Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielska biblioteka Mistrzem Promocji Czytelnictwa 2009

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie na najbardziej aktywną bibliotekę promującą czytelnictwo „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2009” organizowanym przez Polską Izbę Książki i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Małgorzata Piekarska. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Jury oceniało przede wszystkim oryginalność, różnorodność, jakość i ilość imprez oraz liczebność uczestników odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki.

W 2009 r. w MBP w Jaśle zorganizowano 446 imprez, w których uczestniczyło 22 797 osób. Organizacja tak wielu imprez była możliwa dzięki realizowanym projektom i dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2002 roku MBP w Jaśle zrealizowała łącznie 22 projekty) oraz sponsorom.

Cieszę się bardzo z kolejnej ogólnopolskiej nagrody. To sukces wszystkich pracujących w jasielskiej bibliotece, ale też naszych współpracowników i przyjaciół. Wszystkim ogromnie dziękuję. Staramy się, aby nasza oferta była atrakcyjna dla mieszkańców, działamy na rzecz środowiska lokalnego, ale też promujemy polską literaturę współczesną. Różnorodne formy promocji czytelnictwa sprawiają, iż wbrew ogólnopolskim tendencjom, w 2009 r. w MBP wzrosła liczba wypożyczonych książek, częściej korzystano z czytelni i Internetu. Statystycznie prawie, co trzeci mieszkaniec Jasła jest zapisany do wypożyczalni (30,1%), dla porównania w województwie podkarpackim wskaźnik czytelnictwa wynosi 17%. – podsumowała Małgorzata Piekarska, dyrektorka biblioteki.

Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas Gali z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 22 kwietnia br.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasielska biblioteka Mistrzem Promocji Czytelnictwa 2009”