Informacje

Patriotyzm jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich

Mimo niesprzyjających w dniu dzisiejszym warunków atmosferycznych: padającego deszczu i przenikliwego chłodu, mieszkańcy Jasła wzięli licznie udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Dzień 11 listopada co roku przypomina nam o najważniejszej wartości każdego narodu, jaką jest niepodległość.

Grób Nieznanego Żołnierza w Jaśle. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Grób Nieznanego Żołnierza w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele OO. Franciszkanów, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej pod budynek przy ulicy Kołłątaja 18. Tam pod tablicą upamiętniającą wyjście Jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego na wojnę w 1914, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu złożyli symboliczną wiązankę kwiatów. Kwiaty w biało-czerwonych barwach znalazły się również pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, umieszczoną na frontonie Kościoła św. Stanisława BM. Następnie w Parku Miejskim odbył się Apel Poległych.

Dzisiejsza rocznica jest jedną z najbardziej radosnych w dziejach Polski. Nic nie jest tak ważne dla narodu, jak posiadanie własnego państwa, suwerenne sprawowanie w nim rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym. Kolejna rocznica dnia niepodległości jest również okazją do refleksji nad tym, jakie państwo my Polacy chcemy budować. Jakie priorytety powinny towarzyszyć rządzącym państwem, całemu społeczeństwu. Prawem naturalnym człowieka jest możliwość decydowania o sobie. Realizacja tego prawa jest możliwa w mniejszym lub większym stopniu w dzisiejszych samorządach. Samorządy to prawdziwa zdobycz demokracji, dlatego też musimy tę zdobycz pielęgnować. – powiedział Adam Kmiecik, gospodarz dzisiejszych uroczystości.

W swoim przemówieniu starosta jasielski zaznaczył również, że jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich jest patriotyzm.

Zapewne wielu z nas rozmyślając nad wydarzeniami sprzed niemal stu lat zastanawia się nad dzisiejszą Rzeczypospolitą oraz patriotyzmem współczesnych Polaków. Wszyscy powinniśmy ciągle zadawać sobie takie pytania i starać się swoim postępowaniem udzielać na nie odpowiedzi. Tak, aby nie zabrakło rozwagi i mądrości, cech potrzebnych nie tylko w okresie budowy zrębów nowego państwa, ale i dziś w codziennym budowaniu silnej, niezależnej i nowoczesnej Ojczyzny. – dodał Adam Kmiecik.

Po Apelu Poległych, odczytanym przez harcmistrza Jana Smolika z I Szczepu „Orląt” im. Janka Bytnara „Rudego”, delegacje władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawiciele szkół i placówek edukacyjnych, kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, jasielskich firm, instytucji, stowarzyszeń politycznych i kulturalnych, złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uroczystości zagrała Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku. Przez okres sześćdziesięciu lat (1939-1989) obchodzenie Święta Niepodległości było w Polsce zakazane. Najpierw podczas okupacji hitlerowskiej, aż po czasy komunistycznych rządów. Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił obchody Narodowego Święta Niepodległości, ustanawiając je jednocześnie najważniejszym świętem państwowym.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Patriotyzm jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich”

  1. Nie mozna zapominac, ze w roku 1981 r., czyli za czasow „Solidarnosci” obchodzone te rocznice bardzo uroczyscie, miedzy innym w JDK.