Informacje

Fałszywy „wnuczek” zatrzymany

Policjanci wydziału kryminalnego z jasielskiej komendy zatrzymali oszusta stosującego metodę potocznie zwaną „na wnuczka”. Kajdanki zatrzasnęły się na jego rękach tuż po tym, gdy ponownie pojawił się w Jaśle. Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Zatrzymanie mężczyzny. Fot. POLICJA
Zatrzymany oszust.
Fot. POLICJA

Od kilku tygodni funkcjonariusze wydziału kryminalnego pracowali nad ustaleniem oszusta, który podając się za członka rodziny próbował wyłudzać pieniądze na terenie Jasła. Policjanci weryfikowali wszelkie informacje wynikające z dowodów dotychczas zebranych. Na tej podstawie ustalili wstępny rysopis sprawcy.

W miniony wtorek operacyjni w czasie prowadzonych czynności ustalili, że w Jaśle pojawił się mężczyzna, wyglądem przypominający oszusta. Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania. Po godzinie mężczyzna trafił w ręce policjantów. Został zatrzymany na jednej z ulic miasta. Okazał się nim 21-letni mieszkaniec Krakowa.

W trakcie przesłuchania podejrzany przyznał się, że w lutym br. wyłudził od mieszkanki Jasła 25 tys. zł. i próbował wyłudzić od kolejnej kobiety ponad 18 tys. Podczas pierwszego oszustwa podał się za wnuka 84-letnie jaślanki. W rozmowie z pokrzywdzoną tłumaczył się nagłą potrzebą i poprosił o pożyczenie pieniędzy. Przeprosił, że nie może ich osobiście odebrać i kazał pieniądze przekazać jego koledze. Jeszcze tego samego dnia starsza kobieta przekazała mu za pośrednictwem opiekunki 25 tysięcy złotych.

Przy drugim oszustwie schemat był podobny. Tym razem podejrzany podał się za kuzyna. Przezorna 57-letnia mieszkanka Jasła nie dała jednak wiary jego opowieściom i nie przekazała pieniędzy obcemu mężczyźnie. W trakcie okazania obie kobiety rozpoznały zatrzymanego jako sprawcę wyłudzeń.

Wczoraj 21-latek usłyszał zarzuty oszustwa. Na wniosek policjantów prowadzących sprawę Sąd Rejonowy w Jaśle tymczasowo aresztował go na 3 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Mówi asp. Marta Tabasz z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie:

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE