Loża medialna

Damski Punkt Widzenia

Damski Punkt Widzenia – to cykl spotkań dla Pań i o Paniach, który został zainaugurowany w odświeżonych wnętrzach kawiarni „Parkowa”. Gośćmi spotkania były dr Ewa Kurek, wykładowca Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej z Łodzi oraz poetka, siostra Dawida Ryll.

Głównym celem spotkania była zbiórka pieniędzy na operację dla ratowniczki GOPR, Eweliny Wójcik. – Jest to próba zjednoczenia, czy też zderzenia kobiet z różnych grup zawodowych, które reprezentują środowisko jasielskie. Projekt, który zatytułowaliśmy „Damski punkt widzenia” ma stanowić pewnego rodzaju cykl spotkań z kobietami. Ten pierwszy, który wymyśliliśmy będzie zapowiadał następne spotkania. Byłoby świetnie, gdyby one mogły się odbywać np. raz na kwartał – mówi Jadwiga Brzozowska, współorganizator spotkania, dyrektor zamiejscowego ośrodka dydaktycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Goście specjalni wieczoru, siostra Dawida Ryll, poetka ze zgromadzenia sióstr Świętego Michała Archanioła oraz dr Ewa Kurek, historyk, wykładowca akademicki przekazały do sprzedaży swoje ksiązki, dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Eweliny Wójcik. – Kobietom się nie odmawia, dlatego przybyłam na to spotkanie, zwłaszcza, ze cel jest bardzo szczytny. Oczywiście uważam, iż kobiety powinny być solidarne, trzymać się razem, aczkolwiek nigdy nie dzielę społeczeństwa na kobiety i mężczyzn. Dzielę ludzi na mądrych i głupich, złych i dobrych. Prawdą jest, ze nasze problemy są inne, bo my rodzimy dzieci i je wychowujemy – podkreśla dr Ewa Kurek.

Siostra Dawida Ryll podzieliła się z zebranymi swoją poezją, a także spostrzeżeniami na temat życia współczesnych kobiet. – Starałam się przekazać kobietom, żeby nie walczyły męskimi sposobami, ale świat przemieniały miłością. To jest domeną, co prawda nie tylko kobiet, ale w tej wersji człowieczeństwa, jaką jest kobieta, jest to coś bardzo znaczącego, coś co nadaje smak. To tak jak sól, którą dodaje się do potrawy. Ta kobieca wrażliwość, miłość, delikatność jest tym smakiem w życiu, który przemienia niekiedy zupełnie tę potrawę, jaką tworzą mężczyźni – mówi siostra Dawida.

Pomysł pomocy dla Eweliny Wójcik w kawiarni powstał podczas zbiórki na Chórowej – Tam był tato pani Eweliny i wtedy przyszło nam do głowy, że można byłoby zorganizować podobną akcję także u nas. Jest to centrum miasta, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem. A dlaczego kobiety? Bo chciałyśmy uczcić Dzień Kobiet, a także zainaugurować cykl spotkań w kobiecym gronie – mówią Danuta Więcek i Anita Bracik, właścicielki lokalu.

Organizatorami spotkania były Kawiarnia „Parkowa” i jasielski zamiejscowy ośrodek dydaktyczny AHE w Jaśle.

(pch) | Katolickie Radio VIA

SŁOWA KLUCZOWE