Informacje

Znany odkrywca opowiedział o swoich światowych podróżach

Jacek Pałkiewicz. Fot. Damian Palar
Jacek Pałkiewicz.
Fot. Damian Palar

W Księgarnii NOVA, mieszczącej się w Galerii Jasło, odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem – znanym podróżnikiem, dziennikarzem, autorem wielu książek o tematyce podróżniczej i członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Popularny polski eksplorator opowiedział czytelnikom o swoich zagranicznych podróżach, przeplatając wypowiedzi niezwykle przepięknymi fotografiami z różnych zakątków ziemskiego globu.

Lista miejsc, do których na przestrzeni kilkudziesięciu lat, udało się dotrzeć Pałkiewiczowi jest imponująca. Sahara, Pustynia Atakama, źródła Amazonki, El Dorado, Amazonia, Atlantyk, kraje afrykańskie Pustynia Kara Kum, Kamczatka, Borneo, Pustynia Gobi, rzeka Jangcy, dorzecze Orinoko, góry Tepui w Wenezueli, czy rzeka Mamberambo w Indonezji to tylko część z jego imponujących osiągnięć podróżniczych.

Pałkiewicz fascynuje zarówno starszych czytelników, jak i młodzież, czego można było doświadczyć podczas dzisiejszego spotkania autorskiego. Eksplorator dzielił się ze swoimi sympatykami, jak powinny wyglądać przygotowania do dalekiej wyprawy.

Do każdej podróży należy się odpowiednio przygotować. Dzisiaj to jest wszystko bardzo proste, ponieważ możliwości jest niezwykle dużo. Począwszy od publikacji, od książek, od przewodników, a na Internecie skończywszy. Internet jest kopalnią wiedzy, a w temacie podróżowania w sposób szczególny. Im lepiej się człowiek przygotuje, tym większy będzie miał z tego pożytek. Przed wyjazdem trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, czego się oczekuje, co by się chciało zobaczyć, dokąd dotrzeć i jaki jest program do zrealizowania. Wyjeżdżając tak na łapu capu z domu to jest z reguły marnowanie czasu. – powiedział Jacek Pałkiewicz.

Ciekawe historie i opowieści z dalekich podróży były przeplatane wieloma fotografiami. Można było również nabyć liczne pozycje wydawnicze, których autorem jest Jacek Pałkiewicz. Na jego pisarskim koncie znajduje się kilkadziesiąt pozycji, m.in. „Szalupą przez Atlantyk”, „Syberia: Wyprawa na biegun zimna”, „El Dorado: Polowanie na legendę”, „Sztuka przetrwania w wodzie”, czy „Eksploracja”. Jednak ostatnim hitem, po który czytelnicy sięgają w sieci Księgarni NOVA jest „Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek”.

Każda z tych publikacji ma swoją historię, to jest jakiś rozdział w życiu, który zawsze się bardzo miło wspomina. Pomimo, że były potknięcia, że były trudne chwile, ale z upływem czasu te wszystkie takie negatywne momenty to wszystko uchodzi gdzieś tam w niepamięć, a pozostają rzeczy przyjemne. – podkreśla Pałkiewicz.

Czytelnicy, którzy wzięli udział w spotkaniu autorskim, mogli przeżyć niesamowitą wirtualną podróż w fascynujące krainy, gdzie żyją pradawne kultury małych grup etnicznych, nie zmienione jeszcze przez współczesną cywilizację.

Mówi Jacek Pałkiewicz, znany polski eksplorator (posłuchaj)

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE