Sport | rekreacja | turystyka

„Puchar Smoka 2010” w Osieku Jasielskim (foto)

Druga edycja Grand Prix w Rowerach Górskich „Pucharu Smoka 2010” za nami. Na starcie rajdu w Osieku Jasielskim stanęło dzisiaj stu piętnastu uczestników. Wśród nich byli mieszkańcy z całego województwa podkarpackiego. Nie zabrakło też gości z sąsiedniej Małopolski. Do pokonani mieli malowniczą trasę usytuowaną wokół miejscowego stadionu sportowego. Na mecie dla najlepszych czekały pamiątkowe nagrody.

Cykl rowerowych zawodów o „Puchar Smoka” jest organizowany od dwunastu lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie. Do pomocy włączyły się też samorządy gminne z Nowego Żmigrodu, Osieka Jasielskiego i Dębowca, Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów oraz sponsorzy. Inauguracja tegorocznego cyklu odbyła się 25 kwietnia w Kątach. Pierwotnie pierwsze zawody miały być rozegrane 11 kwietnia w Łężynach, ale ze względu na żałobę narodową po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostały odwołane.

Do Osieka Jasielskiego „Puchar Smoka” zawitał już czwarty rok z rzędu.

Uczestnicy dzisiejszego rajdu przybyli nie tylko z powiatu jasielskiego, ale także z całego województwa podkarpackiego, nawet województwa małopolskiego. Widziałem rejestracje z Krakowa, z Rzeszowa, Gorlic. Ten rajd cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ludności z terenu naszej gminy, ale także innych ościennych miejscowości. – mówi Antoni Marchewka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osieku Jasielskim.

Trasa dzisiejszego rajdu została wytyczona wokół stadionu sportowego w Osieku Jasielskim, wzdłuż brzegu rzeki Wisłoki.

Trasa w Osieku Jasielskim jest jedną z prostszych tras w naszym cyklu. Jest stosunkowo płaska, niezbyt wymagająca, ale pogoda spłatała nam takiego figla i dzięki temu, że jest błoto, utrudniła nam zabawę, co chyba cieszy naszych rowerzystów. – podkreśla Wiktor Wiśniewicz, organizator zawodów z ramienia gminy Nowy Żmigród.

Wśród zawodników były osoby w różnym przedziale wiekowym: od najmłodszych dzieci po seniorów. – Startują dzieciaki nawet półtoraroczne na trójkołowcach, pchane przez rodziców, bo tak to się właśnie zaczyna, a regularnie mamy zawodników ponad siedemdziesięcioletnich, którzy też u nas bywają. Po kilku latach wiemy, że wielu zawodników, którzy zaczynali swoją karierę, kontynuuje ją dalej i to ze sporym sukcesem. – mówi Wiśniewicz.

Oprócz zwycięstwa w dzisiejszych zawodach zawodnicy otrzymują punkty do klasyfikacji generalnej. Przed nami jeszcze dwa cykle „Pucharu Smoka”: 13 czerwca w Foluszu oraz finałowy 8 sierpnia w Nowym Żmigrodzie.

Mamy bardzo dużo osób przyjeżdżających z zewnątrz, co nas bardzo cieszy, bo taki był zamysł stworzenia tego cyklu, żeby propagować nasze okolice, żeby zmobilizować ludzi, którzy nigdy nie zaglądnęliby tutaj. Do tego, żeby zobaczyli w jak pięknym rejonie mieszkamy i być może zachęcić ich do pobytu nie związanego z rowerami, co przynosi skutek. Jak widzimy większość rejestracji jest obcych, liczebność zawodników zawsze jest ponad sto osób. Sięga nawet ponad dwieście. Są tu ludzie, którzy dość regularnie tu przyjeżdżają. My wiemy o tym, że dzięki temu, że startują w zawodach, to przyjeżdżają tu również na wypoczynek. A z drugiej miejscowe społeczeństwo mobilizuje do tego, żeby jednak brać udział. – powiedział Wiktor Wiśniewicz.

Fundatorem nagród dzisiejszej edycji „Pucharu Smoka” był Urząd Gminy w Osieku Jasielskim.

Zobacz wyniki:
Strona Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie

SERWIS FOTO:

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Puchar Smoka 2010” w Osieku Jasielskim (foto)”

  1. Było fajnie, tylko na końcu nas goniło burzysko, brawo dla zwyciezcow