Informacje

Szkoły o profilu technicznym przyciągają do siebie uczniów

III Jasielski Piknik Zawodowy został zorganizowany przez trzy szkoły ponadgimnazjalne usytuowane w obrębie dworca autobusowego. Dzień otwarty, mający na celu przedstawienie oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół nr 2 i Centrum Kształcenia Praktycznego oraz pokazanie, jak wygląda baza dydaktyczna tych szkół, był skierowany do uczniów ostatnich klas gimnazjów zarówno z powiatu jasielskiego, jak i z ościennych powiatów.

Jerzy Chlost. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Jerzy Chlost, dyrektor CKP.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Od kilku lat najbardziej popularnym zawodem wybieranym w Zespole Szkół Technicznych, jak i w Zespole Szkół nr 2 to elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, jeżeli chodzi o poziom zasadniczych szkół zawodowych. Natomiast jeśli chodzi o czteroletnie technika to w Zespole Szkół Technicznych technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik mechanik ze specjalnością obróbka skrawaniem, natomiast w Zespole Szkół nr 2 są to przede wszystkim technik technologii fryzjerstwa. – wylicza Jerzy Chlost, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle.

W tym roku szkoła chce postawić szczególny nacisk przy naborze na kierunku technika technologii odzieży ze specjalnością projektowanie odzieży.

Ponieważ baza, zarówno w Centrum, jak i Zespole Szkół nr 2 jest bardzo dobra. Ten zawód trochę zanikł. Mamy nadzieję, że poprzez różnego rodzaju prezentacje i pokazy mody może uda się do tego zawodu uczniów zachęcić. – podkreśla Jerzy Chlost.

Zespół Szkół nr 2 oferuje kilka kierunków w technikum, technikum uzupełniającym i zasadniczej szkole zawodowej.

Renata Skórka. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Renata Skórka, dyrektor ZS nr 2.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj chcieliśmy się głównie pochwalić technikum technologii odzieży, uczniami, którzy przygotowali pokaz mody, jak również uczniami w kierunkach fryzjerskich, którzy przygotowali fryzury również na pokaz mody. Mamy również kierunki spożywcze, jest to technikum technologii żywności, cukiernik, kucharz małej gastronomii, a poza tym mamy dla chłopców kierunki mechaniczne, jest to elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, ślusarz, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, jak również klasę wielozawodową, gdzie uczniowie mogą się uczyć w zawodach unikalnych typu fotograf, piekarz, gdzie nie ma całej klasy, tylko kilka osób. – powiedziała Renata Skórka, dyrektor placówki.

Aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich uczniów, szkoła ciągle modernizuje swoją bazę dydaktyczną.

Staramy się, żeby była jak najlepsza, żeby pracownie były dobrze wyposażone. W tym roku mamy drugą pracownię fryzjerską, modernizujemy w dalszym ciągu pracownię krawiecką, jak również pracownię elektromechaniki, elektrotechniki. W bibliotece mamy salę multimedialną, gdzie uczniowie mogą korzystać z komputerów. – zaznacza Skórka.

Czy po ukończeniu szkoły absolwentom łatwo jest znaleźć pracę? – Wydaje mi się, że po kierunkach w zasadniczej szkole zawodowej niektórzy uczniowie tam, gdzie mają praktyki, mają zapewnioną pracę, a w technikach część dalej się kształci, idą na studia. Reszta szuka pracy, wyjeżdża za granicę. – dodaje pani dyrektor.

Z kolei Zespół Szkół Technicznych planuje w tym roku nabór do czterech klas technikum i dwóch klas zawodowych.

Grzegorz Zięba. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Grzegorz Zięba, dyrektor ZST.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Chcemy zaprosić młodzież do klas pierwszych technikum mechanicznego w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik w obróbce skrawaniem, przy czym obrabiarki, na których będą się uczyli uczniowie, to już są obrabiarki sterowane numerycznie. Oprócz tego technikum elektryczne i technikum informatyczne, które cieszy się co roku bardzo dużym zainteresowaniem. W klasach zawodowych zapraszamy do zawodu elektryka, elektromechanika, mechanika pojazdów samochodowych i operatora obrabiarek skrawających. – zachęca dyrektor szkoły Grzegorz Zięba.

Dyrektor przyznaje, że szkoła uczy na kierunkach ściśle technicznych, po ukończeniu których nie trudno o znalezienie pracy.

Mechanik pojazdów samochodowych czy też operator obrabiarek sterujących to są dzisiaj zawody, które cieszą się dużym wzięciem na rynku i na pewno nie ma problemu, żeby po nich znaleźć pracę. Podobnie elektromechanik czy elektryk. Wiadomo, jak intensywnie rozwija się budownictwo i tego typu zawody są na pewno poszukiwane. – dodaje Zięba.

Jasielski Piknik Zawodowy po raz pierwszy odbywał się w piątek, a nie jak do tej pory w sobotę.

W piątek frekwencja młodzieży jest większa, łatwiej zapewnić dojazd z gimnazjów z miejscowości ościennych i rzeczywiście w tym roku ten nasz piknik cieszył się dużo większą frekwencją, niż w latach poprzednich. Generalnie młodzież mogła obejrzeć sobie nasze sale wykładowe, pracownie, salę gimnastyczną i wszystkie inne atrakcje, którymi możemy je zachęcać. – podkreśla Grzegorz Zięba.

(dapa), współpraca: Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE