Informacje

Podkarpacki europoseł PiS otworzył swoje biuro w Jaśle

Dzięki Tomaszowi Porębie, podkarpackiego europarlamentarzyście Prawa i Sprawiedliwości, mieszkańcy naszego regionu będą mieli możliwość poznania informacji na temat bieżącej działalności Parlamentu Europejskiego oraz innych jednostek funkcjonujących w Unii Europejskiej. Do otwartego przed południem biura poselskiego będzie można przychodzić również ze swoimi, nawet drobnymi i prozaicznymi problemami.

Tomasz Poręba, europarlamentarzysta PiS. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Tomasz Poręba, europarlamentarzysta PiS.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Jasło jest kolejnym miastem, po Rzeszowie, Nisku, Stalowej Woli i Mielcu, w którym Tomasz Poręba uruchomił swoje biuro poselskie. Każdy mieszkaniec naszego regionu będzie tu mógł uzyskać profesjonalną informację na temat funkcjonowania Unii Europejskiej, czy samej działalności podkarpackiego europosła PiS.

Chciałbym, żeby te biura były miejscami żywymi, które będą integrować społeczność lokalną. Każdy, kto będzie chciał uzyskać kontakt czy to ze mną, czy z instytucjami, z którymi współpracuję, będzie mógł to zrobić. Bardzo mi zależy, aby tutaj w biurze, były profesjonalne materiały na temat tego, jak funkcjonuje Parlament Europejski i na temat działalności zarówno posłów, jak i całej instytucji w Brukseli i Strasburgu. To są główne przesłania. – mówi Tomasz Poręba.

Poręba stawia na ludzi młodych. Właśnie dlatego we wszystkich swoich biurach zatrudnił wykwalifikowane osoby, znające problematykę unijną, władające językami obcymi, a przede wszystkim są mieszkańcami naszego regionu. Gro z tych młodych ludzi wyjechało na półroczne staże do Brukseli, gdzie na miejscu mogli zapoznać się z funkcjonowaniem struktur unijnych.

Dla portalu terazJaslo.pl mówi:
Tomasz Poręba, europoseł PiS
(kliknij, aby posłuchać)

Młodzi ludzie, tuż po moim wyborze, wyjechali do Brukseli. Kończy się teraz pierwsza tura tych staży. Jestem pewien, bo mam kilka aplikacji w że kolejnej turze znajdą się młodzi ludzie z Jasła. Zależy mi na tym, żeby poprzez moją aktywność w Parlamencie Europejskim, mogli też skorzystać inni. Szczególnie ludzie młodzi, żeby poznali jak funkcjonuje Parlament Europejski. – podkreśla Poręba.

Rozmiar spraw, z którymi zgłaszają się do biura poselskiego mieszkańcy, jest rozłożony. Prawie dziewięćdziesiąt procent stanowią te związane z problematyką krajową, czy problemami z administracją samorządową. Choć zdarzają się również inne przypadki.

Zdarzają się też osoby, które szukają informacji na temat tego, jak założyć własną firmę korzystając z Europejskiego Funduszu Społecznego. Kilku rolników zgłosiło się do mnie z prośbą o informacje, jak mogą wykorzystać środki, które przysługują im z dopłat rolniczych. Jest też kilku przedsiębiorców, którzy byli zainteresowani prowadzeniem własnej działalności w oparciu o środki unijne. Głównie dominuje tematyka krajowa, doraźne interwencje, pomoc w załatwieniu różnych rzeczy, natomiast problematyka unijna powoli, ale stopniowo i konsekwentnie w tych sprawach przebija. – mówi Tomasz Poręba.

Europoseł Poręba podtrzymał dzisiaj również swoją deklarację z sierpniowych Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, na których zaprosił podkarpackich winiarzy do Brukseli. Jak sam podkreśla, chce promować nasz region nie tylko poprzez obecność w mediach, ale przede wszystkim przez pokazywanie tego, co na Podkarpaciu jest najcenniejsze.

Wysłałem pismo do administracji Parlamentu Europejskiego. Czekam na decyzję, kiedy zostanie mi udostępniona powierzchnia wystawowa pod kątem promocji jasielskich, czy podkarpackich win, którą chcę przeprowadzić. Zależy to tylko i wyłącznie od miejsca i czasu, który wyznaczy mi administracja Parlamentu Europejskiego. Poseł europejski ma większe możliwości promowania regionu, ludzi regionu, instytucji regionu. Ja chcę w tym być bardzo aktywny. – dodaje Tomasz Poręba.

Zainteresowanych mieszkańców naszego regionu zapraszamy do biura poselskiego Tomasza Poręby przy ulicy Sokoła (wejście obok budynku Kina Syrena, pierwsze piętro).

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE