Informacje

Jasielski szpital jest przygotowany na leczenie wirusa świńskiej grypy

W całym kraju odnotowano już ponad dwieście przypadków nowej grypy wywołanej wirusem A/H1N1. Jak zapewnia dyrekcja jasielskiego szpitala, nie ma jednak powodu do paniki. Placówka, choć z problemami finansowymi, jest w pełni przygotowana na leczenie pacjentów ze świńską grypą.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Nie zauważamy zwiększonej ilości zachorowań na grypę. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Do placówki zgłaszają się głównie pacjenci z typowymi objawami infekcyjnymi, które występują corocznie w sezonie jesienno-zimowym. Dyrekcja zapewnia jednak, że szpital jest gotowy na leczenie pacjentów z objawami świńskiej grypy.

Jako jeden z nielicznych szpitali w województwie podkarpackim mamy oddział chorób zakaźnych, gdzie pacjent może być wyizolowany, gdzie pacjent może być prawidłowo leczony, gdzie wszystkie badania serologiczne, bakteriologiczne, wirusologiczne są wykonywane na miejscu. Także jesteśmy przygotowani. – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Jedynym problemem mogą być pieniądze, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zwleka z wypłaceniem szpitalowi środków za nadwykonania.

Limity na oddziale zakaźnym już wyczerpały się na koniec sierpnia. – dodaje Zbigniew Betlej.

W szkołach bezpiecznie

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z regionu również nie zauważają zwiększonej absencji uczniów, spowodowanej nagłymi zachorowaniami na sezonową grypę.

Niepokojących sygnałów nie ma. Nie odnotowujemy wzrostu zachorowań. Stosujemy jak co roku uświadamianie młodych ludzi, co do profilaktyki w tym zakresie. Dodatkowo kuratorium wsparło nas pismem, łącznie z instruktażem dla młodzieży. Ciepłą wodę do mycia rąk i mydło mają w toaletach zapewnione. Mogą z tego korzystać. – zaznacza Ludomir Mastej, dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zaapelował dzisiaj do ministra edukacji narodowej Katarzyny Hall o zapewnienie wszystkim dzieciom w szkołach i placówkach edukacyjnych dostępu do ciepłej wody.

Przestrzeganie zasad higieny jest najskuteczniejszą metodą uniknięcia zarażenia, stąd niezbędne jest stworzenie podstawowych warunków do jej utrzymania. – czytamy w piśmie RPD.

Bezpłatne szczepienia

Osoby powyżej 65. roku życia, które są zameldowane na terenie miasta Jasła, mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie. Rada Miejska przeznaczyła na ten cel kwotę w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych. Szczepienia będą się odbywać do 4 grudnia br. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej SOMED, mieszczącym się przy ulicy Krasińskiego 17. Aby otrzymać darmowy zastrzyk uodparniający przed sezonową grypą, wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym i zaświadczeniem o lekarza, że można poddać się szczepieniu.

Nie jest możliwe zaszczepić wszystkich. Z drugiej strony uważam też, że nie ma sensu szczepić wszystkich. Natomiast te osoby starsze, które wiedzą, że są podatne na jakieś infekcje górnych dróg oddechowych, mają taką możliwość uzyskania bezpłatnego szczepienia. Jest to rozsądna decyzja. Szczepi się tylko ludzi z pewnej grupy ryzyka. – zauważa Szymon Niemiec.

Nie ma powodu do paniki

Od wszystkich osób z ewentualnym podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1 pobrane zostaną wymazy, które następnie trafią do wyspecjalizowanych instytutów zajmujących się badaniom w kierunku wirusa grypy.

Jeżeli takie badanie wykazałoby, że pacjent jest zainfekowany wirusem świńskiej grypy to oczywiście my to zgłaszamy do Sanepidu, zgłaszamy do nadzoru krajowego, ponieważ takie raporty codziennie sporządzamy dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i dla wojewody. Natomiast postępowanie lecznicze jest postępowaniem standardowym, ponieważ nie ma wybiórczego leku, który by niszczył wirusa świńskiej grypy. My tylko leczymy objawy związane z zakażeniem. – dodaje Szymon Niemiec.

Lekarz jednocześnie uspokaja, że świńska grypa nie jest groźniejsza od zwykłej. W lżejszych przypadkach wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego i domowa kuracja ogólnodostępnymi środkami antywirusowymi.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE