Informacje

W Warzycach świętowali wspólnie członkowie PSL, OSP i KGW (foto)

– Tu na dole w naszej gminie i powiecie problemy mieszkańców rozwiązujemy w sposób najbardziej racjonalny, a wyniki są widoczne. Walczymy nie ze sobą wzajemnie lecz wspólnie z problemami środowiska i mieszkańców – powiedział podczas dzisiejszych Gminnych Uroczystości Święta Ludowego Kazimierz Sanokowski, prezes gminnego koła Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obchody połączone z Dniem Strażaka odbyły się w Warzycach.

Kazimierz Sanokowski. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Kazimierz Sanokowski.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Rozpoczęła je msza święta w intencji zmarłych działaczy społecznych z terenu gminy oraz prośba o błogosławieństwo Boże w podejmowanych działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Po mszy oddano hołd mieszkańcom wsi jasielskich – obrońcom Ojczyzny, których upamiętnia symboliczny kopiec przy wjeździe do wioski.

W swoim wystąpieniu prezes Zarządu Gminnego PSL w Jaśle podkreślał, że maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku i kojarzy nam się z szeregiem ważnych dla Ojczyzny rocznic, które w wyjątkowy sposób czcimy. Są to m.in. święto ustanowienia Konstytucji 3-go Maja, dzień męczeńskiej śmierci św. Floriana – patrona strażaków (4 maja), rocznica zakończenia II wojny światowej (8 maja), dzień urodzin Karola Wojtyły – późniejszego papieża Polaka Jana Pawła II, Dzień Samorządowca (27 maja), czy wreszcie przypadające na 30 maja Święto Ludowe, ustanowione ponad sto lat temu przez Radę Naczelną PSL.

Dziś trzeba również sięgnąć do chłopskiego rozumu, który nie jest przeciwko komukolwiek. Jest za uczciwością, sprawiedliwością, logicznością. To on chłopski rozum nie jednemu z nas nie pozwolił się wyrzec swoich przekonań, choćby się to opłacało i mogło dać korzyść. Nakazywał się trzymać wiary ojców, widząc w niej fundament ładu osobistego, społecznego i politycznego. Ten rozum podpowiada, że trzeba się organizować i poprzez własnych reprezentantów decydować o losach własnych i własnego narodu. – powiedział Kazimierz Sanokowski.

Dodał również, że dzięki rzeczy aktywnych pasjonatów pracujących w samorządach i organizacjach samorządowych, skutecznie wykorzystywane są środki publiczne na rozwój gminy.

Tego przykładem są coraz to lepsze drogi, dobrze wyposażone placówki oświatowe i kultury. Dbałość o środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców, wspólna praca i świętowanie oraz integrowanie społeczeństwa. Z satysfakcją stwierdzam, że nasza gmina jest jedną z wzorcowych w tym zakresie. Dowodem na to są coroczne wyróżnienia i nominowanie do tytułów: III miejsce w kraju i I w województwie podkarpackim w kategorii gmin wiejskich w pozyskiwaniu i wykorzystaniu środków unijnych, tytuł najlepszego Wójta Podkarpacia w 2009 roku oraz wyróżnienia konkursów prasowych. Dostrzegane są również i wysoko oceniane osiągnięcia gospodyń naszej gminy, skupionych w Stowarzyszeniu Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej oraz kapeli ludowej „Trzcinicoki”. – dodaje Sanokowski.

Dzisiejsze uroczystości Święta Ludowego nie przypadkowo odbywały się w Warzycach.

Wspomnienia z przeszłości, pierwszych kroków działalności społecznej, skłaniają do refleksji i zbliżenia się do tradycji, do naszej wiary, do tych naszych wartości podstawowych. – mówił pochodzący właśnie z tej miejscowości Kazimierz Sanokowski. – Działając i angażując się w ludzkie sprawy tworzymy lepszą przyszłość, nie zapominając tego co wynieśliśmy z domu rodzinnego, otoczenia nauki i pracy codziennej. Jesteśmy miejscowi i tu pracujemy godnie troszcząc się o nasze lokalne środowisko, zgodnie tworzymy wspólny dorobek społeczny.

Hołd działaczom spod znaku „zielonej koniczynki” oraz strażakom-ochotnikom z terenu gminy Jasło oddali zaproszeni na obchody goście, m.in. Władysław Jasiński (były parlamentarzysta, przyjaciel jasielskich „ludowców”), przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Brzyski, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Jaśle Franciszek Miśkowicz, wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Jaśle Tadeusz Kiełbasa, Komendant Powiatowy PSP w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jasło Wojciechem Piękosiem, członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, przedstawiciele rad sołeckich oraz innych organizacji z terenu całej gminy oraz mieszkańcy Warzyc.

Organizatorami uroczystości byli: Zarządy Gminne Polskiego Stronnictwa Ludowego i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle oraz Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Warzycach świętowali wspólnie członkowie PSL, OSP i KGW (foto)”

  1. Kazek,
    Ty tu się nie mądrz.
    PiSowska impreza się zrobiła.
    a miało być tak pięknie zielono

  2. Nie „prezes gminnego koła” lecz Przes Zarządu Gminnego w Jasle. Różnica taka, że w strukturze Zarządu 9 kół PSL