Kultura | rozrywka | edukacja

Huczne powitanie Nowego Roku w Kołaczycach, które odzyskały prawa miejskie

Pod naszym patronatem

Tłumy osób bawiących się przed sceną w rytmach współczesnej muzyki rozrywkowej, niezapomniany występ grupy Leszcze z charakterystycznym głosem jej wokalisty Macieja Miecznikowskiego, kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni oraz życzenia od władz samorządowych. Tak wyglądała wyjątkowa noc sylwestrowa na rynku w Kołaczycach. Okazja do świętowania była wyjątkowa – po 76. latach Kołaczyce znów stają się miastem.

Przez blisko sześć stuleci Kołaczyce mogły poszczycić się tym, że są miastem. Ten przywilej nadał miejscowości w 1354 roku król Kazimierz Wielki. Niepodzielnie do 1934 roku władzę w miasteczku sprawowała Rada Miejska na czele z burmistrzem miasta. Dwukrotne próby przywrócenia praw miejskich kończyły się fiaskiem. Dopiero w tym roku, dzięki staraniom miejscowych władz i mieszkańców, udało się spełnić marzenie o powrocie do historycznych korzeni miasta.

Kołaczyce swój staż jako miasto mają. Był taki czas w historii, że niestety zostały pozbawione praw miejskich. W tej chwili te prawa zostają przywrócone. Mnie się wydaje, że dla samych mieszkańców będzie to powrót do tradycji, która istniała już parę wieków i dla nas radnych też jest pewna satysfakcja, że w naszej kadencji udało się to osiągnąć. – mówi Stanisław Dunaj, przewodniczący Rady Miasta Kołaczyce.

Kołaczyce są już drugim, obok Jasła, miastem w powiecie jasielskim. Stanowisko pierwszego, po odzyskaniu praw miejskich, burmistrza będzie pełniła dotychczasowa wójt gminy Małgorzata Salacha. Jak sama podkreśla, w jej działalności samorządowej nie wiele się zmieni, choć w statucie miasta zapisanych jest więcej obowiązków. Deklaruje również, że nie zapomni o pozostałych miejscowościach położonych w gminie Kołaczyce.

Będę musiała wykonywać podobne zadania, zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym. Na pewno nakłada to na mnie jeszcze wiele innych obowiązków. Będę musiała bardziej dbać o miasto Kołaczyce, bo to mnie zobowiązuje. Ja zawsze starałam się współpracować z mieszkańcami, Radą Gminy. Nigdy nie jest za późno, aby co raz więcej pokładać swoich starań, aby co raz lepiej współpracować z mieszkańcami, a zarazem radą. – podkreśla Małgorzata Salacha.

Salacha będzie już drugą kobietą na stanowisku burmistrza miasta w powiecie jasielskim. Nie traktuje tego jednak jako rywalizację z burmistrzem Jasła Marią Kurowską.

Burmistrz Jasła jest burmistrzem największego miasta w powiecie jasielskim. Chylę jej czoła i nigdy nie śmiałam się porównywać swoimi umiejętnościami i wiedzą, ponieważ pani burmistrz Jasła ma większe doświadczenie w samorządzie terytorialnym, niż ja. – dodaje Salacha.

To ludzie tworzą historię

W kilkusetletnią historię miejscowości na stałe zapisało się wiele wybitnych jednostek, które rozsławiały i rozsławiają Kołaczyce zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Należy tutaj wspomnieć m.in. o byłych burmistrzach: Józefie Szybowiczu, Antonim Kowalskim, Piotrze Żydowskim, Stefanie Wiejowskim, proboszczu parafii Ignacym Skowronie, księdzu kanclerzu Józefie Wiejowskim, proboszczu parafii Franciszku Małku, honorowym obywatelu Kołaczyc Adolfie Szostakiewiczu, profesorze Janie Baystaku, fundatorze Domu Spokojnej Starości w Kołaczycach Bolesławie Rączce, czy księdzu Tekstorysie Strzeżenieckim.

