Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa prac Lidii Szafarz w bibliotece pedagogicznej już otwarta

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Jaśle od 2003 roku prowadzi „Galerię twórczości artystycznej nauczycieli”. Poprzez wystawy prac, spotkania autorskie i wieczorki literackie promowani są nauczyciele z całego powiatu jasielskiego, którzy tworzą sztukę ludową, rękodzieło artystyczne, czy piszą poezję, a jednocześnie chcą się dzielić swoją pasją z czytelnikami odwiedzającymi na co dzień placówkę biblioteczną.

Autorka prac (z prawej) i kierownik PBW na tle prezentowanej ekspozycji. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Autorka prac (z prawej) i kierownik PBW
na tle prezentowanej ekspozycji.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Mieliśmy wystawę tkactwa artystycznego, rzeźby, malarstwa i haftu. Mottem naszej galerii są słowa Norwida „Bo nie jest światło, by pod korcem stało, (…) bo piękno na to jest, by zachwycało”. Chcemy po prostu zachwycić naszych czytelników. Cieszy to oko czytelników. Chcę, żeby zobaczyli, że biblioteka to nie tylko książki, że tutaj może się też coś dziać ciekawego, można coś ciekawego zobaczyć. – mówi Grażyna Jędryczka, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie filia w Jaśle.

Tym razem biblioteka przygotowała dla swoich czytelników wystawę twórczości Lidii Szafarz, nauczycielki nauczania początkowego w Zespole Szkół Publicznych w Kunowej. Ekspozycja zawiera około trzydziestu prac. Są tu zarówno serwety, obrusy, jak i gwiazdki na choinkę, aniołki, czy postaci domowych zwierzątek. Wszystkie powstały metodą szydełkowania i haftu krzyżykowego, czyli dwóch głównych pasji autorki.

Haft i szydełkowanie to są bardzo ładne rzeczy i dla przyjemności połączyłam piękne z przyjemnym. Wymaga to czasu, ale nie jest powiedziane, że trzeba zaraz usiąść i to wszystko zrobić. Można do tego podchodzić powoli, spokojnie i wtedy są ładne efekty. – podkreśla Lidia Szafarz.

Dyrektor placówki dodaje również, że nauczyciele bardzo chętnie uczestniczą w projekcie i nie trzeba ich dwa razy namawiać do zaprezentowania swoich prac i wystąpienia przed szerszą publicznością zgromadzoną na wernisażu wystawy czy wieczorku poetyckim.

Czasami sami ich poszukujemy, a czasami zdarza się, że ktoś przyjdzie na taką wystawę czy spotkanie autorskie i mówi, że ja też chcę, żeby mi pani zorganizowała taką wystawę. Pani Lidia sama się do nas zgłosiła, że słyszała o czymś takim i chętnie by wystawiła swoje prace u nas. – dodaje Grażyna Jędryczka.

Spotkanie autorskie poprowadziła bibliotekarka Małgorzata Kasza, która przedstawiła sylwetkę i prezentowane prace bohaterki dzisiejszego wieczoru. O swojej pasji szydełkowania opowiedziała również Lidia Szafarz. Wystawę prac będzie można oglądać w jasielskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przez najbliższe dwa miesiące.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wystawa prac Lidii Szafarz w bibliotece pedagogicznej już otwarta”

  1. wow! Szkoda że mnie tam nie było! Podziwiam! Uczestniczę w tym dziele Bibliteki Pedagogicznej i powiem tylko tyle-„PROFESJONALIZM”