Informacje

Sprawdzają się turnieje BRD: na drogach powiatu nie ma śmiertelnych ofiar wśród najmłodszych

Szkoła Podstawowa w Krempnej oraz Gimnazjum nr 2 w Jaśle będą reprezentować powiat jasielski na finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych i gimnazjów. Reprezentanci obu szkół zostali laureatami turnieju na szczeblu powiatowym, który odbył się dzisiaj na obiektach Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Józef Biernacki. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Do udziału w eliminacjach powiatowych turnieju zgłosiło się siedem trzyosobowych reprezentacji szkół podstawowych i dziesięć reprezentacji szkół gimnazjalnych (po jednej z każdej gminy). Laureaci pierwszego miejsca, wyłonieni po przeprowadzeniu trzech konkurencji: pisemnej i dwóch sprawnościowych, zostają wybrani na reprezentantów powiatu jasielskiego na turnieju wojewódzkim.

Na turnieju dzieci rozwiązywały testy, dosyć trudne dlatego, że w szkołach podstawowych była na trzy odpowiedzi jedna prawidłowa, natomiast w gimnazjum z trzech można było wybrać trzy, dwie i jedną. Następną konkurencją było udzielanie pierwszej pomocy oraz jazda sprawnościowa rowerem na torze specjalnie do tego celu przygotowanym. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji było wyliczenie wyników i wręczenie nagród. Każde dziecko zostało nagrodzone. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Drogowego i Ratownictwa Drogowego.

Współorganizatorem turnieju już od kilku lat jest Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

Uczestniczący w tym turnieju uczniowie wzbogacają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach, co z pewnością zaowocuje ich bezpiecznym i kulturalnym uczestnictwem w ruchu drogowym w przyszłości. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w dzisiejszym finale powiatowym turnieju bierze udział duża liczba uczniów ze szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach, czyli tam, gdzie dzieci częściej niż w dużych miastach poruszają się bez opieki dorosłych, zarówno jako piesi, jak i rowerzyści. Dzięki turniejowi dzieci poznają i przyswajają sobie przepisy prawa ruchu drogowego, a jednocześnie dobrze bawią się i mogą wygrywać atrakcyjne nagrody. – powiedział mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy jasielskiej Policji.

Łukasz Gliwa. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik jasielskiej Policji.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci podkreślają, że uczestniczący w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uczniowie nie tylko wzbogacają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie prawidłowego poruszania się po drodze, co z pewnością zaowocuje ich bezpiecznym i kulturalnym uczestnictwem w ruchu drogowym w przyszłości.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w dzisiejszym finale powiatowym turnieju bierze udział duża liczba uczniów ze szkół zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach, czyli tam, gdzie dzieci częściej niż w dużych miastach poruszają się bez opieki dorosłych, zarówno jako piesi, jak i rowerzyści. Dzięki turniejowi dzieci poznają i przyswajają sobie przepisy prawa ruchu drogowego, a jednocześnie dobrze bawią się i mogą wygrywać atrakcyjne nagrody. – dodaje Łukasz Gliwa.

Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego podkreśla jeszcze jeden ważny aspekt przeprowadzania tego typu turniejów wśród najmłodszych.

Możemy powiedzieć, że od wielu lat na terenie Jasła nie mamy śmiertelnych wypadków wśród dzieci i młodzieży. Mam na myśli od wieku przedszkolnego do wieku 17 lat, kiedy dziecko kończy szkołę ponadgimnazjalną. – podkreśla Józef Biernacki.

Gospodarzem eliminacji powiatowych był w tym roku Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. To właśnie na jego obiektach, w dniu 27 maja, odbędzie się finał wojewódzki Turnieju BRD dla szkół podstawowych.

W tym dniu będzie oddanie do użytku miasteczka ruchu drogowego. Mogę powiedzieć, że Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu miasteczku imienia Ryszarda Libuchy. Jest to wielce zasłużony człowiek, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta i zaangażował się bardzo w budowę tego miasteczka ruchu drogowego. – dodaje Józef Biernacki.

Puchary, medale, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla laureatów i uczestników konkursu wręczali: komendant powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP nadkom. Andrzej Przebięda, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel-Kijowska oraz Andrzej Zajdel (KPP Jasło, sędzia turnieju).

WYNIKI – kategoria szkoły podstawowe:

Laureaci. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Komendant powiatowy Policji mł. insp. Robert Woźnik
gratuluje laureatom pierwszego miejsca
w kategorii szkół podstawowych.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Krempnej, gmina Krempna (Izabela Szlachta, Daniel Muszański, Robert Źrebiec, opiekun Agnieszka Skocz)
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Przysiekach, gmina wiejska Jasło (Aleksandra Gorczyca, Robert Goleń, Kamil Wszołek, opiekun Agnieszka Wieczorek)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kołaczycach, gmina Kołaczyce (Witold Gozdecki, Tomasz Filipek, Tomasz Przewoźnik, opiekun Jerzy Woźniak)
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Samoklęskach, gmina Osiek Jasielski (Edward Baciak, Aleksandra Brączyk, Piotr Sławniak, opiekun Tadeusz Łącki)
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, gmina miejska Jasło (Ernest Czech, Wojciech Hałucha, Mateusz Twaróg, opiekun Grzegorz Tomkiewicz)
VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Lipnicy Dolnej, gmina Brzyska (Tomasz Szarek, Paweł Łyszczarz, Arkadiusz Trznadel, opiekun Paweł Pietrusza)
VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie, gmina Nowy Żmigród (Natalia Dziadosz, Damian Gaworski, Wiktor Ciomcia, opiekun Barbara Marszał)

WYNIKI – kategoria gimnazja:

Laureaci. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Laureaci I miejsca w kategorii gimnazjów.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

I miejsce – Gimnazjum nr 2 w Jaśle, gmina miejska Jasło (Piotr Kotlinowski, Kamil Źrebiec, Piotr Zając, opiekun Adam Smorul)
II miejsce – Gimnazjum w Tarnowcu, gmina Tarnowiec (Anna Kotulak, Paulina Bielamowicz, Michał Jaskółka, opiekun Stanisław Cichoń)
III miejsce – Gimnazjum Integracyjne w Osieku Jasielskim, gmina Osiek Jasielski (Tomasz Ciężabka, Krzysztof Bajorek, Dawid Gumienny, opiekun Jolanta Marek)
IV miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Trzcinicy, gmina wiejska Jasło (Aneta Janas, Bartosz Koś, Patrycja Kopacz, opiekun Agnieszka Dryja)
V miejsce – Gimnazjum Integracyjne w Wróblowej, gmina Brzyska (Anna Madejczyk, Paulina Jasiewicz, Paweł Kozłowski, opiekun Anna Nowak)
VI miejsce – Gimnazjum w Kunowej, gmina Skołyszyn (Rafał Dybaś, Bartosz Krawczyk, Judyta Podraza, opiekun Agnieszka Wieczorek)
VII miejsce – Publiczne Gimnazjum w Cieklinie, gmina Dębowiec (Katarzyna Grzych, Katarzyna Ryba, Kamil Klimkiewicz, opiekun Iwona Mikoś)
VIII miejsce – Gimnazjum Integracyjne w Krempnej, gmina Krempna (Kuba Książkiewicz, Jakub Jasionowicz, Rajmund Szlachta, opiekun Agnieszka Skocz)
IX miejsce – Gimnazjum w Łężynach, gmina Nowy Żmigród (Dariusz Brożyna, Damian Durał, Bartosz Rozmund, opiekun Anna Maresz)
X miejsce – Gimnazjum w Kołaczycach, gmina Kołaczyce (Michał Jelec, Piotr Hendzel, Michał Śliż, opiekun Jerzy Woźniak)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE