Sport | rekreacja | turystyka

Zobacz, jak będą wyglądały obchody stulecia klubu Czarni Jasło

O przygotowaniach do wielkiego uroczystego jubileuszu stulecia Jasielskiego Klubu Sportowego Gamrat Czarni 1910 Jasło z prezesem klubu Marcinem Węgrzynem rozmawia reporter portalu terazJaslo.pl Daniel Baron.

Daniel Baron: Jak idą przygotowania do wielkiego jubileuszu stulecia klubu Czarnych Jasło?

Marcin Węgrzyn: Przygotowania do jubileuszu idą swoim tokiem. Jesteśmy na etapie pozyskiwania sponsorów do tego, aby ten jubileusz godnie mógł być zrealizowany. Jesteśmy po kilku rozmowach z firmami, które już wyraziły chęć współpracy z nami. Również z miastem i starostwem. Zostało dopiąć szczegóły. Plan mamy już praktycznie dograny. Kluby, które mają uczestniczyć w tym jubileuszu, też praktycznie potwierdziły swój akces. Także wszystko idzie w dobrym kierunku, aby ten jubileusz był godny i żebyśmy się godnie zaprezentowali w tym stuleciu klubu Czarni Jasło.

Wiemy już, że jest wstępny plan. Możemy powiedzieć już o szczegółach?

Tak. Obchody zaczęły się w styczniu cyklem turniejów halowych z okazji powstania Jasielskiego Klubu Sportowego Czarni. Pierwszy turniej organizowała firma Gamrat. Organizatorem i twórcą był prezes Andrzej Czajka, długoletni zawodnik naszego klubu. Także zaczęliśmy od seniorów, tzw. oldboi, chłopaków, którzy już czynnie nie biorą udziału w piłce nożnej. Później graliśmy turnieje w grupach młodzieżowych. Wypadliśmy myślę dobrze. Nie zeszliśmy poniżej drugiego miejsca. Na pięć turniejów zajęliśmy trzy razy pierwsze miejsce i dwa razy drugie. Także to już jest za nami. Na 19 czerwca mamy zaplanowaną główną część obchodów, czyli drugą, a trzecia część będzie zaplanowana na tydzień później, czyli 26 czerwca.


Wiadomo już, że będą szczególni goście. Wiadomo też, że będą odznaki, odznaki i jeszcze raz odznaki. Dla kogo i za co?

Odznaki na pewno będą, bo przy takiej okazji muszą być. Muszą być docenieni i odznaczeni ludzie, którzy przez ten cały okres w klubie pracowali, poświęcili kawałek swego życia dla tego, aby ten klub mógł istnieć i w miarę wyglądać na arenie sportowej Podkarpacia i nie tylko. Na dzień dzisiejszy kilka wniosków jest przygotowanych do Ministerstwa Sportu o przyznanie honorowych odznak „Za zasługi dla sportu”, również brązowych „Krzyżów Zasługi”. Z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej także jakiś kilka odznak będzie. Nasze odznaki myślę, że również cenne, dla zasłużonych też będą. Także kilka tych odznaczeń będzie. A czym klub zostanie odznaczony, tego jako tako nie wiemy jeszcze.

Panie prezesie, wiadomo już, że będą szczególni goście. Będzie klub Pogoni Lwów to po pierwsze, a po drugie już „chodzą” takie plotki po mieście, że będzie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato. Potwierdzamy?

Tak, jak najbardziej potwierdzamy. Byliśmy u Grzegorza Laty, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, osobiście. Prezes przyjął zaproszenie objęcia honorowym patronatem tego jubileuszu. Potwierdził to pismem, które wpłynęło do nas kilka dni temu. Także na pewno będziemy gościć tutaj prezesa PZPN. Myślę, że na tym jeszcze nie jest koniec. Jeżeli będą potwierdzone szczegóły, kto jeszcze mógłby ewentualnie być, to w późniejszym terminie przekażę takie informacje. Jeżeli uda się ściągnąć tych gości to na pewno będzie to frajda dla kibiców.

Jeżeli chodzi o pierwszy dzień uroczystości to jak on będzie przebiegał?

Program będzie wyglądał następująco. Zaczniemy od mszy w kościele, najprawdopodobniej będzie to Kościół Farny. Później przejdziemy pod Kino Syrena, pod budynek byłego Towarzystwa Sportowego Sokół. Będzie tam odsłonięta tablica upamiętniająca jubileusz naszego klubu. Następnie przejście do Jasielskiego Domu Kultury, gdzie zaczniemy uroczystą akademię w godzinach 11:30. Ta akademia potrwa około trzech i pół godziny, do godziny 15. Poczęstunek dla zaproszonych gości, spokojne przejście na stadion. O godzinie 17 zaczniemy mecz piłkarski z drużyną Pogoni Lwów. Pewnie kibice będą pytać, więc udzielę tutaj kilku odpowiedzi. Lwów jest to miasto, z którego wywodzą się założyciele naszego klubu. Nasz klub doceniany był przeważnie z klubem Czarni Lwów, ale Czarni Lwów na tą chwilę nie istnieją. Reaktywował się polski zespół Pogoni. Wysłaliśmy do Pogoni zaproszenie. Pogoń takowe zaproszenie przyjęła, także potwierdziła: będzie u nas. Chcielibyśmy w ten sposób wrócić do historii i z tym Lwowem taki mecz zagrać.

Dowiedzieliśmy się, co będzie w pierwszej części obchodów. Natomiast wiadomo jest, że przygotowana jest druga część, bardziej otwarta dla kibiców.

Pierwszą częścią taką bardziej oficjalną to będzie ten dzień 19 czerwca, na drugim dniem obchodów będzie dzień 26 czerwca, czyli tydzień później. Chcielibyśmy zrobić taki piknik dla kibiców pod tytułem „Piknik ze stulatkiem”. Jest taki plan. Mam nadzieję, że uda się go wdrożyć i taki piknik się odbędzie. Chcemy zagrać trójmecz piłkarski oldbojów podczas tego dnia. Zaczniemy mniej więcej około godziny czternastej. Mamy potwierdzony przyjazd na te obchody jubileuszowe oldbojów Wisłoki Dębica. Trwają rozmowy z oldbojami Wisły Kraków. Myślę, że jest to ciekawa forma, że jakby się udało, że przyjedzie Wisła Kraków, to w tej Wiśle trochę znanych piłkarzy, którzy brali udział w meczach międzypaństwowych, reprezentowali Polskę, gra i na pewno byłaby to gratka dla kibiców. Będzie zorganizowany ten turniej. Jak uda się Wisła Kraków to będzie Wisła Kraków, jeżeli nie to będziemy rozważać jakiś inny zespół, ale również żeby był taki medialny topowy, żeby kibic mógł oglądnąć fajnych byłych zawodników w akcji. Po tym trójmeczu oldbojów, o godzinie 17 zaplanowany jest mecz pomiędzy naszym zespołem, czyli drużyną seniorów Czarnych Jasło, a ekstraklasową drużyną Polonii Bytom. Także będziemy gościć zespół ze ścisłej czołówki naszej ekstraklasy. Zespół potwierdził swój przyjazd, czekamy na oficjalne pismo i na pewno będzie to spora gratka dla kibiców oglądnąć w akcji zawodników, którzy biorą udział na co dzień w rozgrywkach ekstraklasowych.

Ci, którzy są sercem to jedno. Ci, którzy chcą być groszem z klubem, mogą również w jakiś sposób Wam pomóc. Jaką mamy dla nich propozycję?

Chcielibyśmy tutaj się zwrócić do kibiców, którzy nie rozliczyli się jeszcze z podatku, aby swój jeden procent przekazać na nasz klub. W tamtym roku udało nam się zgromadzić kwotę około siedmiu tysięcy złotych z drobnym haczykiem. Liczymy, że ten rok nie będzie gorszy, a może lepszy. Wiadomo, że każdy pieniądz w klubie się liczy. A przekazanie symbolicznego jednego procenta to nie kosztuje wiele zachodu, a na pewno przyniosło by to pożytek dla młodych adeptów naszego klubu. Każdy grosz w klubie się liczy. Prosilibyśmy Państwa, jeżeli nie przekazaliście jeszcze jednego procenta, nie rozliczyliście się o to, aby przekazać go na nasz klub. Wszystkie dane odnośnie tego można zobaczyć na naszej stronie internetowej www.czarnijaslo.pl. Zapraszamy do oglądania naszej strony, jak również do przekazania tego jednego procenta.

Powiedział pan, że chcemy wrócić do historii. Ja spytam o to, czy chcemy wrócić do czwartej ligi i jak wyglądają teraz nastroje naszych piłkarzy?

Cały cykl przygotowawczy do ligi został zrealizowany. Zawodnicy bojowo są nastawieni do ligi. Tak, jak tutaj widać po tabelach, widać w prasie, na tą chwilę jesteśmy absolutnym dominatorem tej ligi okręgowej. Szkoda, że ligi okręgowej, ale w takiej lidze na tą chwilę jesteśmy. Chcemy ją wygrać bezapelacyjnie i potwierdzić naszą dominację w tym roku w tejże lidze.

Kiedy zaczynają się rozgrywki?

Rozgrywki zaczynają się już w najbliższą sobotę. Będziemy podejmować trzeci zespół w tabeli Bieszczady Ustrzyki Dolne. Mecz będzie rozegrany w Jaśle na ulicy Śniadeckich 15, o godzinie 16. Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić wszystkich kibiców na ten mecz. Jest to pierwszy mecz po zimowej przerwie i na pewno prawdziwi kibice naszego klubu są spragnieni pooglądania swoich pupili na stadionie. Także z miłą chęcią zapraszam, żeby wypełnić stadion i pooglądać wspólnie pierwszy mecz ligowy naszej drużyny.

Panie prezesie, czy są już karnety na cały okres trwania ligi?

Karnety są w sprzedaży w biurze klubu. Już od około trzech tygodni są sprzedawane, także można podejść do biura klubu i zakupić taki karnet. Jest to na pewno ułatwienie wejścia na obiekt. Nie trzeba stać w kolejce po bilet, można od razu wejść na stadion, jest to troszeczkę taniej. Myślę, że jest to fajna rzecz i na pewno pamiątka, którą można sobie zostawić.

Chciałbym jeszcze wrócić do tematu obchodów. Wiadomo też, że dla kibiców będą specjalnie przygotowane gadżety. Powiemy już o szczegółach?

Wstępnie jakiś pomysł zrodził się tych pamiątek. Chcemy wykonać szaliki upamiętniające jubileusz, jakieś koszulki, smycze, proporczyki, kubki, długopisy, zapalniczki, coś, żeby każdy kibic mógł sobie nabyć w postaci loterii fantowej, którą chcemy zorganizować. Mam nadzieję, że nam się uda te wszystkie rzeczy dopiąć i że taka loteria będzie. Na pewno te pamiątki będą na loterii i oprócz tego klub będzie przekazywał w innej formie gadżety z okazji stulecia klubu sportowego Czarni.

Chciałbym zapytać o to, czy stadion, na którym będą te rozgrywki w Jaśle jest w dobrym stanie i czy tutaj nie będziemy musieli się wstydzić za to, że przyjadą do nas poważne drużyny i będziemy grać w warunkach takich, jakie mamy?

Słusznie pan zauważył, że warunki takie, jakie mamy, takowe są na tym obiekcie. Trochę zostało rzeczy zrobionych po „nastu” latach posuchy. Jest wykonana część trybun, praktycznie trzy czwarte z jednej strony. Jesteśmy teraz po rozmowach w Urzędzie Miasta i być może, że do tych obchodów uda się zakończyć tą pierwszą część trybuny przy wejściu. Także jedna cała strona będzie wybetonowana, okrzesełkowana. Będzie na pewno ładniej, jeżeli to się uda to zorganizować. Będzie ładniej niż jest. Na pewno nie mamy się czym chwalić, jeżeli chodzi o obiekt sportowy. Na pewno klub, który do nas przyjedzie w drugiej części obchodów dysponuje lepszym obiektem, ale mówię: mamy to, co mamy, gramy. Mam nadzieję, że cały jubileusz jakoś zrekompensuje ten nasz stadion.

Finał tego dnia specjalny, w pierwszy dzień Dni Jasła. Wiadomo już, kto będzie gwiazdą wieczoru, bo będzie to Urszula. Wiadomo też, że będą specjalne przemówienia podczas trwania tego koncertu. Ten wieczór będzie należał tylko i wyłącznie do klubu Czarni Jasło.

Czy tylko i wyłącznie tutaj bym się nie chciał zagalopowywać w takie mocne słowa. Będziemy wspólnie z Urzędem Miasta obchodzić jubileusz klubu sportowego Czarni Jasło i również będą w tym dniu Dni Jasła. Także na pewno trzeba to uszanować, że taki jubileusz Czarnych i Dni Jasła będzie organizowany wspólnie. Myślę, że przemówienia będą, a kto będzie przemawiał, tego nie wiemy.

Będzie również publikacja na temat klubu Czarnych Jasło.

Tak, publikacja będzie. Prezes firmy Gamrat Andrzej Czajka jest na etapie zamówienia takowego nakładu w postaci książki, która się ukaże na jubileusz stulecia i będzie to sfinansowane przez firmę Gamrat jako naszego głównego sponsora. Taka książka pewnie trafi do sprzedaży i kibice będą mogli poczytać długoletnią, bo stuletnią tradycję naszego klubu.

Kogo zaprosimy na wszystkie obchody i kogo zaprosimy na mecze?

Kogo zaprosimy? Na pewno wszystkich kibiców, którzy są z klubem na dobre i na złe, którzy przychodzą tutaj od zarania dziejów. Są tacy ludzie, którzy mają lat 80 albo i więcej, jest tu kilku takich panów, którzy do dzisiaj czynnie uczestniczą w tych meczach. Przychodzą młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w jakiś wiek sportowy i zachęca ich do tego rodzic, czy brat, czy wujek, który tutaj kibicuje naszemu klubowi. Myślę, że podczas tych uroczystości na pewno odwiedzą nas goście z pobliskich miast, miejscowości, wsi, bo też i tam nasi kibice są. Kto będzie miał ochotę wspólnie z nami ten jubileusz obchodzić to się tutaj pojawi na tym obiekcie.

Czego by pan życzył klubowi? Czego by sobie życzył cały klub Czarni Jasło?

Jeżeli chodzi o klub, sport trochę się zmienił dzisiaj, sportu nie da rady się budować bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, a z tym zabezpieczeniem nie tylko u nas, ale w większości klubów sportowych na terenie Podkarpacia, gdzie jest bardzo duże bezrobocie i są duże problemy ze środkami finansowymi, boryka się z takimi problemami. Również my się borykamy z tym. Chciałbym, aby do tego klubu zawitało może nie szereg czy dużo sponsorów, ale żeby jacyś sponsorzy się pojawili. Mamy różne ciekawe oferty reklamowe, sponsoringowe, wystawiamy faktury VAT za reklamę, do życia został powołany „Klub 100”. Nie każdego stać na przekazanie jakiś dużych środków finansowych, ale mówię: kropelka do kropelki i uzbiera się chochelka, a z chochelki uzbiera się dzbanek i można w ten sposób coś budować. Mam nadzieję, że podczas tych uroczystości do niektórych ludzi biznesu, samorządowców i różnych ludzi związanych tutaj z Jasłem dotrze, że jubileusz jest po to, by uświetnić sto lat tradycji i żeby na tym się nie skończyło, tylko żeby budować od nowa następne sto lat.

Dziękuję za rozmowę.

Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zobacz, jak będą wyglądały obchody stulecia klubu Czarni Jasło”

  1. Jak prezes sobie wyobraża później działalność klubu po uroczystościach