Informacje

Odprawa roczna Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego okazją do podziękowań za dotychczasową współpracę z wojskiem

W Jaśle odbyła się dzisiaj roczna odprawa kierownictwa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie z kadrą kierowniczą Wojskowych Komend Uzupełnień. Odprawy dokonał szef WSzW w Rzeszowie płk Witold Przybyła oraz dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. bryg. Zbigniew Smok.

ppłk Witold Przybyła, szef WSzW w Rzeszowie. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
ppłk Witold Przybyła,
szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Podczas spotkania dokonano oceny z realizacji głównych przedsięwzięć szkoleniowych w roku bieżącym oraz wyznaczono kierunki działań na 2010 rok. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele lokalnego samorządu: wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, przewodnicząca Rady Powiatu Alicja Zając, starostowie: krośnieński Jan Juszczak i strzyżowski Robert Godek, wójtowie gmin powiatu jasielskiego, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych na co dzień współpracujących z wojskiem, dyrektorzy lokalnych firm oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i harcerskich.

Korzystając z okazji, osoby, które kreują pozytywny wizerunek wojska oraz mają istotny wpływ w działalności sił zbrojnych, przede wszystkim w komisjach kwalifikacyjnych i wspieraniu wojska, pozytywnie zostały ocenione i na mój wniosek minister obrony narodowej Bogdan Klich wyróżnił ich odznaczeniami, awansami na kolejne stopnie. – mówi płk Witold Przybyła.

W swoim wystąpieniu przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej Stanisław Zając podkreślał, jak ważne znaczenie ma współpraca wojska z lokalnymi samorządami. Wymienił przykłady wsparcia przy budowie mostów na terenie powiatu jasielskiego, chociażby w miejscowości Pielgrzymka, Błażkowa, czy dużej inwestycji w Kołaczycach, która połączy terytorium dwóch gmin.

Tak się złożyło, że w pewnym momencie widzieliśmy możliwość „wykorzystania”, przepraszam za to stwierdzenie, umiejętności naszych żołnierzy w realizacji zadań potrzebnych miejscowemu społeczeństwu. Kiedy powstała wątpliwość, że z takiej formuły możemy korzystać, zwróciłem się bezpośrednio do pana ministra Bogdana Klicha mówiąc mu, jak ważnym dla mieszkańców powiatu jasielskiego jest realizacja chociażby przepraw mostowych. Dzięki przychylności pana ministra możemy dzisiaj cieszyć się z tego, że zostały oddane do użytku dwa mosty, dwa kolejne są ukończone. To jest wymierny udział wojska na naszym terenie. – powiedział Stanisław Zając.

Podczas uroczystej odprawy wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Srebrnym medalem uhonorowano: senatora RP Stanisława Zająca, wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Rzońcę, starostę strzyżowskiego Roberta Godka i starostę krośnieńskiego Jana Juszczaka, natomiast medalem brązowym: dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Zbigniewa Betleja, prezesa GAMRAT S.A. Andrzeja Czajkę, prezesa JAFAR S.A. Edwarda Gieruta, starostę jasielskiego Adama Kmiecika, prezesa Trans-Wiert sp. z o.o. Zbigniewa Myśliwca oraz wójta gminy Jasło Stanisława Pankiewicza.

To jest jakby podkreślenie tego mojego stosunku do wojska. Ten stosunek do wojska polskiego przejawia się w tym, że od wielu lat współpracujemy w ważnych sprawach związanych z obronnością kraju. Mam to w szczególności możliwość realizowania tego teraz, kiedy w parlamencie powierzono mi kierowanie jedną z najważniejszych komisji. Kierowanie komisją w czasie, kiedy zmienia się nasze wojsko. Mówimy o procesie profesjonalizacji armii. – podkreśla Stanisław Zając.

Na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle, za kreowanie pozytywnego obrazu wojska oraz życzliwe wspieranie spraw związanych z obronnością województwa podkarpackiego, szef WSzW w Rzeszowie przyznał tytuły „Wiarusa Podkarpackiego Wojska” dla: przewodniczącej Rady Powiatu Jasielskiego Alicji Zając, przewodniczącego Rady Miasta Jasła Andrzeja Dybasia, dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Zbigniewa Betleja, prezesa zarządu PNiG Jasło Jana Kruczaka, wojewódzkiego Inspektora Pracy Józefa Mrozowskiego, prezesa Huty Szkła w Jaśle Bogdana Mrozka, kierownika działu PNiG Jasło Janusza Wilczaka, prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefa Biernackiego oraz Andrzeja Szarka, współwłaściciela zakładu przetwórstwa mięsnego w Widnej Górze (powiat jarosławski).

To są ludzi, którzy wspierają działalność obronną na administrowanym przeze mnie terenie, na których pomoc zawszę mogę liczyć, którzy pomagają mi w codziennej działalności. Jest ich wielu, ale nie wszystkich zdołałem wyróżnić. Dlatego pragnę podziękować tym innym, których nie było na liście, że zasługują też na wyróżnienie. Dzięki ich działalności i pomocy, Wojskowa Komenda Uzupełnień i obronność na terenie Jasła tak sprawnie działa. – podkreślił ppłk Kazimierz Chorążak, szef WKU w Jaśle.

W imieniu Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie oraz Zarządu Okręgowego Kombatantów RP w Krośnie z siedzibą w Jaśle, prezes organizacji por. w st. spocz. Jan Klimkiewicz wręczył odznaki „Za zasługi dla Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. Medal ten został nadany za szczególne zasługi na rzecz kombatantów dla byłego szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie gen. bryg. Zbigniewa Smoka oraz obecnego szefa WSzW płk Witolda Przybyły, za pomoc w organizacji i prowadzeniu uroczystości patriotyczno-wojskowych inicjowanych przez związek kombatantów. Medal otrzymali również: komendant Garnizonu Rzeszów ppłk Zbigniew Skałecki oraz komendant powiatowy Policji w Jaśle Robert Woźnik.

Na zakończenie uroczystości z programem artystycznym wystąpiły młode solistki z Młodzieżowego Domu Kultury. Odbył się również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej, pod batutą Ireneusza Fatygi.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Odprawa roczna Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego okazją do podziękowań za dotychczasową współpracę z wojskiem”

  1. Sami wysportowani mlodziency w mudurach i mlodziezowo wygladajacy ludzie zyjacy z polityki. Tak trzymac!!!

  2. Jak za komuny, te same nalane, przepite mordki, kapusciane glowy i brzuchate trepy. GRATULUJE !!!
    Czolem !

  3. Towarzysze mundurowi teraz odznaczaja PiS-owcow, kiedys bronili socjalizmu i wprowadzli stan wojenny. To jest III RP.

  4. Wszystko, wszystkim ale nie rozumie jak to mozliwe, ze dla Kurowskiej i Pawlusia zabraklo medali, skoro byl dla Rzoncy.

  5. A co robili dzielni wojacy ze zdjec w stanie wojennym??? Moze jakis niezalezny dziennikarz napisze o tym ?

  6. Same nasze najcudowniejsze gwiazdy dostały odznaczenia wojskowe.
    Generała powinien dostać dyrektor szpitala. Obrona kraju u niego że hoho