Informacje

Komorowski wygrywa pierwszą turę. Zobacz komentarze polityków z regionu

Pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich są optymistyczne dla Platformy Obywatelskiej. To ich kandydat, obecnie urzędujący marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wygrywa w pierwszej turze uzyskując 45,7 procent głosów. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński uzyskał 33,2 procent głosów. Obydwaj politycy zmierzą się 4 lipca w drugiej turze wyborów.

Trzecie miejsce przypadło liderowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorzowi Napieralskiemu, a czwarte Januszowi Korwinowi – Mikke z 2,3 procent głosów. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu dwóch procent: Waldemar Pawlak (1,8 procent), Andrzej Lepper (1,4 procent), Andrzej Olechowski (1,2 procent), Marek Jurek (0,7 procent), Bogusław Ziętek i Kornel Morawiecki (0,1 procent).

W samym Jaśle do godziny 17-tej głosowało 41,80 procent osób uprawnionych do głosowania.

KOMENTARZE POWYBORCZE

Pierwsza tura zakończyła się tak, jak większość polityków i komentatorów się spodziewała. Ciężka praca Napieralskiego się opłacała to też trzeba złożyć gratulacje. Polacy niech wybiorą spokój, a nie kontrowersje w drugiej turze. My będziemy wśród ludzi i będziemy mówić o tym, że warto przedstawić Polskę, która chce dobrego jutra.

Alicji Zając gratuluję, nie musiała się wysilać by zostać senatorem jednak to czas pokaże, czy to dobry pomysł pójścia na łatwiznę i reprezentowania Podkarpacia, Polski w senacie czy też przekonamy się, że objęcie stanowiska po tragicznie zmarłych politykach powinniśmy pozostawiać żonie czy dzieciom tylko przez to, że nam się tak wydaje.
Elżbieta Łukacijewska, europoseł


Ufam ośrodkom TVN24 i Polsat, które mówią o tym, że Komorowski wygrywa dużą ilością głosów. Wszelkie siły i środki uruchomimy, by druga tura była wygrana dużą ilością procentową. Marszałek Komorowski będzie miał utrudnioną drugą turę wyborów ze względu na posiedzenie Sejmu.
Marek Rząsa, poseł na Sejm RP


Ja myślę, że jest to wynik bardzo dobry. Większość ludzi zagłosowało na Komorowskiego. To efekt ciężkiej pracy. Jeszcze więcej ludzi musimy zmobilizować do zagłosowania na Platformę, w tym szczególnie Jasło. Mamy świetne nastroje. Dobry wynik ma również SLD. Poprawny wynik uzyskał Kaczyński, jednak Polacy nie uwierzyli w Jego przemianę tak do końca, jak się okazało. Komorowski wygra następną turę. Będziemy przekonywać do tego ludzi pukając od domu do domu. Dziękujemy mieszkańcom Jasła za poparcie naszego kandydata, a Polakom za frekwencję. Co do Alicji Zając, to dżentelmeńska umowa a nie rywalizacja, zatem to za rok ludzie się przekonają, czy to dobra decyzja i wybór.
Piotr Tomański, poseł na Sejm RP


Wynik bardzo dobry. Szkoda, że zabrakło kilku punktów do wygrania w pierwszej turze. Wygrywa prawie połową głosów w pierwsze turze, co pozwala z optymizmem patrzeć na drugą turę. Aczkolwiek przez te dwa tygodnie solidnie trzeba popracować. Polacy potwierdzili, że nie wierzą w nagłe przemiany i zmiany charakterów polityków. Komorowski był cały czas sobą i taki pozostanie po objęciu prezydentury, natomiast politycy, którzy musieli zmieniać swój wizerunek i hamować swój charakter na czas kampanii nie są wiarygodni i nie dają żadnej gwarancji, że nie wrócą do starej postaci lub nie zmienią się jeszcze na gorsze. W imieniu Bronisława Komorowskiego dziękuje wszystkim, którzy mu zaufali i oddali na niego swój głos i proszę o poparcie dla mojego kandydata w drugiej turze wyborów, bo jest to gwarancja solidnej pracy i spokojnej Polski dla nas wszystkich, bo zgoda buduje.
Adam Kmiecik, starosta jasielski


Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby w pierwszej turze rozstrzygnęły by się wybory. Taniej dla Państwa. Dziękuję również ze swojej strony tym, którzy oddali głos na Komorowskiego. Bierzemy się do pracy, by wynik w Jaśle jak i w powiecie jasielskim był bardzo dobry. Polacy pokazali już w pierwszej turze, czyja wizja Państwa podoba im się najbardziej.
Roman Kościow, radny Rady Miejskiej Jasła


Moim zdaniem największym zwycięzcą tych wyborów jest Grzegorz Napieralski, a największym przegranym jest Andrzej Olechowski. Całą resztę przewidziały w miarę poprawnie sondaże i nie ma tu zaskoczenia. Jeśli chodzi o Alicję Zając to cieszę się, że mandat senatora został w mieście Jaśle.
Tadeusz Górczyk, radny Rady Powiatu Jasielskiego


Zadowala mnie wynik Napieralskiego, bo Komorowski z Kaczyńskim prowadzili otwartą wojnę w kampanii tej „niby spokojnej”. Myślę, że na młodzież (Napieralskiego) trzeba było postawić. Myślę, że to dobry kandydat na prezydenta w następnej kadencji. Resztą nie jestem zdziwiony, tak zapowiadały się wyniki od dwóch miesięcy i tak zostało. Pomyślmy o przyszłości, a nie o rocznicach – to tak na przyszłość. Teraz tak śmiesznie patrzeć tylko na tych, którzy się obudzili i patrzą na Napieralskiego, jak na „dobrego” partnera politycznego.
Tadeusz Baniak, dyrektor MOSiR w Jaśle


Moim zdaniem jest trzech wygranych: to Komorowski, Kaczyński i Napieralski. Niestety, tu muszę przyznać z przykrością, że PSL nie stanął na wysokości zadania. Uważam, że zarówno Pawlak jak i Lepper, czyli Ci kandydaci, którzy mogli liczyć na elektorat typowo wiejski, będą zawiedzeni. Kogo poprzemy w drugiej turze? Ponad 60 % sondażowych wyborców poprze PiS, tak wynika z badań. Mam swoje zdanie na ten temat. Gratuluję wygranym.
Kazimierz Sanokowski, prezes Zarządu Gminnego PSL w Jaśle


Największym przegranym tych wyborów okazał się kandydat PSL-u. Myślę, że ta partia wyciągnie z tych wyborów wnioski. Czarnym koniem, mimo wszystko, dla mnie jest Janusz Korwin Mikke, który zyskał zaufanie młodego elektoratu. Pani Alicji Zając gratuluję zaszczytnej funkcji senatora RP. A co do drugiej tury? Zwycięzcy mają teraz pole do „POPiSu” by przekonać do siebie niezdecydowany elektorat oraz tych, którzy oddali swoje głosy na ich kontrkandydatów w pierwszej turze.
Krzysztof Czeluśniak, radny Rady Miejskiej Jasła


Mamy powtórkę z roku 2005, wtedy też w pierwszej turze była minimalna przewaga na korzyść kandydata Platformy Obywatelskiej w całej Polsce. Uważam, że teraz będzie podobnie. Ta dzisiejsza sytuacja podobna jest do wyścigu kolarskiego. Trochę samotnie ucieka w nim Komorowski, jednak sama meta będzie należała do Jego rywala i to znaczną przewagą punktową. W samym Jaśle wyniki 48-34 dla Kaczyńskiego, a druga tura u nas w regionie to przypuszczam wynik 60 punktów procentowych dla Jarosława Kaczyńskiego
Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła


Zebrał: Daniel Baron
Zdjęcia: Damian Palar

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Komorowski wygrywa pierwszą turę. Zobacz komentarze polityków z regionu”

  1. nieudacznicy którzy uciekli za granicę nie powinni mieć prawa głosu. Skoro wybrali inny kraj to wara od „naszej” władzy.

  2. Baniak niech się nie przymila Napieralskiemu. Najwyższy czas z Lewicy wykurzyć takich jak Baniak zdrajców.

  3. A mnie śmieszą bufony z zagranicy ktorym sie wydaje ze mają monopol na rozsądek i trzezwe spojrzenie.Ubaw po pachy mam z nich. A Jasło zawsze było rozsądne-teraz raczej idzie w gorszym kierunku niz lepszym.Mam nadzieje że rozsądek i przywiązanie do tradycji zwycięży

  4. Obserwuję wybory w Jaśle bo to miasto śmieszy mnie od lat. Ma nadzieję, że chociaż tego roku rozsądek wziął górę nad tym co Jasło zawsze reprezentowało. Pozdrawiam z Anglii

  5. a Podkarpacie głosowało na Kaczyńskiego :P Zimna Woda 92 głosy na Kaczyńskiego do 68 dla Komorowskiego

  6. Przydałby się opinie nie tylko PO ale także polityków z PiSu Nie tylko pani burmistrz jest z PiSu ale jest pan marszałek Rzońca, poseł Kuchciński, Alicja Zając, dlaczego ich nie zapytaliście o opinie?