Informacje

Po wielu latach starań oddano do użytku Miasteczko Ruchu Drogowego

Blisko dwanaście lat czekaliśmy w Jaśle na pierwsze miasteczko ruchu drogowego. Niegdyś podobny obiekt funkcjonował obok siedziby Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale popadł w zapomnienie i został zlikwidowany. Teraz dzieci i młodzież z całego miasta, ale nie tylko, bo będzie ono udostępniane dla wszystkich zainteresowanych, będą mogły korzystać z profesjonalnie przygotowanego i oznakowanego obiektu, ucząc się na nim zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu, kiedy zrodził się pomysł utworzenia Społecznego Komitetu Budowy Miasteczka Ruchu Drogowego, na czele którego stanął Ryszard Libucha. Wyznaczono wtedy miejsce, gdzie taki obiekt miałby być zlokalizowany. Wybór padł na teren przy ulicy Szkolnej, gdzie obecnie funkcjonuje Zespół Szkół Miejskich nr 3. I tak ruszyły prace przy budowie miasteczka.

Marzenie mojego życia dorosłego, życia społecznika, się spełniło. Od dwunastu lat były zabiegi, aby powstało miasteczko ruchu drogowego. Taki klimat został dopiero otwarty w 2005 roku. Pan Libucha, którego imieniem jest to miasteczko, pan Andrzej Dybaś i ja, wstępnie się spotkaliśmy, omówiliśmy strategię dalszego działania. Trwało to pięć lat, ale zwieńczyło się to sukcesem, z czego jestem dumny. Niechże to pozostanie dla potomnych. – mówi ze wzruszeniem Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Pierwsze środki w wysokości 50 tysięcy złotych na realizację inwestycji przekazał ówczesny prezes zarządu Rafinerii Jasło S.A. Józef Folcik.

W swojej misji społecznej odpowiedzialności biznesu Rafineria zawsze stawiała na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Brało się to stąd, że byliśmy producentem paliwa, więc napędzających samochody, które często szalały po drogach. Stąd też rozpoczęliśmy wspólnie z Jasielskim Klubem Motorowym akcję „Bezpieczny powrót ze szkoły do domu”. Ta akcja później rozbudowała się na całe województwo, a teraz już myślę na cały kraj. Sponsorowaliśmy i organizowaliśmy bardzo wiele imprez związanych z ratownictwem drogowym. Mieliśmy w Jaśle mistrzów Polski w ratownictwie drogowym. Wówczas zrodziła się idea budowy miasteczka ruchu drogowego. – wspomina Folcik.

Projekt całego obiektu został odwzorowany na podstawie planu budowy miasteczka ruchu drogowego w Brzozowie. Społecznemu komitetowi udostępnił go Kazimierz Barański, funkcjonariusz tamtejszej „drogówki”, również społecznik zaangażowany w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu. Korektę planu dokonała architekt miejska Sława Liniewska.

Są tu wszystkie elementy: ruch okrężny, skrzyżowanie ze sygnalizacją świetlną, drogi dwupasmowe, droga dwukierunkowa czteropasmowa i jednokierunkowe, skrzyżowanie dróg równorzędnych, poprzeczny garb na drodze oraz przejazd kolejowy i przejścia dla pieszych. W sumie jest 96 znaków. – mówi Józef Biernacki.

Profesjonalne oznakowanie pionowe i poziome wykonała firma WIMED z Tuchowa.

Są to znaki pomniejszone. Standardowy znak, jaki na drogach krajowych się znajduje to jest znak o wielkości: trójkąt 900 mm, natomiast kółko 800 mm. Tutaj są znaki pomniejszone – 400 mm. Również oznakowanie poziome jest pomniejszone o mniej więcej pięćdziesiąt procent. Natomiast co do skali kosztu całego przedsięwzięcia, można powiedzieć, że to jest nieduża skala, bo mieści się w granicach 10 tysięcy złotych i mamy naprawdę profesjonalnie oznakowane uliczki miasteczka. – powiedział Jarosław Schabowski z firmy WIMED Tuchów.

