Informacje

Starosta jasielski: sukcesywnie remontujemy kolejne odcinki dróg w powiecie

Blisko dziesięć kilometrów dróg powiatowych biegnących przez tereny kilku gmin powiatu jasielskiego udało się zmodernizować w ostatnim czasie dzięki wsparciu finansowemu z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Gro środków wygenerowały też miejscowe samorządy. Efekt kilkumiesięcznych prac drogowców widać już na uśmiechniętych twarzach kierowców. Dziurawy asfalt nie będzie już dla nich problemem w płynnej jeździe.

Adam Kmiecik. Fot. archiwum terazJaslo.pl
Starosta jasielski dokonuje symbolicznego
otwarcia wyremontowanej drogi w Sieklówce.
Fot. archiwum terazJaslo.pl

Remontowane były dwa odcinki dróg powiatowych: Jareniówka – Jabłonica i Kołaczyce – Sieklówka – Lubla, oba o długości blisko dziesięciu kilometrów. Choć ze zmodernizowanych szlaków komunikacyjnych można korzystać już od końca listopada ub. roku, to oficjalne zakończenie robót miało miejsce dopiero w minioną sobotę (6 bm.). Mieszkańcy wiosek wraz z lokalnymi samorządowcami, parlamentarzystami i przedstawicielami wykonawców prac świętowali wspólny sukces.

Ostatnio chcieliśmy je tak uroczyście otworzyć, ponieważ przeszliśmy pomyślnie kontrolę z Urzędu Marszałkowskiego. Były to pierwsze projekty, które były składane o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, dlatego dokonaliśmy takiego symbolicznego otwarcia dwóch dróg, aby podkreślić to, że ten mechanizm zaczął działać. Te środki, które długo były oczekiwane, które były teoretycznie niedostępne, stały się rzeczywistością. Drogi są wybudowane. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Stan techniczny obu dróg był do tej pory fatalny. Narzekali nie tylko mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż remontowanych odcinków, ale również kierowcy chcący dojechać do Jasła z ościennych powiatów. Dzięki przebudowie będą stanowiły teraz alternatywne rozwiązania komunikacyjne dla kierowców, którzy będą chcieli ominąć newralgiczne punkty drogowe w powiecie jasielskim.

Droga Jareniówka – Jabłonica prowadzi do powiatu tarnowskiego, czyli możemy skrócić drogę do poszczególnych miejscowości, nie robiąc koła i jechać przez Tarnów. Poza tym, nasze historyczne ziemie, czyli gmina Szerzyny, która została odłączona od powiatu jasielskiego, ale te sympatie zostały i wielu mieszkańców jednak korzysta z różnego rodzaju usług w Jaśle i ten dojazd jest dla nich również wygodny. Natomiast droga Kołaczyce –Sieklówka – Lubla pozwala podróżującym na przykład z Frysztaka czy okolic Krosna, w drodze do Tarnowa ominąć Jasło. – mówi Adam Kmiecik.

Starosta jasielski podkreśla, że nie byłoby sukcesu, gdyby nie wsparcie z unijnego budżetu. Łączny koszt obydwu inwestycji zamknął się w kwocie ponad jedenastu milionów złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego wyniosło 7,67 miliona złotych. Pozostałą kwotę dołożyły samorządy: powiatu jasielskiego, gminy Kołaczyce oraz gminy Jasło.

Wkład własny był podzielony pół na pół, czyli po pięćdziesiąt procent. Gminy również poniosły taki sam koszt, jak powiat jasielski. – zaznaczył starosta.

W planach samorządu powiatowego są już kolejne odcinki dróg przeznaczone do gruntownej przebudowy. Na wiosnę ruszy modernizacja drogi Toki – Krosno, na którą powiat jasielski otrzymał środki pomocowe z Unii Europejskiej. W kolejce czeka też prze budowa drogi z Jasła do Folusza i z Jasła do Zręcina (na odcinkach, które nie zostały wcześniej przebudowane z innego programu).

Od początku kadencji udało się wyremontować nawierzchnię ponad stu kilometrów dróg. Wydaje mi się, że jest to bardzo dobry wynik i zresztą odczuwam to po sympatii niektórych mieszkańców, którzy niejednokrotnie mówią, że po czterdzieści, pięćdziesiąt lat czekali na remont nawierzchni, a dzisiaj mogą korzystać już z wyremontowanej drogi. – cieszy się Adam Kmiecik.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE