Informacje

Resort zdrowia przeznaczy dodatkowe 50 milionów na lecznictwo szpitalne na Podkarpaciu

Szefowa resortu zdrowia podczas czwartkowego spotkania z dyrektorami podkarpackich szpitali przyznała, że trudna sytuacja w służbie zdrowia jest wynikiem wieloletniego niedoszacowania i zaniżania środków finansowych przeznaczanych na Podkarpacie, w szczególności uwzględniając lecznictwo szpitalne.

Adam Kmiecik. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Na spotkaniu z minister Ewą Kopacz obecni byli: sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Jakub Szulc, wiceprezes centrali Narodowego Funduszu Zdrowia Maciej Dworski, wicewojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Grażyna Hejda, dyrektorzy podkarpackich szpitali oraz komitet „Podkarpackiej Służbie Zdrowia” w składzie: wicemarszałek województwa Kazimierz Ziobro, starosta jasielski Adam Kmiecik, starosta przeworski Zbigniew Kiszka, starosta stalowowolski Wiesław Siembida oraz starosta łańcucki Adam Krzysztoń.

Spotkanie było bardzo trudne i trwało od godziny 13:30 do godziny 18:00. W wyniku rozmów pani minister Ewa Kopacz przyznała, że konieczne jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych dla podkarpackiego NFZ. – relacjonuje przebieg spotkania Adam Kmiecik, starosta jasielski.

W budżecie ministerstwa nie ma w tej chwili środków, które mogłyby zaspokoić potrzeby podkarpackich placówek medycznych. Według Ewy Kopacz jedynym realnym rozwiązaniem trwającego konfliktu może być przesunięcie pięćdziesięciu milionów złotych z refundacji leków na leczenie szpitalne. Dodatkowo zadeklarowała, że dodatkowe środki, które wpłyną do Narodowego Funduszu Zdrowia, mają w pierwszej kolejności trafić do naszego województwa, a następnie do pozostałych regionów wschodniej Polski.

Przedstawiona propozycja nie w pełni nas zadowala i nie są to środki wystarczające, ale jest to na pewno krok w dobrym kierunku. Jeżeli nie zostaną poczynione następne kroki i dalsze środki nie spłyną na Podkarpacie to nie rozwiąże to naszych problemów. – mówi Adam Kmiecik.

Dyrektorzy podkarpackich szpitali czekają teraz do 4 lutego, aby Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił propozycję nowych kontraktów dla poszczególnych placówek, w których uwzględnione zostaną dodatkowe środki.

W dniu 5 lutego odbędzie się spotkanie dyrektorów szpitali i członków komitetu „Podkarpackiej Służbie Zdrowia”, aby wypracować wspólne stanowisko na propozycje. – dodaje starosta jasielski.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE