Informacje

Tablicą pamiątkową chcą uczcić w Jaśle 70. rocznicę zbrodni katyńskiej

W dniu 18 stycznia 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie powołanego przez Senatora Stanisława Zająca Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Jaśle i Powiecie Jasielskim.

W 2010 r. obchodzić będziemy 70. rocznicę Mordu Katyńskiego, dramatu tysięcy polskich żołnierzy i oficerów, uwięzionych i zamordowanych m.in. w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje, po zdradzieckiej napaści armii czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dokonano w tym czasie planowej eksterminacji Polaków, elity polskiego społeczeństwa, wybitnych Synów Narodu. Wielu z nich pochodziło z Jasła i Powiatu Jasielskiego.

Społeczny Komitet zaproponował, aby planowane na miesiąc kwiecień obchody składały się z kilku tematycznych segmentów: uroczystości kościelnej i odsłonięcia pamiątkowej tablicy, sesji naukowej, konkursowych prezentacji plastycznych, literackich i występów artystycznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z terenu Powiatu Jasielskiego, plenerowej wystawy i projekcji filmu „Katyń”.

W spotkaniu Komitetu wzięli udział m.in. Senator Stanisław Zając, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, Przewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle Alicja Zając, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wicestarosta Jasielski Witold Lechowski, Członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, Dyrektor I LO Zbigniew Waszkiel, Dyrektor II LO Wacław Błasik, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 Robert Niemiec, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Grzegorz Zięba.

(WP)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Tablicą pamiątkową chcą uczcić w Jaśle 70. rocznicę zbrodni katyńskiej”

  1. Przecież pamiątka tablica mówiąca o zbrodni katyńskiej już jest i znajduje się na starym cmentarzu w Jaśle na froncie kapicy