Miasteczku towarzyszy też mała infrastruktura: są ławki, zieleń, plan całego obiektu wraz z regulaminem korzystania, wewnątrz znajduje się też mały parking, a cały teren jest ogrodzony i monitorowany.

Każdy może tutaj wchodzić. Miasteczko będzie nadzorowane przez służby, które pracują w szkole podstawowej i gimnazjum. Bezpośredni nadzór będzie sprawowała ta szkoła. Miasteczko będzie otwarte od godzin rannych do godzin wieczornych, oczywiście na noc będzie zamykane. Nie ma żadnej odpłatności. Przychodzi się, porządnie się zachowuje i korzysta się z tego miasteczka. – podkreśla Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Uchwałą Rady Miejskiej Jasła Miasteczko Ruchu Drogowego otrzymało imię Ryszarda Libuchy, jej byłego przewodniczącego, wieloletniego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego oraz szefa Społecznego Komitetu Budowy Miasteczka Ruchu Drogowego w Jaśle.

To było jego marzenie, aby takie miasteczko powstało. Dlatego też niech ma patrona, niech młodzież uczy się również tego, że jeżeli robi się coś dobrego w tym mieście, to przychodzi ten szacunek. To jest oddanie wielkiego szacunku, przekazanie wdzięczności za to, że się zaangażował. Myślę, że Ryszard Libucha jest znakomitym człowiekiem, który sobie na to zasłużył i cieszę się, że mam ten wielki zaszczyt uczestniczyć w tych uroczystościach, bo przecież razem rozpoczynaliśmy tą kadencję. Co ciekawe, to jesteśmy w jednym dniu urodzeni, 3 czerwca, także sama nie wiedziałam, że tak się złożyło. – powiedziała pani burmistrz.

Obiekt ma służyć przede wszystkim edukacji wśród najmłodszych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli chodzi o powiat jasielski to na szczęście statystyki są optymistyczne. W ostatnich latach policjanci nie odnotowali żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym z udziałem dzieci. To nie oznacza, że wypadków z ich udziałem nie ma w ogóle.

Plac przy szkole zamienił się w prawdziwe uliczki z sygnalizacją świetlną, pasami, znakami drogowymi. Na pewno tak profesjonalnie oznakowane miasteczko będzie służyć uczniom do poznawania zasad uczestnictwa w ruchu drogowym i doskonalenia jazdy na rowerze w bezpiecznych warunkach. Ponadto, będzie ono również znakomitą pomocą dydaktyczną w przygotowaniu zawodników do kolejnych edycji konkursów z zakresu przepisów o ruchu drogowym. Tych korzyści płynących z powstania miasteczka jest dużo i z pewnością sprzyjać będą one poprawie bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Zachęcamy również inne samorządy, szkoły, do tworzenia takich miasteczek na swoim terenie. – podkreśla mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

Takie miasteczka, jak oddane dzisiaj do użytku w Jaśle, są już praktycznie w każdym powiecie województwa podkarpackiego.

Mam osobistą satysfakcję, że taki obiekt powstał i został udostępniony młodzieży. Na pewno to poprawi sytuację na drogach. W to zadanie było zaangażowane bardzo wiele osób, którzy pełnili funkcje samorządowe, ale również przedsiębiorcy, także ówczesny wicemarszałek Stanisław Zając, który przedsiębiorców mobilizował do tego, żeby w Jaśle powstawało coś, co będzie chroniło najmłodszych mieszkańców naszego miasta i nie tylko. – dodaje Józef Folcik.

Obiekt kosztował ponad 200 tysięcy złotych. Wsparli go finansowo: Społeczny Komitet Budowy, jasielscy przedsiębiorcy oraz samorząd miejski.

To jest dowód na to, że warto współpracować. – zaznacza Maria Kurowska.

Otwarciu Miasteczka Ruchu Drogowego w Jaśle towarzyszył finał wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE