Informacje

Konkurs „Uwolnić odblaski” rozstrzygnięty!

156 prac plastycznych wykonanych różną techniką, których autorami są najmłodsi uczniowie „podstawówek” z całego powiatu jasielskiego, wpłynęło na kolejną edycję konkursu „Uwolnić odblaski”, którego organizatorem jest Grupa LOTOS, a której już od kilku lat patronuje Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Jurorzy konkursu po ocenie prac. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Jurorzy konkursu po ocenie prac.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W siedzibie klubu obradowało dzisiaj jury w składzie: Agata Pucykowicz (regionalistka, przewodnicząca jury), Wojciech Tomkiewicz (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie), Marian Baran (JKMiRD), Józef Biernacki (prezes JKMiRD) oraz Stanisław Witusik (naczelnik OSP Załęże, członek JKMiRD). Ze względu na ogromną ilość nadesłanych prac i różnorodność techniki wykonania, mieli trudny wybór w wyłonieniu laureatów konkursu.

Obserwujemy postępy w zainteresowaniu tym tematem. Nauczyciele biorą udział w zajęciach z dziećmi, najpierw je edukują, przygotowują, a końcowym finałem tego wszystkiego jest właśnie wykonanie rysunków różną techniką przez dzieci. Widzę przekrój wiekowy klasa pierwsza – klasa czwarta. Mnie najbardziej cieszy to, że prace są samodzielne. Może nie wszystkie z dostarczonych nam pod ocenę, ale dzieci wykonują samodzielnie. Takie prace znajdują najwyższe uznanie. Zdarza się, że dziecko naprawdę w swojej wyobraźni posiada tak wielką rozpiętość na temat bezpieczeństwa na drodze, że cieszy to nasze serce. Jesteśmy mamami, babciami, jesteśmy opiekunkami dzieci, nauczycielami więc cieszymy się z tego, że te nasze dzieci są coraz bezpieczniejsze poprzez właśnie taką edukację, jaką prowadzi LOTOS i JKMiRD. – mówi Agata Pucykowicz.

W sumie na konkurs nadesłano 156 prac. Największą popularnością cieszył się w samym Jaśle, skąd pochodzą 43 prace. Udział wzięli też uczniowie z pozostałych gmin powiatu jasielskiego: gmina Jasło (15 prac), gmina Dębowiec (25 prac), gmina i miasto Kołaczyce (3 prace), gmina Tarnowiec (4 prace), gmina Osiek Jasielski (21 prac), gmina Nowy Żmigród (17 prac), gmina Krempna (6 prac), gmina Skołyszyn (16 prac) i gmina Brzyska (6 prac).

Najmłodsi sięgali najczęściej po kredki, plastelinę, modelinę i bibułę. Na obrazkach nie brakowało też elementów odblaskowych.

Dzieci w ten sposób bardziej utrwalają sobie to, co czynią. To tak, jak mówimy dzieciom: czytajcie dużo, bo słowo jest ulotne, ale przeczytana rzecz zapada w pamięć. Podobnie właśnie wykonywane rysunki. Jeżeli dziecko wykonuje pracę rysunkową, to znaczy, że ją zapamięta a już ci, co zostali nagrodzeni, na pewno. – podkreśla Agata Pucykowicz.

Konkurs plastyczny poprzedzony jest działaniami profilaktycznymi. Poprzez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego do wszystkich szkół podstawowych w powiecie jasielskim trafiają materiały edukacyjne, ufundowane przez Grupę LOTOS.

Dzieci mają mnóstwo okazji do tego, żeby się z tym tematem zapoznać. Jeśli sobie odrobinę zakodują, jak się należy na drodze zachowywać, to już będą bezpieczne, czego im życzymy. – mówi przewodnicząca jury.

Laureatem pierwszego miejsca w konkursie została Natalia Falkowska ze Szkoły Podstawowej w Mrukowej (gmina Osiek Jasielski).

Dylematem ogromnym było wybranie pierwszego miejsca. Należało te prace nagrodzić w miarę sprawiedliwie, więc staraliśmy się bardzo. Było wiele sporów i kłótni, ale wybraliśmy przepiękną pracę, która obrazuje bardzo dokładnie temat, jaki był podany. – podkreśla Agata Pucykowicz.

Drugie miejsce zajęła Klaudia Stankowska ze Szkoły Podstawowej w Harklowej (gmina Skołyszyn), zaś trzecie Mateusz Ostalecki z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle (gmina miasto Jasło). Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Kaleta ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska), Izabela Gancarz ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu (gmina Tarnowiec), Maria Piejko ze Szkoły Podstawowej w Nienaszowie (gmina Nowy Żmigród), Patrycja Turek ze Szkoły Podstawowej w Osobnicy (gmina Jasło), Patryk Sypień ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu (gmina Dębowiec), Zuzanna Sawa ze Szkoły Podstawowej w Kołaczycach (gmina i miasto Kołaczyce) oraz Adam Olchawa ze Szkoły Podstawowej w Krempnej (gmina Krempna).

Ja myślę, że zwyciężyli wszyscy. Zwyciężyły przede wszystkim dzieci, ale zwyciężyli też nauczyciele i ci, którzy tym dzieciom jakoś tam pomagają, którzy im przybliżają temat. Wiadomo, że dorosły jest po to, żeby dzieciom wytyczać pewne ścieżki życia. Nauczyciele też zwyciężyli. Powiedzmy sobie, że to jest dla nich też duże zadanie, z którego wywiązują się naprawdę wspaniale i ja jestem dla nich pełna uznania i podziwu. – dodaje Pucykowicz.

Laureaci i wyróżnieni zostaną uhonorowani podczas uroczystego podsumowania konkursu, który odbędzie się w czerwcu br. w siedzibie LOTOS Jasło. O dokładnym terminie zostaną powiadomieni przez organizatorów konkursu listownie.

Serdecznie gratulujemy!

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

1 thought on “Konkurs „Uwolnić odblaski” rozstrzygnięty!”

  1. Bardzo proszę, jeżeli to możliwe o udostępnienie na stronie JKM i RD wszystkich prac, które zostały nadesłane na konkurs.