Informacje

Związek Miast Polskich: chcemy wspólnie rozwiązywać problemy samorządów

W miniony piątek w Jaśle odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący rad miejskich z całego kraju dyskutowali na temat bieżących problemów społecznych i gospodarczych. Comiesięczne forum samorządowców jest też okazją do wspólnej wymiany doświadczeń w bieżącym funkcjonowaniu miast.

Związek co miesiąc spotyka się w innym mieście. Taką przyjęliśmy zasadę działania, że Związek nie spotyka się w mieście, które jest siedzibą statutową, albo w mieście ważnym, tylko po kolei w różnych miastach. Byliśmy już w ponad stu pięćdziesięciu miastach na posiedzeniach zarządu. Dzisiaj Związek zrzesza 308 miast członkowskich. – informuje Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

W tym miesiącu wybór padł na Jasło. Zdaniem burmistrza miasta organizacja takiego spotkania ma głównie wymiar prestiżowy i pozwala wykreować pozytywny wizerunek Jasła poza jego granicami.

Jest to duże wyróżnienie dla miasta. – podkreśla burmistrz Jasła Maria Kurowska. – To wielka promocja miasta Jasła, bo po tych zarządach są zawsze relacje w prasie i prasie samorządowej. Jest przy okazji możliwość pokazania uroku naszego miasta, wydarzeń i rzeczy, które są w tym mieście ciekawe.

Jakie korzyści płyną z przynależności do Związku Miast Polskich?


Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Trochę lepsze prawo, ponieważ bierzemy udział w pracach legislacyjnych zarówno na etapie prac rządowych, jak i parlamentarnych. Trochę więcej pieniędzy, ponieważ czasami udaje nam się przekonać decydentów, że gdzieś ktoś popełnił jakiś błąd albo coś źle wyliczył i następują różne korekty czy też zwiększenia finansowego i dużo lepsza wiedza o zarządzaniu miastami, ponieważ prowadzimy bardzo skutecznie, o czym świadczy wielka obecność miast w tych działaniach, wymianę doświadczeń w zarządzaniu sprawami lokalnymi. – wylicza Andrzej Porawski.

Na spotkaniu w Jaśle zostały poruszone głównie tematy dotyczące dostosowania organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, szkolnictwa wyższego, ochrony praw lokatorów, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kierunków reformy systemu budownictwa społecznego w Polsce oraz założeń zmian w gospodarce odpadami komunalnymi.

Jest jeszcze wiele spraw, których nie udało się wywalczyć mimo, że staramy się o niej od jakiegoś czasu i mimo, że były one obiecane przez obecny rząd. – mówi Andrzej Porawski. – Niestety te prace się z niezrozumiałych względów przedłużają. To dotyczy zwłaszcza ustawy miejskiej, ustawy o odpadach komunalnych, gdzie lobby śmieciowe działa o wiele gorzej niż lobby hazardowe, tylko nikt jakoś o tym nie mówi, czy też ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która naprawdę potrzebuje szybkich zmian.

Część spraw, jak problem szeroko pojętego lobbingu śmieciowego czy zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczyły bezpośrednio również Jasła.


Maria Kurowska, burmistrz Jasła.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Miasto Jasło będąc w Związku Miast Polskich dzieli się też swoimi doświadczeniami. Taki największy efekt to jest to, że na zarządach wypracowuje się stanowiska, pokazuje się, jak samorządowcy widzą te sprawy, które potem Sejm czy rząd uchwala, bo nie można pojedynczo iść i przebijać się, bo głową muru nie przebije. Natomiast jeżeli nas jest ileś to wtedy te nasze stanowiska są rzetelne. Potem to się przekłada na całość. – podkreśla pani burmistrz.

Uchwałę o przystąpieniu Jasła do Związku Miast Polskich podjęła w 1997 roku Rada Miejska. Praktycznie jest to jedyny wymóg formalny, które dane miasto musi spełnić, żeby znaleźć się w tym prestiżowym gronie samorządów. Co roku miasto opłaca składkę członkowską w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Te pieniądze się zwracają. To nie chodzi o bezpośredni zwrot, że nagle ktoś tu przyjedzie i da te kilkanaście tysięcy. Chodzi o to, żeby wypracowywać na tych zarządach takie rozwiązania, które pozwolą czy oszczędzić, czy pozyskać o wiele większe pieniądze. Jeżeli się okaże, że na przykład w tej sferze gospodarki komunalnej będzie możliwość pozyskania większego kredytu na budowę mieszkań socjalnych czy umorzenia jakiejś części, którą my dajemy, to będą po prostu nie kilkutysięczne a kilkumilionowe oszczędności. Jeżeli wywalczymy jako ZMP, aby był inny system finansowania nauczycieli, to będzie właśnie ta oszczędność. Tu nie ma bezpośrednich relacji „coś za coś” konkretnie. To nie o to chodzi. – mówi Maria Kurowska.

Dzięki przynależności do ZMP władzom miasta udało się też częściowo rozwiązać problem Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle.

Związek to jest pewna baza wymiany doświadczeń. Pamiętam jak miałam i pewnie nie do końca jeszcze rozwiązany mam problem komunikacji miejskiej. Wtedy jeden z takich ogólnych zgromadzeń poświęciłam na wymianę doświadczeń z moimi kolegami, jak to jest u nich. Na tej bazie pojawiły się pewne moje spostrzeżenia i pewne myśli o tym, w jakim kierunku poprowadzić tą komunikację miejską. – podkreśla Kurowska.

Burmistrza Jasła cieszy też fakt, że spośród przeważającego na spotkaniu grona mężczyzn znalazła się, oprócz niej, jeszcze jedna kobieta – burmistrz Wieruszowa (województwo łódzkie). Iwona Szkopińska została wybrana na wiceprzewodniczącą Zarządu Związku Miast Polskich.


Iwona Szkopińska, burmistrz Wieruszowa.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

To jest szczególny rok dla samorządów. – powiedziała Iwona Szkopińska. – Na dwudziestolecie samorządu też chcemy zaznaczyć obecność kobiet dlatego, że to dwudziestolecie pozwoliło aktywnie być radnym kobietom, aktywnie mieć funkcje w radzie, ale również burmistrza, wiceburmistrza, prezydenta. W tej kadencji dwie kobiety są prezydentami miast. Organizując dwudziestolecie naszego samorządu w Polsce chcemy podkreślić, że te dwadzieścia lat obywatelskiej Polski pozwoliło na to, że i kobiety są we władzach lokalnych.

Do Związku Miast Polskich z województwa podkarpackiego należą też: Dukla, Jarosław, Kolbuszowa, Leżajsk, Lubaczów, Mielec, Nowa Dęba, Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów, Sanok i Tarnobrzeg. Niedawno szeregi stowarzyszenia opuściło miasto Łańcut.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE