Kultura | rozrywka | edukacja

Skazany na sukces – spektakl z Żółkowską i Żakiem w JDK

Fragment spektaklu. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fragment spektaklu.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Nie można zaprzeczyć temu, że spektakl „Spróbujmy jeszcze raz”, z którym 12 listopada br. wystąpili w Jasielskim Domu Kultury Joanna Żółkowska i Cezary Żak, okazał się wielkim przebojem. Bo cóż może być nam bardziej bliskiego niż problemy damsko-męskie?

Składająca się z dwóch jednoaktówek sztuka Murraya F. Schisgala to dwie historie ludzi, którzy, mimo iż temu zaprzeczają, chcą jednego – szczęścia w miłości.

Pierwsza para to aktor, który gra w reklamach kocich przysmaków i nietuczącej pizzy oraz policjantka, która wcześniej w przebraniu szopa pracowała w kawiarni. On ma za sobą trzy nieudane małżeństwa, czterokrotnie obrabowane mieszkanie i lata zawodowej świetności. Ona samotnie wychowuje dwójkę dzieci, dwukrotnie porzucona przez mężów, pracuje po 12 godzin. A jednak chcą spróbować jeszcze raz.

Druga to małżeństwo z 20-letnim stażem, które stara się przywrócić swemu związkowi dawne uczucie. Problem tkwi w tym, że każde z małżonków stara się to osiągnąć w inny sposób. Ona – samotnymi wizytami u terapeutów, on – kupując jej kolejne futro. Domowa awantura to zarówno ich atak, jak i obrona. Szczera rozmowa – i oni dostają kolejną szansę.

Sztuka nie tylko zabawna, ale i refleksyjna, bo, gdy patrzy się na to wszystko z boku, pojawia się spostrzeżenie, że jesteśmy tacy sami jak ci na scenie. Śmieszni w swojej małostkowości, oślim uporze i idealizowaniu wyłącznie siebie samego. Czy kobieta i mężczyzna, dwie tak różne istoty, mogą się w końcu porozumieć? Czy trzeba będzie poszukać łącznika, tego „trzeciego coś”, o którym marzyła policjantka, a które jej nowo poznany aktor nazwał wyższą formą brukselki?

Chociaż spektakl porusza trudny temat, aktorzy robią to w sposób niezwykle zabawny. Duże doświadczenie sceniczne i talent komediowy Żółkowskiej i Żaka pozwoliły im wydobyć ze swych postaci wszelkie niuanse, podkreślić wzajemne relacje i napięcia. Z kolei dowcipne dialogi, zabiegi mające wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej czy erotyczne tańce budziły nieustające salwy śmiechu zgromadzonej na sztuce publiczności.

Gwiazdy aktorskie, rewelacyjny spektakl, pełna widownia, słowa aprobaty i uznania publiczności. Czy można chcieć więcej?

„Spróbujmy jeszcze raz” Murray F. Schisgal’a wyprodukowane przez Studio Gudejko, w reżyserii Macieja Wojtyszko było piątą propozycją Jasielskiego Domu Kultury w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem. Kolejne spektakle odbędą się 17 listopada (wtorek) godz. 11.00 i 18.00 „Do piachu” Tadeusza Różewicza oraz 21 listopada 2009 /sobota/, godz. 18 STACHURA – piosenki Edwarda Stachury śpiewa Piotr Machalica.

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Skazany na sukces – spektakl z Żółkowską i Żakiem w JDK”

  1. … PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle i burmistrz miasta. … Tak samo brzmi … sponsorzy: Kowalski, Nowak, Iksiński i KAŻDY INNY KLIENT-PETENT. Gdzie tutaj osoby fizyczne, twórcy dóbr, czyli rzeczywiści sponsorzy. Więcej obiektywizmu przy podziękowaniach …