Informacje

Karpacka Troja jednak w lipcu

Planowane na 21-23 maja 2010 r. otwarcie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy zostało przesunięte i odbędzie się w pierwszy lipcowy weekend 2010 r. Przełożenie inauguracji działalności placówki pozwoli w pełni przygotować obiekt dla turystów.

Decyzja o przesunięciu daty otwarcia na 2-4 lipca 2010 r. nie przyszła pracownikom Muzeum Podkarpackiego w Krośnie łatwo. Wszyscy bowiem mieli świadomość, że pierwotny termin zapadł głęboko w pamięć i wpisany został do niejednego kalendarza, zaś dla organizatora decyzja ta oznaczałaby szereg komplikacji natury logistycznej polegających przede wszystkim na konieczności wznowienia negocjacji z odtwórcami i artystami, którzy zostali zaproszeni do Trzcinicy.

Z drugiej jednak strony pojawiła się obawa o stan ukończenia aranżacji wystawy stałej w pawilonie wystawowym Skansenu, który z przyczyn niezależnych od Muzeum Podkarpackiego, a sprowadzających się do czasochłonnych procedur przetargowych, pozbawiłby ją części elementów zawartych w scenariuszu. Ekspozycja została zaprojektowana z uwzględnieniem najnowocześniejszych technik wystawienniczych i w zamyśle jej twórców stanowić ma równie ważny element „Karpackiej Troi” jak zrekonstruowane domostwa i instalacje obronne.

Kwestię wystawy od początku traktowano priorytetowo mając świadomość, że oczekiwania od Karpackiej Troi są bardzo duże. Muzealnicy chcą całkowicie sprostać owym oczekiwaniom, co stanowić będzie wyraz szacunku dla turystów, którzy odwiedzać będą Skansen i dokonywać najbardziej obiektywnego osądu dokonań pracowników Muzeum Podkarpackiego.

To właśnie powyższy element zadecydował o przełożeniu daty imprezy otwarcia „Karpackiej Troi” na 2-4 lipca 2010r. Dyrekcja i pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie pragną serdecznie przeprosić wszystkich za zaistniałą sytuację i jednocześnie zapewnić, że atrakcje zaplanowane na uroczyste otwarcie Skansenu wynagrodzą wszelkie niedogodności spowodowane zmianą.

W najbliższych dniach znany będzie już program imprezy, która odbywać się będzie pod hasłem „Trzcinica – dwa oblicza”, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie archeologiczne twarze trzcinickiego grodziska – ta odnosząca się do początków epoki brązu oraz młodsze o ponad 2000 lat oblicze wczesnośredniowieczne. Oprócz części archeologicznej w programie uwzględniono także szereg innych atrakcji, dzięki którym otwarcie „Karpackiej Troi” z pewnością będzie wydarzeniem niezwykłym.

(Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Karpacka Troja jednak w lipcu”

  1. Prezydentowi coś wypadło?
    Czy w tym czasie będzie coś jeszcze?
    Na wakacjach ludzie będą mieli mniej czasu na oglądanie telewizji i relacji internetowych. Więc pierwszy termin był bardziej właściwy.