Informacje

Twój jeden procent podatku może uratować komuś życie

Dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Szpitala Powiatowego w ciągu ostatnich pięciu lat do jasielskiej lecznicy trafił nowoczesny sprzęt medyczny za blisko trzysta tysięcy złotych.

Wszystkie te sprzęty zakupione zostały z darowizn firm, osób fizycznych oraz jednego procentu podatku dochodowego od osób fizycznych. – mówi Jan Czubik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Szpitala Powiatowego w Jaśle.

Niezbędny do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego sprzęt medyczny, zakupiony dzięki Towarzystwu Przyjaciół Szpitala Powiatowego, można znaleźć na większości szpitalnych oddziałów. Personel medyczny cieszy się z nowoczesnego wyposażenia, gdzie przy obecnych problemach finansowych służby zdrowia, samego szpitala nie byłoby stać na systematyczną wymianę sprzętu.


Ewa Poniatowska, pielęgniarka oddziałowa OIOM prezentuje wózek do transportu pacjentów.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Udało się nam uzyskać wózek transportowy, który będzie służył naszym pacjentom. Jest to wózek bardzo dobrej jakości, wyposażony w półeczki, wieszak na kroplówkę. Jest mobilny, łatwy w obsłudze i na pewno będzie służył pacjentom na wiele lat. – powiedziała Ewa Poniatowska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.

Na Oddział Ginekologiczno-Położniczy udało się zakupić m.in. nowy kardiomonitor z pulsoksymetrem.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po zabiegach operacyjnych. Nasz oddział nie posiadał kardiomonitorów z pulsoksymetrem. Zostały one zakupione dla naszego oddziału przez Towarzystwo Przyjaciół Szpitala. Przez pierwsze godziny po zabiegu operacyjnym pacjent jest podłączony do monitora, na którym zapisywana jest czynność serca, jak również podłączony jest do pulsoksymetru, który mierzy inne istotne dla życia i zdrowia pacjenta parametry. – mówi dr n. med. Łukasz Pietrus, starszy asystent Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Na „chirurgię” zakupiono m.in. chirurgiczną lampę czołową diodową, kardiomonitor, inhalator i wózek do przewożenia pacjentów. Stowarzyszenie dofinansowało również zakup instalacji przywołującej personel medyczny, w wysokości 16 tysięcy złotych.


Marta Krajewska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii, pokazuje instalację
przywołującą przez pacjentów personel medyczny.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Instalacja ułatwia pracę pielęgniarkom. Umożliwia przywołanie personelu do potrzebującego pacjenta. Działalność Towarzystwa, a przede wszystkim tych ludzi, którzy swoje pieniądze przekazują na rzecz tego Towarzystwa, umożliwia nam w trudnej sytuacji finansowej służby zdrowia o jakiej wszyscy wiemy, po prostu uzupełnianie brakującego sprzętu. – podkreśla dr n. med. Damian Różycki, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

W 2007 roku Towarzystwo kupiło dwie nowe pompy infuzyjne, które służą do dzisiaj pacjentom z tzw. „erki” kardiologicznej.


Dwie pompy infuzyjne na tzw. „erce” kardiologicznej.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest to bardzo pomocny i cenny sprzęt, służący do leczenia i ratowania życia najciężej chorych pacjentów. Urządzenia te wykorzystywane są do precyzyjnego ciągłego podawania leków, głównie insuliny oraz leków nasercowych, których dawkowanie jest bardzo istotne w leczeniu pacjentów. – wyjaśnia lek. med. Wacław Pienta, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Diabetologii.

Zadowolenia nie kryje również personel Oddziału Otolaryngologicznego. W ciągu pięciu lat Towarzystwo doposażyło personel o: minitympanometr, zestaw do mikrochirurgii krtani Kleinsasera oraz zestaw do usuwania ciała obcego z przełyku, za blisko trzydzieści tysięcy złotych.


Lek. med. Janusz Kalisz, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest to sprzęt do leczenia operacyjnego schorzeń krtani: zapalnych i nowotworowych. To znakomity sprzęt, dzięki któremu możemy bardzo precyzyjnie pod kontrolą mikroskopu usuwać zmiany zapalne, małe zmiany nowotworowe, możemy diagnozować różne schorzenia krtani. Oprócz tego został zakupiony tympanometr. Jest to urządzenie do obiektywnego badania zaburzeń słuchu, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. – mówi lek. med. Janusz Kalisz, kierownik Oddziału Otolaryngologii.

Z kolei do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć oraz Działu Pomocy Doraźnej zakupiono defibrylator wraz z wyposażeniem, kardiomonitor z drukarką i wyposażeniem, cztery plecaki medyczne oraz strugarkę chirurgiczną.

Na pewno zakupiony sprzęt pomoże nam w podniesieniu świadczonych usług z korzyścią dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. – podkreśla lek. med. Mariusz Wesecki, lekarz SOR-u.


Do karetek Pogotowia Towarzystwo zakupiło m.in. cztery plecaki medyczne.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W ciągu pięciu lat Towarzystwu Przyjaciół Szpitala Powiatowego w Jaśle udało się również zakupić sprzęt dla Oddziału Neonatologicznego (nastołowa komora laminarna z pionowym przepływem powietrza), Oddziału Pediatrii i Alergologii (zestaw komputerowy z oprogramowaniem, moduł do Lungest 100, zestaw do badania oporów oddechowych), Oddziału Psychiatrycznego (drobny sprzęt: pasy, alkomat, ciśnieniomierz, termometr elektryczny, balkonik, wózek inwalidzki ręczny), Poradni Kardiologicznej dla Dzieci (elektrokardiograf), Pracowni Endoskopii (kolonofiberoskop), Poradni Rehabilitacji (wirówka do masażu wirowego). Ponadto stowarzyszenie dofinansowało zakup nowego artroskopu dla Oddziału Ortopedii oraz noża harmonicznego dla Bloku Operacyjnego.

Dziękuję wszystkim darczyńcom za wsparcie oraz proszę o przekazywanie procentu podatku dochodowego na rzecz naszego stowarzyszenia. Pieniądze te zostaną godnie wykorzystane. – mówi Jan Czubik.

Pomoc finansową dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w postaci jednego procentu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą Państwo przekazywać poprzez Towarzystwo Przyjaciół Szpitala Powiatowego, nr KRS 0000221669.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE