Informacje

Życiowa postawa księdza Popiełuszki budziła wśród Polaków narodowego ducha

Okolicznościową sesją Rady Powiatu w Jaśle, która odbyła się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, rozpoczęły się w poniedziałek wojewódzkie uroczystości 25. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę skierowaną do najwyższych władz państwowych, w której potępili bestialski mord na kapelanie „Solidarności” oraz wyrazili nadzieję, że wszelkie okoliczności śmierci księdza Jerzego zostaną jak najszybciej wyjaśnione.

W apelu czytamy m.in. „Męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki przed 25 laty wstrząsnęła Polską, osądzono bezpośrednich sprawców tego czynu, jednak nie ujawniono do tej pory wszystkich okoliczności tego mordu. Rada Powiatu w Jaśle zwraca się do naczelnych organów państwa o pełne, publiczne ujawnienie wszystkich okoliczności związanych z bestialskim mordem dokonanym przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL na kapelanie Solidarności księdzu Jerzym Popiełuszce. Rada Powiatu w Jaśle wyraża nadzieję na rychłą beatyfikację Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki”.

Dzisiaj, w wolnej Ojczyźnie w 25. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki nie wolno nam zapomnieć o jego poświęceniu, jego nauce i jego przesłaniu „zło dobrem zwyciężaj” w pracy i poświęceniu na rzecz Ojczyzny. Sługa Boży ksiądz Jerzy Popiełuszko, jego życie i śmierć, jest dla nas symbolem wszystkiego, co w człowieku największe i najświętsze, czego musimy bronić zawsze i wszędzie, jeżeli chcemy żyć w wolnym i sprawiedliwym państwie. – powiedziała uzasadniając podjęcie uchwały Alicja Zając, przewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle.

Jasło nie przypadkowo stało się gospodarzem wojewódzkich uroczystości poświęconych rocznicy śmierci kapelana „Solidarności”. To przed 25 laty mieszkańcy miasta modlili się o uwolnienie księdza Jerzego. Poza tym każdego roku w październiku, w kościele świętego Stanisława BM, kolebce jasielskiej „Solidarności”, odbywają się modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki.

Ksiądz Stanisław Kołtak, proboszcz parafii św. Stanisława BM, zarządził modły i całodobowe czuwanie w „Kościółku” za uwolnienie księdza Jerzego. Po kilkunastu dniach okazało się, że ksiądz został zamordowany w nocy z 19 na 20 października. To była bardzo smutna wiadomość. Paliły się znicze, były nekrologii przed kościołami. Mieszkańcy zareagowali z żalem i smutkiem na tą okoliczność. – tak wspomina tamten okres Adam Pawluś, kiedyś działacz „Solidarności”, a dzisiaj etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

To właśnie Adam Pawluś, razem z kolegami Ryszardem Maciejowskim i Wiesławem Tomasikiem, byli inicjatorami ufundowania pamiątkowej tablicy poświęconej księdzu Jerzemu. Pomimo trudnego okresu i niepokojów politycznych w naszym kraju, 10 maja 1987 roku wmurowano i poświęcono uroczyście tablicę usytuowaną na frontonie kościoła pw. św. Stanisława BM.

Tablica została wykonana na wiosnę 1987 roku. Została wmurowana i poświęcona po uroczystej mszy świętej. Na tą uroczystość miał przybyć Lech Wałęsa razem z księdzem Jankowskim. Niestety nie przyjechali, ponieważ funkcjonariusze SB zaszantażowali księdza Stanisława Kołtaka i odwołał ich przyjazd. Obaj byli już w Krakowie. To był bardzo dramatyczny moment. Nie przybył również ksiądz Teofil Bogucki, prałat i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie pracował ksiądz Jerzy Popiełuszko, ponieważ był po ciężkiej chorobie serca. W tej uroczystości brało udział tysiące Jaślan. Była też przyjaciółka księdza Jerzego Hanna Skarżanka, która w czasie mszy cytowała fragmenty poezji i homilii kapelana „Solidarności”. – przypomina historię Adam Pawluś.

Senator RP Stanisław Zając przypomina również, że kościół świętego Stanisława był od wielu lat tym miejscem w naszym mieście, w którym duszpasterze i licznie zgromadzeni wierni oddawali hołd oraz przywracali pamięć tego wielkiego męczennika.

Ta tablica pamiątkowa jest otaczana wielką pamięcią i czcią w stosunku do księdza Jerzego. Tam, prawie w każdy dzień, niezależnie od pory roku czy świąt, można zauważyć wiązanki kwiatów, można zauważyć palące się znicze. I to nie tylko z okazji kolejnej rocznicy Wszystkich Świętych, ale w zwykły powszedni dzień. To świadczy o tym, że nauczanie, cała droga duszpasterska i przesłanie księdza Jerzego głęboko wpisało się w pamięć Jaślan. – mówi Stanisław Zając.

Obchodom towarzyszyła konferencja naukowa, podczas której z okolicznościowymi referatami na temat życia i działalności księdza Jerzego Popiełuszki. Z kolei Adam Pawluś przedstawił historię pamiątkowej tablicy poświęconej kapelanowi „Solidarności”, wmurowanej na frontonie kościoła św. Stanisława BM.

Cisza, która zapadała w bardzo wymownych chwilach podczas wystąpień prelegentów dowodzi, że ksiądz Jerzy jest obecny w naszym życiu. Dzisiejszy dzień, w którym wspominamy dzieło życia księdza Jerzego, należy zaliczyć do pięknych dni naszego województwa i Polski, bo wspominamy postać wielką i niezwykłą. – powiedział Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa.

Wieczorem pod wspomnianą tablicą delegacje władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych oraz jasielskich szkół złożyły wieczorem wiązanki kwiatów. Modlono się również o rychłą beatyfikację księdza Popiełuszki.

Organizatorami uroczystości rocznicowych byli: Zarząd Województwa Podkarpackiego, Rada Powiatu w Jaśle, Zarząd Powiatu w Jaśle oraz Zespół Szkół nr 4. Honorowy patronat sprawował Senator RP Stanisław Zając, natomiast opiekę merytoryczną nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Życiowa postawa księdza Popiełuszki budziła wśród Polaków narodowego ducha”