Muszę wspomnieć naszych wybitnych przodków, bo to by się nie godziło, że po tylu latach nie pamiętamy o nich. Wielu kołaczycan, aż do czasów dzisiejszych, sławiło i sławi imię naszej miejscowości. Nie będę ich wymieniać, bo to jest ogrom nazwisk. Dla historii Kołaczyc też wsławiła się ludność żydowska, która mieszkała tu przed wojną i sławiła imię Kołaczyc poprzez rozwój handlu, rzemiosła i należy o niej wspomnieć. Dzięki nim Kołaczyce też w pewnym okresie czasu kwitły. – powiedziała Małgorzata Salacha.

Leszcze rozgrzały tłumy

Samorządowcy postanowili w wyjątkowy sposób uczcić przywrócenie praw miejskich Kołaczycom. Na tą wyjątkową sylwestrową noc na miejscowym rynku stanęła ogromna scena, a przed nią tłumy bawiących się w rytmach współczesnej muzyki rozrywkowej mieszkańców nie tylko samych Kołaczyc, ale też okolicznych miejscowości położonych w gminie, jak również Jasła. Pozytywną dawką energii naładował publiczność występ trójmiejskiej kapeli Leszcze. Do wspólnej zabawy pod sceną zachęcał wokalista zespołu Maciej Miecznikowski, znany również z telewizyjnego show „Tak to leciało”, emitowanego w telewizyjnej „Dwójce”.

Wraz z wybiciem na wieży zegarowej dawnego kołaczyckiego ratusza północy, z głośników popłynął utwór „Oxygene” Jeana Michel Jarr’a, a nad niebem rozbłysnęły sztuczne ognie. Nie mogło również zabraknąć noworocznych życzeń, które oprócz władz samorządowych, złożyli: senator RP Stanisław Zając oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca.

Serdecznie gratulujemy tej historycznej chwili, ale dziś nie czas na przemówienia, czas na życzenia. Niech będzie ten wieczór sylwestrowy tym pięknym dniem, który niech towarzyszy każdemu z was w następne dni nowego roku. Niech mieszkańcy Kołaczyc przeżywają piękne chwile w swoich rodzinach, w swoich domach. Wszędzie tam, gdzie będą spędzać czas. Życzę mieszkańcom Kołaczyc wielu radości, życzliwości, miłości i radości. Szczęśliwych chwil w nowym roku serdecznie życzę. – powiedział Stanisław Zając.

Sylwestrowa noc zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Huczne powitanie Nowego Roku w Kołaczycach, które odzyskały prawa miejskie”

 1. W opisie jest błąd kołaczyce po 77 latach odzyskały prawa miejskie… szkoda że takie błędy się pojawiają.
  Pozdrawiam
  Podpisano: Operator uwieczniający imprezę

 2. GRATULACJE DLA SOLTYSA PANA FRANKA!!!JEDEN NORMALNY KOLACZYCANIN I PANI BURMISTRZ, A RESZTA NA TE SCENIE Z WLADZ TO KPINA!!!JAKA WLADZA, W KORYCIE TYLKO LBY TRZYMAJA I SIE PASA ZA NASZE PODATKI

 3. CO ZA PYCHA SENATOR ZAJAC I TEN PAN CO MU PRAWKO ZABRALI ZA PICIE, JAK TAKIE OSOBY MOGA SIE POKAZYWAC, WSTYD MI ZA TAKIE WYSTEPY WSTYD. POLITYCY POKORY TROCHE POKORY PANIE ZAJAC NIE PCHAJ SIE DO KOLACZYC JAK WYKUPILES JUZ JASLO TO POWINNO CI WYSTARCZYC. POLITYCZNA SZOPKA NOWOROCZNA!!!!

 4. Świetnie było , a Ci co myślą inaczej.. do diabła znimi ;)
  Oby więcej takich imprez organizowało nasze miasto :)

 5. Co tu dużo mówić, świetna impreza. A zamieszczone zdjęcia są tego najlepszym dowodem, zwłaszcza dla tych którzy nie mogli być tam razem z Nami. Pozdrawiam