Kultura | rozrywka | edukacja

W Tarnowcu można oglądać wystawę zdjęć z Izraela

Ambasada Izraela w Polsce, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego i Gmina Tarnowiec przygotowały niezwykłą wystawę, na której widzowie mogą obejrzeć niesamowite fotografie prezentujące walory religijne i krajobrazowe Ziemi Świętej.

Stanisław Lawera, sołtys wsi Tarnowiec. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Stanisław Lawera, sołtys wsi Tarnowiec.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Pomysłodawcą wystawy jest Stanisław Lawera, sołtys wsi Tarnowiec. Na początku planował zorganizowanie uroczystości ku pamięci polskich żydów, zamordowanych a następnie spalonych w 1943 roku w dobrucowskim lesie. Obchody nie doszły jednak do skutku, ale sołtys wykorzystał swoje dobre kontakty z izraelską ambasadą i fotografie ukazujące Ziemię Świętą mogły zagościć dzisiaj w Tarnowcu.

W porozumieniu z attache kulturalnym ambasady dostałem propozycję, żeby zorganizować w Tarnowcu wystawę „Ściana Płaczu i krajobrazy Izraela”, z czego skorzystałem. W Tarnowcu zamieszkiwało kilka rodzin żydowskich, a jak się dowiedziałem, jeden z mieszkańców ocalał, niestety tylko jeden. Był też mieszkańcem Izraela, obecnie nie żyje. W całym powiecie jasielskim zamieszkiwało dużo ludzi narodowości żydowskiej. Chciałem mieszkańcom gminy przybliżyć obecny stan, jak wygląda życie w Izraelu, gdzie oni mieszkają, bo przecież przez długie wieki zamieszkiwaliśmy wspólnie. – mówi Stanisław Lawera, sołtys wsi Tarnowiec.

„Ściana Płaczu” to niezwykły zapis tego niezwykłego miejsca ukazany w obiektywie wybitnej fotografki izraelskiej Michal Ronnen Safdie. Natomiast najpiękniejsze krajobrazy i przyrodę Ziemi Świętej sfotografowała Shai Ginott. W sumie na tarnowieckiej ekspozycji zgromadzono pięćdziesiąt sześć fotografii.

Jest to piękny kraj. Ja osobiście nie byłem, czego bardzo żałuję. Znam osoby, które tam były i są zachwycone architekturą, kulturą, zabytkami. Myślę, że te parę zdjęć przybliży nam tą ziemię, która dla nas jest Ziemią Świętą. Te zdjęcia są robione przez osoby tam mieszkające, także oni mają swój sposób pokazywania tego miejsca. – podkreśla Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Z niezwykłym zapisem piękna Ziemi Świętej w obiektywie dwóch wybitnych fotografek izraelskich, można zapoznać się do 30 listopada w Domu Ludowym w Tarnowcu. Swoje wrażenia po oglądnięciu zdjęć można zostawić, wpisując się do pamiątkowej księgi. W imieniu Organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy.

Pod patronatem medialnym terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

(dapa)

One Comment

Back to top button