Informacje

Setki biało-czerwonych flag z kirem powiewa nad ulicami miasta

Z godziny na godzinę przybywa coraz więcej wpisów w księdze kondolencyjnej, która od niedzielnego popołudnia została wystawiona w Urzędzie Miasta. Na ulicach, budynkach użyteczności publicznej oraz balkonach i domach prywatnych zawisły biało-czerwone flagi przepasane czarnym kirem na znak żałoby narodowej, na rynku przed portretem pary prezydenckiej i Stanisława Zająca płoną znicze. Jasło oddaje w ten sposób hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Maria Kurowska. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Maria Kurowska, burmistrz Jasła.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W sali obrad jasielskiego magistratu, znajdującej się na pierwszym piętrze, gdzie zwykle odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej, po niedzielnej mszy świętej na płycie Rynku została wystawiona księga kondolencyjna, w której każdy mieszkaniec może złożyć wyrazy współczucia bliskim ofiar tragedii samolotu prezydenckiego, wyrazić swój żal, a także pożegnać się ze wszystkimi, którzy odeszli. W katastrofie zginął kwiat polskiej inteligencji. Osoby, które na co dzień kreowały polską historię współczesną.

Te dni, które są przed nami, są to dni szczególne. Nasza Ojczyzna obchodzi dni tragedii narodowej, a my w Jaśle też ponieśliśmy wielką, niepowetowaną stratę. Odszedł od nas człowiek, który był ikoną nie tylko tego miasta, ale całego Podkarpacia. Marszałek Stanisław Zając już jest w innym świecie, ale my chcemy go godnie pożegnać i chcemy przez te najbliższe dni być z nim. – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Wpisów można dokonywać przez cały okres trwania żałoby narodowej (do piątku) w godzinach od 7:30 do 20:00.

Burmistrz Jasła Maria Kurowska dla portalu terazJaslo.pl:

W tych wyjątkowych dniach, mieszkańcy miasta będą mieli okazję spotykać się codziennie o godzinie 18 w jasielskich Kościołach, gdzie odbywać się będą msze święte w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego oraz Ojczyzny. W porozumieniu z proboszczami opracowano następujący harmonogram: poniedziałek (Kościół OO. Franciszkanów, Kościół MB Królowej Polski, ulica Lwowska), wtorek (Kościół św. Stanisława BM i Kościół św. Judy Tadeusza w Dąbrówce), środa (Kościół Wniebowzięcia NMP – Fara i Kościół św. Faustyny w Żółkowie), czwartek (Kościół MB Częstochowskiej i Kościół MB Królowej Świata w Niegłowicach) i piątek (Kościół Dobrego Pasterza w Sobniowie i Kościół Miłosierdzia Bożego w Rafinerii).

Jestem głęboko przekonana, że ta ofiara nie będzie daremna, że Pan Bóg przeprowadza nas przez jakieś niezwykłe karty historii, bo nie było nigdy w świecie tak wielkiego dramatu i myślę, że już nie będzie. Tylko Polska jakoś przez to przechodzi. Chciałabym, abyśmy w tych dniach zachowali powagę, ciszę. Są odwołane wszystkie uroczystości. Szkoły będą według własnych programów również przeprowadzać te dni, bo myślę, że nasza młodzież jasielskich szkół to powinny być dla niej lekcje historii, aby poznali tą niezwykłą historię naszego narodu i aby tak przeżyli te dni, aby je pamiętać na całe życie. – podkreśla Maria Kurowska.

Znicze. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Na płycie Rynku ciągle przybywa zniczy.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Po każdej mszy świętej, od godziny 19 do 20, odbędzie się również wspólne czuwanie na jasielskim Rynku. Po południu ustawiono tu portrety z wizerunkiem Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Stanisława Zająca, zawieszono flagę narodową do połowy masztu i ułożono krzyż ze zniczy. Wartę pełnią tu również harcerze.

Niech to będzie dla nas taki spokojny czas, czas pojednania również. Myślę, że tego pojednania bardzo wszystkim potrzeba i obyśmy ten czas również w tym celu wykorzystali. – dodaje burmistrz Jasła.

Miasto Jasło planuje też wspólny wyjazd na uroczystości pogrzebowe prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Jeżeli by wszystko szło według założonego planu to być może, że w sobotę byłyby uroczystości w Warszawie, gdzie byłaby wspólna uroczystość dla wszystkich, którzy zginęli. Potem przewiezienie doczesnych szczątków do Jasła i w niedziele pogrzeb. Chcemy umożliwić mieszkańcom miasta Jasła wyjazd na pogrzeb prezydenta. Będą zorganizowane autobusy i kto będzie chciał, będzie mógł wziąć udział w pogrzebie. My mamy świadomość, że na tym pogrzebie będziemy stać bardzo daleko w tłumie. Być może nie będziemy widzieć nawet trumny czy pana prezydenta, czy innych osób, ale to nie ważne. Ważne jest, abyśmy tam byli, abyśmy byli na tej uroczystości. – mówi Maria Kurowska.

Dzisiaj na oficjalnej stronie internetowej miasta Jasła pojawiły się również kondolencje podpisane przez burmistrz Marię Kurowską i przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dybasia:

„W obliczu niewyobrażalnej tragedii narodowej, z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę Marię Kaczyńską oraz Członków Delegacji Państwowej, Załogę samolotu. Ze szczególnym bólem żegnamy Honorowego Obywatela Miasta Jasła Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Zająca wielkiego człowieka, oddanego przyjaciela Miasta Jasła i Ziemi Jasielskiej. Rodzinie oraz bliskim wszystkich ofiar tragicznego lotu składamy wyrazy głębokiego współczucia”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE