Informacje

Po wakacjach uczniowie I LO będą korzystać z nowych sal dydaktycznych oraz obserwatorium astronomicznego

Na wiosnę mają ruszyć prace budowlane przy nadbudowie budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle wraz z budową szkolnego obserwatorium astronomicznego. Pomysłodawcy zapewniają, że inwestycja ma być zakończona przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem lekcyjnym.

Projekt „Karpackie Niebo”, który zakłada budowę szkolnego obserwatorium astronomicznego, będzie realizowany równolegle z projektem rozbudowy budynku „pierwszego” liceum poprzez nadbudowę czwartego piętra. Na pierwsze z zadań szkoła otrzymała fundusze z unijnego programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji, natomiast drugi jest oparty o środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Teraz zamykana jest sprawa przetargowa i myślę, że w ciągu najbliższych dni, jeżeli nie będzie jakiś problemów proceduralnych, to być może architekt będzie mógł rozmawiać z wykonawcą odnośnie szczegółów i rozpoczęcia prac na budowie czwartego piętra i równocześnie stawiania kopuły, która będzie służyć uczniom do obserwowania nieba. – mówi Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Zmieni się wygląd architektoniczny budynku

Projekt nadbudowy jasielskiego „ogólniaka” nawiązuje to pierwotnego wizerunku architektonicznego budynku z 1872 roku. Na dobudowanym poziomie znajdzie się miejsce dla kilku nowych sal dydaktycznych.

Mówiąc kolokwialnie, „dusimy” się trochę w tej szkole i parę sal na czwartym piętrze też nam się przyda. – przyznaje Zbigniew Waszkiel.

Wizualizacja

Wizualizacja

Tak będzie wyglądało I LO po nadbudowie.
Wizualizacja: Starostwo Powiatowe

Nad dachem szkoły od strony gimnazjum będzie górowała kopuła o średnicy 5,2 metra, z której będą prowadzone obserwacje nieba. Będzie się można tam dostać przez dwie klatki schodowe, a w przyszłości za pomocą windy zlokalizowanej od strony boiska szkolnego.

Zostanie do niej zakupiony nowoczesny sprzęt do obserwacji zjawisk na niebie oraz przetwarzania danych bezpośrednio na komputerze.

Zamysł jest taki, żeby udostępnić obraz do Internetu i byłaby możliwość podglądania tego, co jest możliwe do obserwowania bezpośrednio na miejscu. – mówi Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO.

Warunki do obserwacji nieba będą zależeć jednak od natężenia światła pochodzącego z oświetlenia ulicznego.

Trzeba będzie pomyśleć o tym, żeby tego światła miejskiego nie było zbyt wiele. W związku z tym będziemy rozmawiać z władzami miasta, żeby może troszeczkę zmniejszyć ilość oświetlenia na ulicy Czackiego. – podkreśla Waszkiel.

Zainteresować uczniów astronomią

Ryszard Prajsnar zaznacza, że szkoła zamierza prowadzić również obserwacje w dzień, czyli obserwacje słońca.

Co prawda w ostatnich latach nie wiele na słońcu się dzieje, ale granulacje są interesujące do obserwacje i jeśli dysponuje się odpowiednim sprzętem, z odpowiednimi filtrami, to należą te obserwacje do bezpiecznych. Można je prowadzić w ciągu dnia. – podkreśla Ryszard Prajsnar.

Szkolny koordynator projektu „Karpackie Niebo” w jasielskim I LO dodaje również, że współczesna astronomia nie opiera się tylko na obserwacjach nieba.

Zajmowanie się samą astronomią to nie tylko obserwacje astronomiczne, ale przede wszystkim dostęp do nowych technologii związanych z astrofotografią, z optyką, przede wszystkim z układami nadążnymi związanymi ze sterowaniem instrumentami astronomicznymi, system GEO-2 mogą być bardzo interesującym zagadnieniem dla ludzi zajmujących się mechaniką, elektroniką, transferem danych. Więc samo zajmowanie się astronomią, to nie tylko obserwacje. – dodaje Prajsnar.

Projekt przynosi nowe doświadczenia

Pomysł budowy obserwatorium astronomicznego pojawił się w związku z ogłoszonym w 2009 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

Wiedzieliśmy, że w związku z tym mogą pojawić się szanse dla pozyskania środków unijnych, które pozwolą na rozbudowę dydaktyczną. Chcemy dostąpić do grona szkół, które już posiadają własne obserwatoria. Jest to wciąż bardzo elitarna grupa w Polsce, chociaż warto zauważyć, że powstaje wiele prywatnych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Zainteresowanie tą piękną dyscypliną wiedzy istnieje. – mówi Ryszard Prajsnar.

„Karpackie Niebo. Rozwój turystycznych produktów związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza” to dużo projekt realizowany w ramach programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji.

Na początku byliśmy przerażeni tym całym projektem, bo to jest ogromne przedsięwzięcie. Potem złapaliśmy bakcyla mówiąc potocznie i wydaje mi się, że to jest kolejna atrakcja, która będzie służyła młodzieży. – zaznacza Zbigniew Waszkiel.

Roboty budowlane mają ruszyć na wiosnę. Czwarte piętro wraz z kopułą obserwatorium na dachu I LO ma zostać oddane najpóźniej przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem lekcyjnym.

Wszystkie dotychczasowe czynności wskazują na to, że zdążymy. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Wykonawca podjął się wykonania tego zadania w takim czasie.

Wartość projektu dla Jasła wynosi około 90 tysięcy euro. – „Karpackie Niebo” jest w 85 procentach realizowany z funduszy europejskich, natomiast 15 procent wkładu własnego pokrywa powiat jasielski. – dodaje Kmiecik.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Po wakacjach uczniowie I LO będą korzystać z nowych sal dydaktycznych oraz obserwatorium astronomicznego”

  1. to teraz profesor zamieni wszystkie WFy w szkole na gwiazdy.
    Powodzenia, może zajrzę tam do Was któregoś dnia na obserwacje ;-)