

Prezes Gamrat S.A. Andrzej Czajka. Fot. Damian Palar
Prezes Gamrat S.A. Andrzej Czajka.
Fot. Damian Palar

Do połowy października br. potrwa wewnętrzna kompleksowa kontrola w firmie Gamrat S.A. Zostali do niej wyznaczeni dwaj członkowie Rady Nadzorczej. Kompleksowej kontroli zostaną poddane wszystkie procedury i dokumenty za ostatnie dwa lata działalności spółki. To efekt ubiegłotygodniowej wizyty Centralnego Biura Antykorupcyjnego w jasielskim Zakładzie Tworzyw Sztucznych.

Zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA dokumenty zostały przekazane do rzeszowskiej prokuratury, która prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Kontrola dotyczyła prawdopodobnie próby wywozu z zakładu pewnych materiałów przez nieuprawnionego do tego pracownika oraz sprzedaży jednej z działek, która była obciążona hipoteką. Na szczęście oba incydenty zostały szybko ujawnione i podjęto natychmiastowe kroki w celu ich naprawienia.

W mojej opinii, żadnych nieprawidłowości w spółce Gamrat nie ma. Oczywiście jeśli się pracuje mogą być pewne uchybienia, pewne braki, które nie są na tyle istotne dla działalności firmy, aby powodowały konsekwencje zarówno w stosunku do zarządu, jak i w stosunku do spółki. – mówi Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A.

Działamy zgodnie z prawem

Podczas wizyty funkcjonariuszy CBA, Andrzej Czajka był poza granicami kraju. O kontroli dowiedział się telefonicznie. Są różne domysły i plotki, skąd agenci pojawili się na terenie zakładu. Prezes Gamratu nie wyklucza żadnej z możliwości. Nawet tej, że informacja mogła wypłynąć z wewnątrz firmy.

Proszę być spokojnym. W firmie nic się nie dzieje, wszyscy pracują prawidłowo, pod dobrym nadzorem. Natomiast zawsze w stadzie znajdzie się czarna owca, której się coś nie podoba, która może zrobiła by coś lepiej lub gorzej. Ale to jest konsekwencja decyzji i odpowiedzialności. Każda decyzja w sobie ma pewne ryzyko, ale nie da się prowadzić firmy, ani żadnego innego biznesu bez odpowiedzialności. Kwestia jest taka, żeby każda decyzja była obciążona jak najmniejszym ryzykiem. – wyjaśnia prezes Gamratu.

Andrzej Czajka jest również gotowy na wstawienie się w prokuraturze i na złożenie odpowiednich wyjaśnień w tej sprawie.

Jeśli będę poproszony o wyjaśnienie i przedstawienie swojego stanowiska oraz dokumentów, które w spółce funkcjonują, to wstawie się o każdej wyznaczonej porze. Za wszystkie działania w Gamracie ponoszę odpowiedzialność i biorę ją na siebie. Nie mam zamiaru od żadnej decyzji się odżegnywać i udawać, że to nie ja. Dziś możemy mówić o sobie, że Gamrat jest firmą markową. Faktycznie siedemdziesięcioletnia tradycja, w którą firma jest bogata, musi w jakiś sposób zewnętrzny oddziaływać. – dodaje Andrzej Czajka.

Siedmiu chętnych na zakup spółki

Prezes Gamratu ma również nadzieję, że sprawa nie zakłóci prowadzonego obecnie procesu prywatyzacyjnego spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło już konkurs ofert. Zainteresowanych kupnem jasielskiej firmy jest aż siedmiu inwestorów. W tej chwili oferty są oceniane, a w niedługim czasie przedstawiciele potencjalnych przyszłych właścicieli przyjadą do Jasła, by na miejscu zapoznać się z perspektywą dalszego rozwoju opartego na nowoczesnych technologiach produkcyjnych, jakie w tej chwili funkcjonują w zakładzie.

Przed nami duże inwestycje w infrastrukturę techniczną, z zaangażowaniem środków z Unii Europejskiej, stąd też bardzo ciekawy i atrakcyjny rynek i przyszłość dla potencjalnego inwestora, który kupując akcje firmy liczy na dość szybki zwrot z tej inwestycji. Ma takie prawo. Na pewno ta sprawa jest dla nas priorytetem, aby wzmocnić firmę i obowiązujące w niej procedury. – zaznacza Andrzej Czajka.

Coraz więcej produktów firmy Gamrat S.A. jest eksportowanych na rynki zagraniczne. Współpraca handlowa spółki obejmuje obecnie niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym kraje skandynawskie. Materiały wyprodukowane w jasielskiej firmie można też spotkać w krajach azjatyckich oraz na obu kontynentach amerykańskich. Każdy produkt eksportowy cieszy się dużą atrakcyjnością, szczególnie wśród klientów średnio zamożnych.

Mówi Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A. (posłuchaj)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE