Informacje

Szybciej i nowocześniej dotrą do pacjentów, nawet w najodleglejszych zakątkach powiatu

Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego mają już do dyspozycji dwa nowoczesne ambulanse ratunkowe. Jasielski szpital zakupił je dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach poprawy jakości i dostępności systemu ratownictwa medycznego w powiecie. Mercedesy Sprintery z pełnym wyposażeniem medycznym spełniają wszelkie europejskie standardy. Pozwolą na szybszy dojazd na miejsce zdarzenia, a tym samym oczekiwanie poszkodowanego na niezbędną pomoc medyczną.

Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Pod koniec czerwca br. szpitalowi udało się podpisać umowę na zakup dwóch ambulansów z pełnym wyposażeniem medycznym, w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Korzyści wynikające z modernizacji taboru samochodowego to skrócenie czasu dotarcia ambulansu na miejsce zdarzenia, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania poszkodowanego na pomoc oraz poprawa warunków pracy lekarzy, ratowników medycznych i kierowców ambulansów.

Zakupiliśmy dwie karetki na bazie mercedes z pełnym wyposażeniem medycznym, co w tej chwili jest bardzo cenne. Jest to sprzęt medyczny ratujący życie. Do tej pory kupowaliśmy karetki, ale już nam nie starczyło na zakup sprzętu na wyposażenie karetek. W tym roku ta sprawa się odwróciła. Są nowe karetki i mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli coś inwestować w rozwój Pogotowia Ratunkowego. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

W tej chwili jasielski szpital ma zakontraktowane cztery zespoły ratownictwa medycznego (dwa specjalistyczne i dwa podstawowe). Teren działania pogotowia obejmuje cały powiat jasielski. Najbardziej wysunięte tereny są oddalone od szpitala o kilkadziesiąt kilometrów. Samochody są więc mocno wyeksploatowane, dlatego co roku istnieje potrzeba wymiany ambulansów na nowe.

Przez wiele lat byliśmy bardzo zaniedbani w sprzęt. Poza tym sprzęt co roku jest nowszy o większych możliwościach, pozwalający skuteczniej ratować zagrożenie życia ludzkiego. – podkreśla Jan Giebułtowski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jaśle.

Jedna z zespołów specjalistycznych stacjonuje przy szpitalu, natomiast drugi na podstacji Pogotowia Ratunkowego w Nowym Żmigrodzie.

To znakomicie rozwiązuje problemy, w szczególności Krempnej i Nowego Żmigrodu. Odległość jest dosyć duża. Ludzie są zadowoleni bardzo. – mówi Krzysztof Augustyn, wójt Nowego Żmigrodu.

Oba mercedesy są wyposażone według najnowszych standardów europejskich.

Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

To są karetki specjalistyczne i wyjeżdżają, kiedy dochodzi do nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Mają najnowszy sprzęt do monitoringu pracy serca, defibrylacji. Poza tym sprzęt do prowadzenia sztucznego oddechu u pacjentów, u których jest to wymagane. Sprzęt do stabilizacji po urazach kręgosłupa, do przenoszenia i transportu chorych z trudnych miejsc, w stanach zagrożenia życia, w pourazowych uszkodzeniach kręgosłupa czy innych części ciała. – informuje Jan Giebułtowski.

Marzeniem ordynatora jest wprowadzenie do karetek specjalistycznych systemu transmisji danych, która pozwoliłaby na przekazywanie informacji o stanie pacjenta z karetki do oddziału szpitalnego. Tam lekarze decydowaliby bezpośrednio, czy pacjent ma trafić do miejscowego szpitala czy do specjalistycznego oddziału hemodynamiki.

To powinno być zakupione dlatego, że w najbliższym czasie zmieni się strategia transportu chorych, na przykład z ostrymi zespołami wieńcowymi z uniesioną wstawką ST, żeby nie przywozić tych pacjentów tutaj do szpitala i nie tracić czas, tylko od razu do oddziałów hemodynamiki. Zyskuje się godzinę czasu, co jest czasem bardzo decydujące o stopniu uszkodzenia mięśnia sercowego. – dodaje Giebułtowski.

Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Nowoczesny jest nie tylko sprzęt medyczny, ale również systemy bezpieczeństwa zastosowane dla poprawy komfortu przewozu pacjentów i pracy zespołu ratownictwa medycznego. Dzięki zainstalowanemu oświetleniu zewnętrznemu i sygnałach pneumatycznych karetki będą lepiej słyszane i widziane na drodze.

Koszt zakupu nowych karetek wyniósł prawie 812 tysięcy złotych. 591 tysięcy złotych to kwota dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, natomiast 114 tysięcy złotych dopłaciły wszystkie samorządy powiatu jasielskiego. Pozostała kwota to środki własne szpitala.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE