Informacje

Powiat dostał ponad 3 miliony złotych na budowę mostu w Kołaczycach

Powiat jasielski otrzymał subwencję drogową w wysokości 3,3 miliona złotych na budowę mostu drogowego na rzece Wisłoce w Kołaczycach. Jeśli w budżecie samorządów z Kołaczyc i Brzysk znajdą się pozostałe brakujące środki, to już wkrótce jedna z największych inwestycji drogowych połączy teren dwóch gmin.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Budowa mostu ruszyła w lipcu ubiegłego roku.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nasz wkład będzie sfinansowany ze środków powiatu, miasta i gminy Kołaczyce oraz gminy Brzyska po jednej trzeciej. Wniosek do ministerstwa był na 6,65 miliona złotych. 50 procent otrzymaliśmy od ministra, a to nasze 50 procent podzielimy równo na trzy samorządy. Całe zadanie, łącznie z wykończeniowymi sprawami myślę, że wyniesie około ośmiu milionów złotych. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Prace przy budowie nowego mostu na rzece Wisłoce, który ma zastąpić istniejącą tutaj kładkę dla pieszych i jednośladów, ruszyły w ubiegłym roku. W pierwszym etapie wykonano uzbrojenie terenu i wykonano konstrukcję podtrzymującą przyszły most. Zadanie w ramach szkolenia przydzielonego zgodnie z rozkazem dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego wykonali nieodpłatnie żołnierze służby nadterminowej z Jednostki Wojsk Inżynieryjnych w Nisku.

Do kolejnego etapu budowy zostaną włączone firmy cywilne.

Czekamy na sprzyjające warunki. Zostanie ogłoszony przetarg na dalszą część, czyli dokończenie tego, co wojsko zaczęło. – podkreśla Adam Kmiecik.

W tej chwili trwają też wywłaszczenia terenu, na którym powstaną dojazdy do przyszłego mostu.

To jest realizowane tzw. specustawą, gdzie grunty przejmuje powiat i zostają wypłacone odszkodowania. – dodaje starosta jasielski.

Budowa oczekiwanego od kilkudziesięciu lat przez mieszkańców mostu na rzece Wisłoce pozwoli na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i odciąży w znacznym stopniu ruch na drodze krajowej nr 73. O blisko dziesięć kilometrów skróci się połączenie między dwoma gminami, co ma istotne znaczenie dla rozwoju położonych niedaleko mostu terenów inwestycyjnych. Nowy przejazd ułatwi również dojazd dla służb ratowniczych: Posterunku Policji w Kołaczycach, który obsługuje również teren gminy Brzyska czy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach, włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Czytaj również:
[07.08.2009] – „Dzięki pomocy wojska w powiecie powstanie kolejny most”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE