Informacje

Jaślanie odśpiewali wspólnie Rotę w stulecie jej skomponowania

Blisko trzy tysiące osób zgromadziło się przed południem na jasielskim Rynku, by w stulecie skomponowania „Roty”, drugiej obok Mazurka Dąbrowskiego, najważniejszej polskiej pieśni patriotycznej, wspólnie odśpiewać słowa hymnu stworzonego przez Marię Konopnicką.

Stulecie skomponowania Roty. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Pomysłodawcą happeningu była Szkoła Podstawowa nr 2, która nosi imię wybitnej polskiej poetki. Do akcji włączyły się też inne okoliczne placówki: Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Miejskich nr 4, Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 5 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Gimnazjum nr 2, I Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, a także mieszkańcy Jasła. W sumie Rotę odśpiewało, według organizatorów, blisko trzy tysiące osób.

Myślałam, jak uczcimy stulecie śmierci Marii Konopnickiej. Nie chcieliśmy organizować sesji naukowej, ponieważ tę zorganizowaliśmy dwa lata temu, kiedy było stulecie napisania Roty. Pomyśleliśmy, że najpiękniej byłoby, żeby nas jak najwięcej odśpiewało ten hymn, bo przecież każdy z nas go zna. Najpierw myśleliśmy, że będzie to tylko nasza szkoła, ale później pomysł szedł dalej, rozszerzał się i wymyśliliśmy, że możemy poprosić okoliczne szkoły. – mówi Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle.

Słowa do Roty napisała Maria Konopnicka. Po raz pierwszy jej czterozwrotkowy wiersz opublikowano w 1908 roku w czasopiśmie „Przodownica”. Trzy z nich stanowią kanon drugiej polskiej pieśni patriotycznej pod tym samym tytułem. Autorem muzyki do tekstu wybitnej polskiej poetki był Feliks Nowowiejski. Po raz pierwszy Rotę odśpiewano publicznie 15 lipca 1910 roku w Krakowie, podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w 500-rocznicę bitwy.

Fragment pieśni znany jest chyba w większości polskich domów ze względu na to, że Rota odkreślana jest mianem drugiego, obok Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowego: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy, Polski my naród, polski lud,  Królewski szczep piastowy. Nie damy by nas zniemczył wróg! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg! (…)”.

Bardzo martwiliśmy się o pogodę, bo to jakby narzucało nam pewną organizację. Niemniej jednak wszystko się udało i przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania. Historyczna chwila, bo mówimy, że chyba w Jaśle nie było do tej pory takiej uroczystości, a tym bardziej, ze Rota jest bliska Polakom i drzemie w naszym narodzie od pokoleń. Jest to drugi hymn narodowy. – dodaje Marta Baran.

Happening został zorganizowany w Dniu Dziecka, dwa miesiące wcześniej, niż przypada okrągła rocznica pierwszego publicznego odśpiewania Roty ze względu na to, że wypadają wtedy wakacje i nie byłoby możliwości udziału tak dużej rzeszy dzieci i młodzieży, jak właśnie dzisiaj.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jaślanie odśpiewali wspólnie Rotę w stulecie jej skomponowania”