Kultura | rozrywka | edukacja

Egzotyczne „Barwy Azji” w jasielskim muzeum

Wystawa etnograficzna „Barwy Azji” to najnowsza propozycja Muzeum Regionalnego w Jaśle, która przenosi nas w okresie jesiennej szarugi i pierwszych zimowych przymrozków w egzotyczne strony południowo-wschodniej Azji. Na miejscu można zapoznać się z kulturą tamtejszej ludności, zobaczyć tradycyjne stroje ludowe czy pokaźną kolekcję fajek do palenia tytoniu.

Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Alfred Sepioł, dyrektor
Muzeum Regionalnego w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Główną część wystawy stanowią stroje plemion górskich obszaru tzw. „Złotego Trójkąta”. Wyróżniają je jaskrawe hafty i specyficzne nakrycia głowy. Ich uzupełnieniem są różnorodne eksponaty etnograficzne innych ludów Azji południowo-wschodniej. Eksponowany jest tu kobiecy strój tybetański, indyjski strój – salwar kameez, a także maski, przedmioty rzemiosła artystycznego oraz broń z różnych wysp Indonezji. Uwagę przykuwa również kolekcja fajek do palenia tytoniu oraz fajek do palenia opium, wyróżniająca się ciekawymi kształtami i motywami zdobniczymi.

Na wystawie można zobaczyć również plemienną biżuterię, bransolety, naszyjniki, a przede wszystkim tkaniny. Pochodzą one głównie z Indonezji. Są to tzw. „ikaty” i tkaniny „ulus”, które mają tam pewne rytualne znaczenie. Indonezja to jest chyba jeden z najciekawszych terenów, gdzie jest wiele różnych kultur, wiele różnych plemion. Chciałbym kiedyś w życiu tam się znaleźć i po prostu na własne oczy to oglądać. – dodaje Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Warto wspomnieć także o zbiorze słynnych indonezyjskich sztyletów, tzw. „krisów”, pochodzących z wyspy Jawa.

Najpiękniejszą bronią Azji południowo-wschodniej są „krisy”. Mam ich akurat osiem sztuk, dwa kolejne są w drodze, w tym jeden osiemnastowieczny, bardzo cenny, który udało mi się dosłownie za grosze kupić. Sądzę, że tą wystawę już za niedługo uzupełnię o te dwa kolejne eksponaty. – podkreśla Sepioł.

Prezentowane zbiory stanowią prywatną własność dyrektora jasielskiego muzeum. Jak sam podkreśla, zbieranie egzotycznych przedmiotów związanych z miejscową etnografią, jest jego życiową pasją.

Od dziecka marzyłem o dalekich krajach, później jak kończyłem poszczególne szkoły to wybrałem sobie studia etnograficzne, więc w części zrealizowałem moje marzenia. Z tym, że po studiach niestety zostałem etnografem w muzeum jasielskim i dalej mi marzenia pozostały. Poza pracą realizowałem te marzenia, interesując się kulturami pozaeuropejskimi. Gdy miałem jakieś możliwości, zbierałem pewne eksponaty. To jest moja pasja, która pewnie będzie trwać do końca życia. Wszystko, co dotyczy innych ludów i innych kontynentów, mnie fascynuje, staram się te przedmioty mieć. Chce się też dzielić z innymi tymi moimi pasjami. – mówi Alfred Sepioł.

Wystawę „Barwy Azji”, przygotowaną przez jasielskie Muzeum Regionalne, będzie można oglądać do połowy stycznia przyszłego roku. Placówka jest czynna codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-14:00. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze zbiorami.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE