Kultura | rozrywka | edukacja

Poranki z Fryderykiem – Rok Chopinowski w JDK

Muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnego pianisty Edwarda Wolanina, miały okazję posłuchać dzieci i młodzież, uczestniczące w „Porankach z Fryderykiem”, zorganizowanych we wtorek (30 marca) przez Jasielski Dom Kultury.

Poranki z Fryderykiem. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Artysta dał dwa koncerty, z odpowiednio dobranym repertuarem: dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat oraz dla młodzieży gimnazjalnej. Wykonał mazurki, oberki i polonezy, a z Justyną Stępień, sopranistką Opery Kameralnej w Warszawie – pieśni. Spotkanie poprowadziła – w bardzo przystępny sposób przybliżając młodym słuchaczom utwory, ich autora oraz występujących artystów – Alicja Twardowska. Dodatkową atrakcją były przeprowadzone na zakończenie konkursy wiedzy o Fryderyku Chopinie. Ci, którzy zdecydowali się wziąć w nich udział, mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka prostych pytań, m.in. w którym roku Chopin się urodził oraz w którym i gdzie zmarł. W nagrodę otrzymali poświęcone kompozytorowi książki oraz płyty z muzyką Romualda Twardowskiego.

„Poranki z Fryderykiem”, zostały zorganizowane przez Jasielski Dom Kultury z okazji Roku Chopinowskiego. Wzięły w nich udział dzieci oraz młodzież z Jasła i powiatu, ale także z odleglejszych miejscowości. Między innymi przyjechała grupa ze Swoszowej w powiecie Tarnowskim.

***

Eugeniusz Wolanin (pianista, kameralista i pedagog) urodził się w 1961 roku w Przemyślu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako 5-letni chłopiec. W wieku 15 lat był już studentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w Studium Podyplomowym AM. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w AM w Warszawie oraz kursy mistrzowskie.

Pianista jest laureatem wielu prestiżowych konkursów krajowych i zagranicznych. Ma bardzo rozległy repertuar. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w kraju. Za granicą koncertował m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Rosji, Japonii, Chinach, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Justyna Stępień (sopran) ukończyła śpiew solowy w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej; występuje także m.in. na deskach Sceny Operowej i Sceny Dramatycznej Teatru Narodowego w Warszawie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE