Kultura | rozrywka | edukacja

Gry uliczne – Balladyna

W dniu 12 maja 2010 r. odbyła się akcja „Gry Uliczne” mająca na celu popularyzację poezji, przygotowana na kanwie lektury „Balladyna” J. Słowackiego przy współpracy z dr Barbarą Sokołowską, z udziałem młodzieży z klasy II h z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Celem akcji było zaangażowanie młodzieży w zabawę o walorach edukacyjnych i kulturotwórczych.

Gry uliczne. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Zadaniem uczestników było odnalezienie cytatów pochodzących z „Balladyny”, a ukrytych w różnych punktach miasta. Młodzież została podzielona na trzy grupy, akcja rozpoczęła się o godz. 11.00 przed budynkiem I LO w Jaśle. Na starcie każda grupa otrzymała kopertę z cytatami i wskazówkami jak dotrzeć do kolejnych punktów i kolejnych cytatów. Każda grupa miała opracowaną osobną trasę. Wskazówki dotyczące punktów, gdzie ukryto cytaty były pisane wierszem np. Złoty pierścionek, złoty pierścionek na szczęście, z niebieskim oczkiem, z błękitnym niebem na szczęście, złoty pierścionek kataryniarza jedyny, na moje szczęście, na szczęście każdej dziewczyny (Punkt u Jubilera) czy To piosenka o takim Placku, co książek miał bez liku (Księgarnia u Jacka). Uczestnicy gry po dotarciu do punktu po spełnieniu określonego żądania np. zaśpiewania piosenki czy wykonania serii przysiadów otrzymywali ukryte cytaty i kolejne wskazówki, aby dotrzeć do następnego miejsca. Przemieszczając się uczniowie rozdawali przechodniom cytaty pochodzące z „Balladyny”. Jak opowiadali uczestnicy gry reakcje mieszkańców były różne, zdecydowanie przeważali ci, co chętnie przyjmowali i czytali, niektórzy chcieli nawet płacić.

Zakończenie akcji zaplanowane zostało na jasielskim Rynku. To tutaj przybywały grupy po skończeniu swoich zadań. Młodzież przygotowała laudację na cześć Juliusza Słowackiego:

Na drodze życia, człowieka ujrzawszy,
Widokiem tanim się nie zachwyciwszy,
Topiłeś smutki w podróży.
Pychę świata dostrzegłszy (wszak świat tak duży),
Chrząknięcia z dezaprobatą na papier przelawszy,
Próbę pisania pojąłeś. Zabrawszy
Ze świata część bydlęcej formy,
W Anioły przerobiłeś ludzi nieudolnych???

Ludzkość okrzyknęła Cię wieszczem,
My powiemy więcej jeszcze!
Boś rzęsiście postrzępioną twórczością rozjarzył
Szary – ciemnozaściankowy okrąg naszych marzeń.
Kąt polskiej literatury przeszedł w centrum świata.
Przez Ciebie piekło z niebem się poezją brata.

Tyś umarłszy, strząsnął na lud olśnień pył.
Dziś wiemy – SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ!

Autorami wiersza są Kinga Trychta i Szymon Przywara. Uroczysty finał Gier Ulicznych odbył się na fontannie. Wiersz wyrecytował Wojciech Bosak, a następnie wszyscy uczestnicy tańcząc odśpiewali piosenkę o swojej klasie. Na zakończenie akcji w niebo zostały wypuszczone balony.

Akcja „Gry Uliczne” odbyła się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Gry uliczne – Balladyna”