Informacje

Będą nowe kontrakty na lecznictwo szpitalne, ale tylko do końca czerwca

Jest oficjalne stanowisko dyrektorów podkarpackich szpitali oraz starostów powiatów w sprawie podpisania nowych kontraktów na bieżący rok. Szefowie placówek medycznych zaakceptują warunki Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli ten zgodzi się na okres jednego półrocza z możliwością negocjowania wyższych środków po czerwcu br.

Adam Kmiecik. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

O ustaleniach komitetu „Podkarpackiej służbie zdrowia” mówi starosta jasielski Adam Kmiecik, który był dzisiaj gościem portalu regionalnego terazJaslo.pl.

Informacja została przekazana po spotkaniu do dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Pani dyrektor, z tego co kontaktowałem się telefonicznie z kolegami, którzy przekazywali informację powiedziała, że musi to przedyskutować zarówno z pracownikami, jak i z centralą. – powiedział po spotkaniu komitetu Adam Kmiecik.

Kontrakty zostaną podpisane, ale tylko do czerwca br. W ten sposób dyrektorzy podkarpackich szpitali zabezpieczają sobie możliwość negocjowania wyższych środków na lecznictwo po pierwszym półroczu bieżącego roku.

Na drugie półrocze oczekujemy od NFZ-tu zwiększenia limitów do wysokości wykonania za rok 2009, przywrócenia zasad rozliczania opieki długoterminowej, zwiększenia kontraktów na rehabilitację ambulatoryjną do poziomu wykonania z roku 2009 i podwyższenia minimum o dwadzieścia procent finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień oraz przeznaczenia wszelkich dodatkowych środków, jakie spłyną do Narodowego Funduszu Zdrowia oddział w Rzeszowie w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne. – mówi Kmiecik.

Nasz gość dodaje, że samorządy doceniają pierwszy krok wyciągnięty w ich kierunku przez szefową resortu zdrowia, która przesunęła 50 milionów złotych z refundacji leków na lecznictwo szpitalne na Podkarpaciu i sami też wychodzą naprzeciw Funduszowi, chcąc zakończyć trwający od początku roku konflikt.

Nie eskalujemy naszych żądań. Musimy leczyć naszych pacjentów. Niezależnie od tego, czy Narodowy Fundusz Zdrowia chce płacić, czy nie chce, ludzie będą chorować. My jesteśmy po to, aby zapewnić im tą podstawową opiekę. – dodaje starosta jasielski.

Szpitale na dotychczasowych kontraktach mogą leczyć pacjentów do końca lutego br.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE