Informacje

Jednostki OSP z powiatu jasielskiego dostaną nowe samochody i sprzęt

Prawie 8,4 miliona złotych trafi z unijnego budżetu do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie jasielskim. Najwięcej środków otrzyma wspólny projekt opracowany przez strażaków i samorządowców z Dębowca i Osieka Jasielskiego. Nowy sprzęt trafi też do pozostałych gmin.

W Skołyszynie będzie nowa remiza. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W Skołyszynie będzie nowa remiza OSP.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

>> Więcej o nowej remizie OSP w Skołyszynie

W ubiegłym roku Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił nabór wniosków do dofinansowania jednostek odpowiedzialnych za podejmowanie działań ratowniczych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. W efekcie zostało złożonych 70 projektów z całego województwa, na łączną kwotę blisko 70,6 miliona złotych. Po dokonaniu oceny strategicznej do dofinansowania zostało wybranych ostatecznie 62 projekty, w tym wszystkie siedem z terenu powiatu jasielskiego.

Kilka gmin nie uzyskało wsparcia, ale to nie dotyczy powiatu jasielskiego. Jest to pozytywna wiadomość, bo jak wiemy województwo podkarpackie, a w szczególności powiat jasielski, jest województwem i powiatem powodziowym. Strażacy narzekają na to, że mają stary sprzęt. Dzięki tym środkom myślę, że będziemy już mogli mówić o dużym bezpieczeństwie w tym obszarze. Poza tym mogę złożyć gratulacje tym, którzy składali wnioski, bo aż miło było bronić tych wniosków, bo były po prostu dobre. – powiedział Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Najwięcej, bo aż 1,9 miliona złotych otrzyma gmina Dębowiec i Osiek Jasielski, które planują zakup sprzętu ratownictwa chemiczno-ekologicznego dla swoich jednostek OSP. 1,7 miliona złotych dostanie gmina Skołyszyn, która planuje dokończenie budowy remizy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W nowym budynku znajdzie się też miejsce dla Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W planach jest też zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Ponad 1,2 miliona złotych trafi do miasta Jasła, które w swoim projekcie przewidziało zakup rękawa przeciwpowodziowego, nowych motopomp oraz wozu bojowego. Ponad milion złotych dostanie też gmina Jasło. Jej projekt obejmuje zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego dla OSP oraz budowę garażu OSP w Trzcinicy.

Doceniam tą pracę wszystkich tych, którzy takie wnioski złożyli. Mogłem popierać, mogłem pomagać i to się udało ku chwale braci strażackiej. O nich trzeba pamiętać, ponieważ jak coś się złego dzieje, to do nich dzwonimy i prosimy o pomoc. Teraz ten sprzęt będzie naprawdę przyzwoity, na poziomie XXI-wieku. – podkreśla Bogdan Rzońca.

Poniżej miliona złotych dofinansowania otrzymały także gminy: Kołaczyce (817 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej jednostki OSP), Nowy Żmigród (791 tysięcy złotych na poprawę poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz zapewnienia bezpiecznych warunków gospodarowania na terenie Gminy Nowy Żmigród pod względem zagrożeń naturalnych i technologicznych) i Brzyska (680 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej jednostki OSP).

Z możliwości pozyskania unijnych środków na doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nie skorzystały natomiast dwie gminy powiatu jasielskiego: Krempna i Tarnowiec.

Bogdan Rzońca. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

To jest uwarunkowane jakby tym, jakie są potrzeby. Niektóre gminy czy powiaty mają już dobre wyposażenie. Akurat powiat jasielski trochę w tym obszarze odstawał, ale sam fakt, że miasto Jasło otrzyma wsparcie, to też jest to pozytywny objaw funkcjonowania administracji miejskiej, gminnej i duża umiejętność pozyskiwania tych środków unijnych z czego ogromnie się cieszę, bo strażacy będą już mieli ten dobry sprzęt. – mówi Rzońca.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego dodaje, że w Regionalnym Programie Operacyjnym są też środki na zawodowe straże pożarne.

Kończymy nabór na ochotniczą straż pożarną, natomiast jest złożony systemowy projekt zawodowych strażaków, czyli Państwowa Straż Pożarna w województwie otrzyma bardzo poważne wsparcie finansowe także z pieniędzy unijnych na zakup profesjonalnego sprzętu przeciwpożarowego. Myślę, że komendant wojewódzki straży także pomyśli o Jaśle, żeby wśród tych powiatów, które otrzymają dobry sprzęt, znalazł się powiat jasielski. Ale to już będzie decyzja nie samorządu województwa, tylko komendanta wojewódzkiego straży pożarnej. – dodaje Bogdan Rzońca.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jednostki OSP z powiatu jasielskiego dostaną nowe samochody i sprzęt”

  1. Niech jeszcze władze dają więcej, na tych ludzi, którzy po pijaku jeżdżą do pożarów, takich przypadków szczególnie u nas w województwie jest sporo. Jeśli już chcemy dobrych OSP należy wyszkolić ochotników, a nie dawać im auta, które po pijaku kasują… To jest szara polska rzeczywistość OSP, aczkolwiek uważam, że OSP powinny przejąć trochę prac PSP m.in. przy pożarach traw. Bardzo dobrze, że Jasło otrzyma kasę na nowy wóz bojowy, bo ta renówka i ratownictwo drogowe już przeszły co swoje.