Informacje

Setki kolorowych baloników nad jasielskim niebem

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowały na jasielskim rynku happening z okazji 20-lecia uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Przed południem na niebie pojawiły się kolorowe baloniki, na których wypisane były najważniejsze, według najmłodszych, prawa zawarte w tym dokumencie.

Happening na jasielskim Rynku. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Happening na jasielskim Rynku.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Jasielska „jedynka” co roku przyłącza się do działań mających na celu przypominanie wartości, które zawsze powinny być przestrzegane w stosunku do dzieci. Dla najmłodszych klas przygotowano specjalną wystawę i uroczysty apel, natomiast starsza młodzież gimnazjalna przygotuje film krótkometrażowy „prawa dziecka oczami dzieci”. Cały program „Szkoła z prawami dziecka” jest zorganizowany pod patronatem UNICEFU.

Dzieci znają swoje prawa dlatego, że co roku dwukrotnie mamy takie akcje w klasach, że są cykle zajęć, na których przypominamy dzieciom o tych prawach, nie tylko w szkole, ale jakie prawa mają w domu, na ulicy, na osiedlu. Wszystko po to, aby dzieci były szczęśliwe, zadowolone. Ten happening ma symbolizować to, że te wartości powinny być zawsze przestrzegane. – mówi Grażyna Nalepa, pedagog szkolny z Zespołu Szkół Miejskich nr 4.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka 20 listopada 1989 roku. Dokument zawiera podstawowe regulacje prawne dotyczące wolności osobistej, praw socjalnych, kulturowych i politycznych.

Polska bardzo szybko, bo w 1991 roku, ratyfikowała to znakomite dzieło, ale martwi mnie to, że już na starcie wiele krajów nie przyjęło zasad tej Konwencji. Jest piękna preambuła, i 54 artykuły, ale nie wszystkie są respektowane na świecie. Nawet w Polsce przyjęto tę Konwencję z zastrzeżeniami. Także patrzmy na sprawy dziecka w sferze socjalnej, kulturalnej, nawet politycznej i kochajmy dzieci na co dzień. – powiedział Zbigniew Dranka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Jaśle.

Do akcji włączyły się również inne jasielskie szkoły: Zespół Szkół Miejskich nr 1, Zespół Szkół Miejskich nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 4 imienia ks. bpa Ignacego Krasickiego.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Setki kolorowych baloników nad jasielskim niebem”