Informacje

Wandale zdewastowali katolicki cmentarz w Czeluśnicy koło Jasła

Połamane krzyże, rozbite elementy płyt nagrobnych, poprzewracane tablice z nazwiskami zmarłych, a do tego poprzenoszone znicze i kwiaty z innych grobów na jedno miejsce. Taki widok ukazał się jednemu z mieszkańców Czeluśnicy, który w niedzielę wybrał się na miejscowy cmentarz, żeby odwiedzić groby swoich bliskich. Sprawą zajęła się już Policja.

Dla portalu terazJaslo.pl mówi:
kom. Alojzy Pasiowiec, KPP w Jaśle
(kliknij, aby posłuchać)

W niedzielę do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle wpłynęło telefoniczne zgłoszenie od jednego z mieszkańców Czeluśnicy, że na miejscowym cmentarzu doszło do dewastacji kilkunastu nagrobków. Mężczyzna relacjonował, że na większości z nich zostały urwane krzyże, uszkodzone płyty nagrobkowe oraz poprzewracane tablice z nazwiskami zmarłych. Większość ze zniszczonych pomników była nowa.

Na miejsce zdarzenia pojechali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Wspólnie z funkcjonariuszami Posterunku Policji z Tarnowca podjęli czynności mające na celu zabezpieczenie śladów oraz dokonali oględzin cmentarza. Warunki do przeprowadzenia oględzin były utrudnione przez intensywne opady śniegu. Łącznie ujawniono kilkanaście uszkodzonych nagrobków. – informuje kom. Alojzy Pasiowiec z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Sprawcy tego aktu wandalizmu nie oszczędzili nawet palących się zniczy oraz kwiatów, które przenieśli na jeden z nagrobków w innym sektorze cmentarza. Do tego zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 stycznia, ponieważ w sobotę wieczór nie było jeszcze żadnych szkód. Wstępnie straty oszacowano na około dziewięć tysięcy złotych.

Aktualnie trwają czynności w tej sprawie, mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia. Przede wszystkim pracujemy intensywnie nad ustaleniem sprawcy bądź sprawców uszkodzenia nagrobków. – dodaje Pasiowiec.

Informacja o dewastacji czeluśnickiego cmentarza rozeszła się po miejscowości bardzo szybko. Miejscowy ksiądz proboszcz na każdej mszy świętej podkreślał, że takiego desperackiego czynu mogli dopuścić się tylko zwyrodnialcy. Przez cały dzień na cmentarzu było widać wielu mieszkańców, którzy przyszli sprawdzić, czy aby ich rodzinne groby nie zostały przypadkowo zdewastowane przez wandalów.

Policyjne dochodzenie w tej sprawie trwa. Wszelkie informacje na temat ewentualnych sprawców tego zdarzenia można przekazywać anonimowo pod numer alarmowy 997 lub kontaktując się z Posterunkiem Policji w Tarnowcu, telefon (013) 443 83 73.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wandale zdewastowali katolicki cmentarz w Czeluśnicy koło Jasła”

  1. co się dzieje z tymi ludzmi zmarli oczekują od nas spokoju a nie takiego czegoś mam nadzieję że tych którzy to zrobili spotka odpowiednia kara chociaż policja w tamtym rejonie no sami wiecie jak działa