Kultura | rozrywka | edukacja

XIX Turniej Wiedzy o Jaśle zakończony

Już po raz dziewiętnasty Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury, zorganizowało Turniej Wiedzy o Jaśle. Pierwsza część zmagań skierowana do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta odbyła się w czwartek. Dzisiaj do rywalizacji przystąpili uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

Felicja Jałosińska. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Felicja Jałosińska, prezes SMJiRJ.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział dziesięć trzyosobowych zespołów reprezentujących osiem szkół podstawowych: nr 2, 4, 6, 7, 8, 10, 11 i społecznej szkoły podstawowej w Niegłowicach. W porównaniu do roku ubiegłego widać większe zainteresowanie historią „małej ojczyzny” wśród młodych ludzi.

Bardzo cenię sobie to i mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwa z tego, że młodzi ludzie chcą brać udział w turnieju wiedzy o Jaśle, bo to jest nasz kwiat. O ile my zasiewamy ziarno i ono później owocuje, to my jesteśmy przekonani, że oni będą brali udział w przyszłym roku. Tak jest, że zaczynają od szkół podstawowych, a kończą brać udział w gimnazjach, liceach i szkołach zawodowych. My to bardzo cenimy i jesteśmy dumni, jako stowarzyszenie, że potrafimy tą młodzież, przy pomocy wychowawców, zachęcić do brania udziału w takim turnieju. – mówi Felicja Jałosińska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Zdaniem pani prezes, obowiązkiem każdego młodego obywatela Jasła powinno być posiadanie wiedzy o miejskich pamiątkach z przeszłości, zabytkach architektury, czy znajomość wybitnych postaci związanych z regionem. Wszystko po to, żeby wiedziała, skąd wywodzą się jej korzenie.

Pytania na turniej zostały opracowane na podstawie dostępnych publikacji opracowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W kilkudziesięcioletniej historii organizacji, na rynku wydawniczym ukazało się blisko siedemdziesiąt pozycji poświęconych ziemi jasielskiej. Tematem dzisiejszego turnieju były m.in. informacje dotyczące znanych postaci w Jaśle, jak Zyndram z Maszkowic, historii Sokoła, czy jasielskie pomniki i obeliski.

Według naszej orientacji i naszej oceny młodzi ludzie potrafią przedstawić historię tego miasta naprawdę tak dokładnie, że niekiedy profesorowie z gimnazjum czy ze szkoły podstawowej mogą nie być zorientowani, bo o ile nie są historykami trudno, żeby wszystko pamiętali. To jest bardzo istotne. My powinniśmy być dumni z tego, że ta młodzież spontanicznie bierze udział co roku w takim turnieju. – dodaje Felicja Jałosińska.

Jury konkursowe w składzie: Wiesław Hap (przewodniczący, nauczyciel w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle), Małgorzata Madej (Zespół Szkół w Trzcinicy), Krystyna Mikołajczyk (MDK w Jaśle) i Ryszard Turek (Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie), przyznało następujące lokaty:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 (I zespół)
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 (II zespół)
IV miejsce: Szkoła Podstawowa nr 8
V miejsce: Szkoła Podstawowa nr 11
VI miejsce: Szkoła Podstawowa nr 7
VII miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6
VII miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 (I zespół)
VIII miejsce: Społeczna Szkoła Podstawowa w Niegłowicach
IX miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 (II zespół)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “XIX Turniej Wiedzy o Jaśle zakończony”

  1. Dziwna i pobieżna ta relacja z Turnieju, wymienione jedynie numerki Szkół.Czy za tymi numerkami kryją się może jakieś nazwiska uczniów, a może nauczycieli.