Informacje

Koło sanktuarium w Dębowcu powstaje nowy parking

Pielgrzymi przyjeżdżający do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu będą mieli więcej miejsca na zaparkowanie swoich samochodów. Jeszcze w tym roku kilkanaście nowych miejsc postojowych powstanie na terenie zabudowywanego właśnie kanału deszczowego przy drodze w kierunku Zarzecza, zwanego przez miejscowych „Paryją”.

W tym miejscu powstaje nowy parking. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
W tym miejscu powstaje nowy parking.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

We wrześniu przypada rocznica stulecia przybycia Saletynów do naszej gminy. To nie tylko z tym jest związane, bo akurat tzw. „Paryję”, tak mieszkańcy nazywają kanał deszczowy, chcieliśmy już od dawna go wyremontować i właśnie wykorzystać na parking. Udało się w ubiegłym roku pozyskać środki w ramach programu „Odnowa wsi”. Tam jest 75 procent dofinansowania. Przetarg zszedł bardzo dobrze, bo mieliśmy kosztorys na 800 tysięcy złotych, natomiast firma wygrała za czterysta parę tysięcy. – wyjaśnia Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Roboty budowlane przy zabudowie przydrożnego rowu ruszyły już pełną parą. Najpierw wywieziono stamtąd śmieci i przygotowano teren pod inwestycję. W następnej kolejności zostanie wykonana kanalizacja deszczowa i asfaltowy parking o powierzchni około 1591 metrów kwadratowych. To da około 20-30 dodatkowych miejsc postojowych.

Chcemy tam przeprowadzić również oświetlenie uliczne, żeby oświetlało ten parking. Planujemy w przyszłości chodnik od klasztoru na dół do stadionu, gdzie rozpoczynamy budowę kompleksu rekreacyjno-sportowego. Niedługo będzie ogłoszony przetarg. Myślę, że taki chodnik się przyda, ponieważ na dole będziemy chcieli również wykonać w przyszłości parking, a więc wszyscy przyjeżdżający do klasztoru na odpusty będą mogli skorzystać z parkingu, przejść do klasztoru i odwrotnie. – dodaje Staniszewski.

Równocześnie z budową parkingu trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania koło sanktuarium w stronę Zarzecza. Inwestycja realizowana jest ze środków Starostwa Powiatowego i gminy Dębowiec, która na dzień dzisiejszy zadeklarowała 120 tysięcy złotych na ten cel.

Zostanie rozwiązany problem skrzyżowania koło sanktuarium w Dębowcu. Zostanie zabezpieczona skarpa i w pewien sposób wyprostowane to skrzyżowanie tak, aby łatwiej i bezpieczniej można się było poruszać. Problem istniał od dłuższego czasu, natomiast w tym momencie została sporządzona dokumentacja, jest zgoda właścicieli działki na odstąpienie kawałka i można przystąpić do robót. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Obydwie inwestycje mają być ukończone w ciągu najbliższych miesięcy.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE