Informacje

Akcja Żaba 2010 rozpoczęta!

Jak co roku już po raz szósty Magurski Park Narodowy wspólnie z młodzieżą i nauczycielami z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie rozpoczął akcję ratowania migrujących płazów.

Uczniowie przy pracy. Fot. MPN / Katarzyna Gładysz
Uczniowie przy pracy.
Fot. MPN / Katarzyna Gładysz

Ideą akcji jest czynna ochrona płazów w okolicy tzw. Małego Lasku w czasie ich wiosennej migracji do miejsc rozrodu. Tutejszy szlak migracyjny przecina ruchliwą drogę z Nowego Żmigrodu do Kątów, na której ginęło setki tych chronionych i pożytecznych zarazem zwierząt.

Akcję rozpoczęliśmy w piątek 26 marca. Wzdłuż drogi ustawione zostały specjalne zapory w postaci siatki, które mają zapobiec wchodzeniu zwierząt na jezdnię. Wzdłuż siatki wkopywane są wiadra, do których wpadają wędrujące płazy i z których są codziennie wyjmowane i przenoszone bezpiecznie na drugą stronę drogi. Już w piątek przenieśliśmy kilka ropuch szarych, które spotkaliśmy podczas prac. Podczas sobotnio – niedzielnej kontroli przeniesiono już ponad 200 ropuch. W poniedziałek kończymy ustawianie siatek. Przez najbliższe tygodnie, również w okresie świątecznym, młodzież i pracownicy MPN codziennie przenosić będą wędrujące płazy.

Prosimy o ostrożną jazdę na odcinku drogi objętym akcją ze względu na migrujące płazy i pomagających im uczniów.

(Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE